Ana Sayfa Haberler ICterra Savunma Sektör Başkanı Hakan AYÇENK: “Ana yüklenicilerimizin ve Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçları doğrultusunda, çeşitli ürün ve çözümlerin yerlileştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

ICterra Savunma Sektör Başkanı Hakan AYÇENK: “Ana yüklenicilerimizin ve Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçları doğrultusunda, çeşitli ürün ve çözümlerin yerlileştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

ICterra, farklı sektörlerde gerçekleştirdiği çalışmalarla oluşan 30 yılı aşkın tecrübesini ve birikimini, savunma ve havacılık sektörüne yenilikçi ve güvenilir çözümler sunmak için kullanıyor. Firmanın faaliyetlerinin güncel durumunu ve gelecek hedeflerini, ICterra Savunma Sektör Başkanı Hakan Ayçenk, MSI Dergisi okuyucuları için anlattı.

ICterra’nın yazılım sektöründeki konumu ve bu sektöre yönelik sunduğu hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

ICterra, 30 yıllık kapsamlı bilgi birikimi ve alan uzmanlığının yanında, dünyanın öncü şirketleri ile kurduğu güçlü iş ortaklıkları aracılığıyla yenilikçi, vizyoner ve yüksek katma değerli yazılım mühendisliği çözümleri ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

ICterra’nın geliştirdiği yazılımlar, bugün çeşitli ülkelerde savunma, havacılık, telekomünikasyon ve finans başta olmak üzere, pek çok farklı sektörde kullanılıyor. Uzmanlıklarımızın arasında, kurumsal uygulama ve süreç otomasyonu yazılımları, web ve mobil uygulamalar, telekomünikasyon yazılımları, gömülü yazılımlar, emniyet ve görev kritik askeri yazılımlar ile siber güvenlik çözümleri yer alıyor. Bu hizmetler dışında; yazılım geliştirme, doğrulama, bilgi güvenliği gibi alanlarda danışmanlık hizmetleri ve bağımsız yazılım test/değerlendirme hizmetleri de veriyoruz.

ICterra olarak, müşterilerimizin değişen dünyaya uyum için geliştirdiği yeni fikirleri, inovasyonu ön plana koyarak; ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan, kullanıcı-dostu, maliyet etkin şekilde yüksek performans sağlayan ve süreklilik getiren çözümlere dönüştürüyoruz. Müşterilerimizin uygulamalarını ve tecrübelerini iyileştirmenin yanı sıra bu kuruluşların tüm iç ve dış paydaşlarının memnuniyetini arttırma motivasyonuyla destekleyici çalışmalar yapıyoruz.

Savunma ve havacılık sektörüne yönelik faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Bilindiği gibi Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi alanındaki dışa bağımlılığı, gün geçtikçe azalıyor. Yazılım mühendisliği alanında kullanılan güncel teknolojilerin neredeyse tamamını kapsayan geniş yelpazedeki yetkinliklerimiz sayesinde, sektörün en büyükleriyle iş ortaklıklarımız bulunuyor. ASELSAN’ın yazılım mühendisliği alanındaki stratejik iş ortağı olarak, tüm sektör başkanlıkları ile birlikte birçok proje geliştiriyoruz. HAVELSAN’ın A Sınıfı iş ortaklarından biri olan şirketimiz, aynı zamanda TUSAŞ, Roketsan ve Meteksan Savunma gibi sektörün büyük oyuncularıyla yaptığı iş birlikleriyle de güçlenmeye devam ediyor. Tüm bu iş birliklerinin yanı sıra çeşitli kümelenme ve birliklerde de yer alıyoruz. Son olarak, Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) Yönetim Kurulu’nda yer alarak, sektörün sorunlarını TSSK birlikteliğiyle gündeme getirmek ve çözüm önerileri oluşturmak üzere inisiyatif ve görev almış bulunuyoruz.

Sektörümüzün ana oyuncularıyla yürütmekte olduğumuz ve bakım-destek süreçleri yürüyen projeler haricinde, tamamını güncel teknolojilerle ilerlettiğimiz projelerimiz bulunuyor. Bu projelerimizin bir model olmasını ve önümüzdeki dönemde, bu bilgi birikimini kullanarak farklı alanlarda ve benzer teknolojileri kullanan çözümleri daha hızlı teslim edilebileceğimizi değerlendiriyoruz. Bu konuda, güncel teknolojilere hâkimiyetimize ilişkin de yatırımlarımızı yapmaya gayret ediyoruz.

“Sektör, nitelikli insan kaynağı anlamında zor bir dönemden geçerken ICterra bir çekim merkezi olmaya devam ediyor.”

Öte yandan, sektörümüz ekonomik ve sosyal anlamda da zor bir süreçten geçiyor. Çeşitli ekonomik belirsizlikler, özellikle yazılım mühendisliği alanındaki insan kaynağı problemi, uzaktan çalışma beklentileri gibi bazı hususlar, büyük hedefleri olan sektörümüzde kısa vadeli zorlanmalar yaratıyor. Bu zorlanmaları da çeşitli yollarla aşabilmek üzere hem şirket bünyemizde hem de SaSaD ve TSSK gibi platformlarda, ekosistem ortaklarımızla çeşitli çözümler geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu çerçevede geliştirebileceğimiz her türlü çözüm önerisinin, sektörün sağlıklı gelişimi için bir katkı yaratabileceğinin bilincindeyiz.

Ar-Ge ve yenilik (inovasyon) alanında hangi çalışmaları yapmayı hedefliyorsunuz?

Ar-Ge faaliyetlerimizi hizmet verdiğimiz sektörler bazında ele alacak olursak savunma ve havacılık sektöründe, yoğun olarak belirli yeteneklerin ve çözümlerin millileştirilmesi yönünde bir önceliklendirme mevcut ve biz de bu kapsamda, ana yüklenicilerimizin ve Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçları doğrultusunda, çeşitli ürün ve çözümlerin yerlileştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Bağımsız test, doğrulama ve geçerleme süreçleri kısa vadede önem kazanan konular olacak.”

İçinden geçtiğimiz dönemde, yeni faaliyet alanları açabilmek için özellikle yurt içinde geliştirme aşamaları olgunlaşan çeşitli platform ve sistemlerin testi ve doğrulanması aşamasında görev almak; yerli yazılımların doğrulanması için güncel teknolojileri ve otomasyon tekniklerini kullanabilmek amacıyla çeşitli planlama ve düzenlemeleri gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde, ICterra olarak bağımsız doğrulama ve geçerleme süreçlerinde de bir marka olarak iş ortaklarımızın yanında olacağız.

Yurt içinde ve yurt dışında; savunma, haberleşme ve finans sektörlerinde, yazılım çözümleri ve Ar-Ge hizmetleri sağlayıcısı olarak büyümeyi hedefliyoruz. Öncelikli amaçlarımız arasında, hedef sektörlerimizin paydaşları ile uzun vadeli, güvene ve değere dayalı iş birlikteliklerini devam ettirmek yer alıyor. Devam eden süreçlerde deneyimini kazandığımız sektörel ihtiyaçları, inovatif yazılım çözümleri ile karşılayabilmek için Ar-Ge yatırımları da yapmaya devam ediyoruz. 200’ü aşkın kişinin görev yaptığı uzman kadromuzla yazılım dünyasındaki değişimleri yakından takip ederek, kurumsal yeteneklerimizi geliştirmek için sürekli yatırım yapmaya devam ediyoruz.

ICterra Savunma Sektör Başkanı Hakan Ayçenk’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.