Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR IDEALAB’dan, Akıllı Gezen Mühimmat ve Hedef Dronlarda Kullanılacak Turbojet Motor Ailesi

IDEALAB’dan, Akıllı Gezen Mühimmat ve Hedef Dronlarda Kullanılacak Turbojet Motor Ailesi

Türk savunma ve havacılık sektörünün alanında önde gelen yenilikçi teknolojik KOBİ’lerinden biri olan IDEALAB, akıllı gezen mühimmat ve hedef dronlar için özel olarak tasarlanan turbojet motor ailesi ile sektörü farklılıklara hazırlıyor. IDEALAB, ileri teknoloji ürünü motorları ile kullanıcıya; benzersiz performans, muharebe sahasında güvenilirlik ve kolay adaptasyon imkânı sunuyor. Bu sayede de sahaya, IDEALAB’ın IL serisi turbojet motorlarının güç verdiği yeni gezen mühimmat türleri ve yeni dron platformları çıkıyor. IDEALAB’ın sınırları zorlayan inovasyon yaklaşımının ürünü olan turbojet motorları, akıllı gezen mühimmatın geleceğini şekillendirerek bu tip mühimmatın modern savaş sahasında etkinliğini daha da arttırmasını sağlıyor.

IDEALAB’ın turbojet motor ailesinin üyeleri, akıllı gezen mühimmatın ve dronların zorlu gereksinimlerini karşılamak üzere özenle tasarlandı. Bu motorları farklı kılan temel özellikler ve yetenekler arasında; rakipsiz performans, hassasiyet ve doğruluk, çok yönlülük ve uygunluk, geliştirilmiş dayanıklılık ile sorunsuz entegrasyon ve ölçeklenebilirlik yer alıyor.

Rakipsiz Performans: IDEALAB’ın turbojet motorları, itkisi ve yakıt verimliliği konusunda olağanüstü bir performans sunarak akıllı gezen mühimmatın hızlı ve çevik bir şekilde manevra yapabilmesini sağlar. Bu motorlar sayesinde, gezen mühimmatın uzun süreli beklemeleri sırasında, hızlı bir şekilde değişebilen hedef senaryolarına anında yanıt verebilmesi mümkün hale gelir.

Hassasiyet ve Doğruluk: IDEALAB’ın turbojet motorları, hassas motor kontrolü ve kullanıcı talebine hızlı tepki için tasarlanmıştır. Böylece gezen mühimmat hassasiyetle seyir yapabilir. Motorların, doğru hedeflemeyi sağlayabilmek için gelişmiş kontrol sistemlerine ve güdüm sistemlerine kolayca entegre olabilmesi sayesinde de harici hasar en aza indirilir ve görev başarı oranı en üst düzeye çıkarılır.

Çok Yönlülük ve Uygunluk: IDEALAB’ın turbojet motorları, çeşitli tipte akıllı gezen mühimmata uyum sağlamak üzere tasarlanmıştır. Mühimmata kolayca entegre edilebilen bu motorlar, olağanüstü uçuş performansı ve manevra kabiliyeti sağlar. İstihbarat toplamadan hedef tespitine ve angajmana kadar tüm görev senaryolarında bu motorlar, hava aracının farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesini garanti altına alır.

Geliştirilmiş Dayanıklılık: Akıllı gezen mühimmat, etkili gözetleme yapabilmek ve havada dolanabilmek için uzun süreli dayanıklılık yeteneğine sahip olmalıdır. IDEALAB’ın turbojet motorları, yakıt verimliliğini önceliklendirerek akıllı gezen mühimmata türlerine artan menzil sağlar; performansı tehlikeye atmadan uzun süreli görevlere imkân verir.

Sorunsuz Entegrasyon ve Ölçeklenebilirlik: IDEALAB’ın turbojet motor ailesi, mevcut akıllı gezen mühimmat platformlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olur ve gelecekteki modernizasyon ve geliştirmeleri de kolaylaştırır. Motorlar, çeşitli sistemlere kolayca entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede farklı görev gereksinimlerinin karşılanabilmesi için ihtiyaç duyulan ölçeklenebilirlik ve uyum sağlanır.

Akıllı gezen mühimmat türlerinin benzersiz gereksinimlerini karşılamak için özenle tasarlanan IDEALAB’ın turbojet motor ailesi, farklı itki sınıfında yer alan IL-170, IL-600 ve IL-1600’den oluşmaktadır.

IL-170

IL-170:

Çevik ve güvenilir bir turbojet motor olan IL-170, IDEALAB’ın motor ailesindeki ilk ürün olarak yer alır. 170 N itkiye sahip olan bu motor, akıllı gezen mühimmata olağanüstü çeviklik ve hassasiyet kazandırır. IL-170’in kompakt ve hızlı tepki veren tasarımı, hafif gezici mühimmatın karmaşık ortamlarda dahi kolayca seyir yapmasını ve hassas hedef izleme ve taarruz imkânı sağlar. IL-170, platforma 300 Watt elektrik gücü takviyesi yaparak yardımcı sistemleri çalıştırma yeteneğine sahiptir. Halihazırda seri üretimde olan IL-170, Baykar firmasının Kemankeş mühimmatı ve TUSAŞ’ın Turna-TJ hedef insansız hava aracında kullanılmaktadır.

IL-600

IL-600

Çok yönlü kullanım ve verilen güç ihtiyacı talebine tepki kabiliyeti yüksek olan IL-600 turbojet motoru, 600 N itki üretmektedir. Subsonik seyir füzeleri ve hedef uçaklar için tasarlanan IL-600, kullanıldığı platforma olağanüstü çok yönlülük ve tepki kabiliyeti sunar. Gelişmiş motor kontrol sistemi sayesinde güdüm sistemine kolayca entegre olur ve gezici mühimmat ya da hedef dronun hızla değişen görev senaryolarına uyum sağlamasını, hedefe hassas vuruş yapmasını ve optimal görev başarısı elde etmesini mümkün kılar. IL-600, bulunduğu platforma 1.500 Watt elektrik gücü sağlar. IL-600’ün, TUSAŞ’ın Şimşek ve TÜBİTAK SAGE’nin Kuzgun TJ platformlarında kullanılması planlanmaktadır.

IL-1600

IL-1600

IDEALAB’ın amiral gemisi olan IL-1600 motoru, IDEALAB’ın turbojet motor teknolojisinde zirveyi temsil eder. 1600 N itkisi, 200 mm motor çapı ile rakibi olmayan IL-1600, 4 metre üstü ve dar çaplı mühimmat türleri için eşsiz bir performans sunar. Bu yüksek performanslı motor, gezici mühimmata uzun menzil, süpersonik hız sağlayabilir ve muharebe sahasında hakimiyet sağlamak için güvenli şekilde çalışır. IL-1600, çalışma sırasında platforma, elektronik sistemlerinin çalışabilmesi için 8.000 Watt’ın üstünde elektrik gücü de sağlar. IL-1600’ün, Roketsan’ın ÇAKIR ve TUSAŞ’ın Süpersonik ŞİMŞEK platformlarında kullanılması hedeflenmektedir.

IDEALAB, inovasyonu daha ileriye taşımak için iş birliği ve ortaklıkların değer ve önemine inanır. Savunma ve havacılık sektörünün ilgili kurum ve kuruluşları, mühimmat üreticileri ve teknoloji entegratörleri ile aktif olarak iş birliği yapmayı hedefleyen IDEALAB, turbojet motor ailesini sürekli olarak geliştirip mükemmelleştirmeyi amaçlar. IDEALAB, iş birliği yoluyla akıllı mühimmat ve hedef dron platformlarının geleceğini şekillendirmeyi ve dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerine dünya çapında oyun değiştiren yetenekler sunmayı hedefler.

IDEALAB’ın akıllı mühimmat ve hedef dronlar için geliştirdiği turbojet motor ailesi; performans, hassasiyet ve adaptasyon yeteneği konusunda çıtayı en üst seviyeye taşımıştır. Bu motorlar, gezen mühimmata; artan hız, doğruluk, dayanıklılık ve çok yönlülük kazandırarak günümüz muharebe sahasındaki etkinliklerini devrim niteliğinde değiştirir. IDEALAB’ın inovasyon ve mühendislik mükemmeliyetine olan bağlılığı, tasarlayıp ürettiği turbojet motorlar sayesinde akıllı gezen mühimmat türlerinin daha da gelişmesini ve savunma teknolojilerinin geleceğinin şekillendirilmesini garanti altına alır.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.