Ana Sayfa Haberler IDEAS 2018 Özel – ASELSAN, Haberleşme Sistemleri ile Başladığı İş Birliğini, Yeni Sistemlerle Genişletiyor

IDEAS 2018 Özel – ASELSAN, Haberleşme Sistemleri ile Başladığı İş Birliğini, Yeni Sistemlerle Genişletiyor

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısındaki IDEAS 2018 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ASELSAN, yaklaşık 30 senedir, Pakistan’la teknoloji transferini de içeren iş birliğini sürdürüyor. Firma, standında sergilediği çözümlerin çeşitliliği ile bu iş birliğinin kaydettiği genişlemeyi ve ilerleyen zamanda gündeme gelebilecek potansiyeli gözler önüne serdi.

ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanı Yavuz Bayız, ASELSAN-Pakistan ilişkileri ile ilgili şunları söyledi: “Pakistan, bizim için çok özel bir ülke. İhracat yaptığımız ilk ülkeler arasında; teknoloji transferi yaptığımız ise ilk ülke. Pakistan’daki varlığımız, yaklaşık 30 yıldır devam ediyor.

Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, ASELSAN standını da ziyaret etti.

 

ASELSAN, tank modernizasyonu çözümünü, bir maket üzerinde de anlattı.

 

Bu iş birliği, kendi silahlı kuvvetlerimize teslim ettiğimiz 4600 serisi telsizlerin, Pakistan’da lisans altında üretilmesi ile başladı. Daha sonra, 9600 serisi telsizler ve son olarak da yazılım tabanlı telsizler ile devam ettik. Şu anda, ürün ailemizde bulunan telsizlerin hemen hemen hepsi, Pakistan’da üretiliyor. Telsizlerle başlayan yolculuğumuz, başka çözümleri de içerecek şekilde devam ediyor. Pakistan Deniz Kuvvetleri, uzaktan komutalı stabilize silah sistemlerimizi kullanıyor. Hava Kuvvetlerine, hedefleme ve keşif podumuz ASELPOD’u teslim ediyoruz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, termal kameralarımız var. İş birliği alanları artarak devam ediyor. Pakistan, bizim en önemli kullanıcılarımızdan biri olmaya devam ediyor.”

ASELSAN’ın standında; ASELSPOD (önde), güdümlü mühimmat çözümleri (ortada), elektro-optik sistemleri (solda, arkada) ve haberleşme çözümleri (sağda, arkada) de yer aldı.

 

Körfez ülkeleri ve Malezya tarafından da kullanılan MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, ASELSAN’ın standında yerini aldı.

 

Bayız, potansiyel projelerle ilgili de konuştu: “Gündemde olan konulardan biri, tank modernizasyonu. Tank modernizasyonu ile ilgili neler yapabileceğimizi anlatan sunumlar, posterler, maketler getirdik. Gemi savaş yönetim sistemleri ile ilgili çözümlerimizi getirdik. Yeni nesil telsizlerimizi getirdik. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin Denizde İkmal Tankeri’nde, bizim haberleşme süitimiz kullanılıyor. Kullanıcımız son derece memnun. Bu, haberleşme ürünlerimizin, Pakistan Deniz Kuvvetlerinde kullanımın önünü açtı. Arkasından, deneme amaçlı bir HF telsiz siparişi aldık. Tüm Deniz Kuvvetleri telsiz sistemlerinin ASELSAN tarafından modernize edilmesi, konuştuğumuz konulardan biri. Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığının da haberleşme sistemleri ile ilgili talepleri var. İş birliğimizi geliştirecek konuları görüşüyoruz.”

Bayız, MİLGEM ve ATAK’ın Pakistan envanterine girmesi ile bu platformların üzerindeki ASELSAN sistemlerinin Pakistanlı kullanıcılarla buluşacağını ve bunun, yeni iş birliklerinin önünü açabileceğini de belirtti.

 

Soldan sağa: MSI Dergisi Yayın ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Birol Tekince, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Özkol ve ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanı Yavuz Bayız

 1,023 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.