Ana Sayfa Haberler IDEAS 2018 Özel – Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker: “ATAK ve MİLGEM, Bağlarımızı Daha da Güçlendirecek”

IDEAS 2018 Özel – Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker: “ATAK ve MİLGEM, Bağlarımızı Daha da Güçlendirecek”

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısındaki IDEAS 2018 Özel Dosyası’nda yer alan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), fuar süresince, Türk-Pakistan ilişkilerini daha da geliştirmek için bir dizi görüşme gerçekleştirdi. SSB heyetinde yer alan Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, yoğun gündemi arasında, MSI Dergisi’nin sorularını da yanıtladı.

 

MSI Dergisi: Fuar ile ilgili genel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Fuar sizin açınızdan nasıl geçiyor?

Mustafa ŞEKER: Türkiye ve Pakistan, tarihsel bağları olan, kader birliği yapan iki kardeş ülke. Biz de Pakistan’a verdiğimiz önemi, IDEAS 2018’e en büyük katılımı gerçekleştirerek bir kere daha gösteriyoruz. Pakistan tarafında da aynı yakınlığı ve ilgiyi görüyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm üst düzey yetkililer standımıza geldiler; hepsi ile görüşmeler gerçekleştirdik.

Savunma alanında, iki ülke arasında büyük iş birliği fırsatları bulunuyor. İki ülkenin de büyük ve etkili silahlı kuvvetleri var. Bu silahlı kuvvetlerin ihtiyaçları da büyük ve kapsamlı oluyor. Diğer yandan, bugün dünya genelinde tüm ülkelerin kaynakları kısıtlı. Savunmaya en büyük bütçeyi ayıran ABD dahi bazı alanlarda ortak projeler yürütüyor. Biz de dost ve kardeş ülke Pakistan ile ortak programlar yürüterek önemli bir sinerji elde edebileceğimizi düşünüyoruz.

Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, Savunma Üretim Bakanı Zobaida Jalal Khan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zubair Mahmood Hayat, SSB standını ziyaret ettiler.

 

Pakistan tarafının yatırım yaptığı ve bizden daha ileride olduğu alanlar var. Bizim daha önde olduğumuz alanlar var. Önemli olan bunları birleştirebilmek; gelecekte bazı ortak projeler yapabilmek. Örneğin, biz Milli Muharip Uçak’ı yapmaya soyunduk; Pakistan’ın da JF-17 ile önemli bir tecrübesi var. Burada yaptığımız görüşmelerde, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı’nın bir önerisi oldu. “Ortak bir heyet oluşturalım, bizden ve sizden teknik adamlar olsunlar, neler yapabiliriz, çalışsınlar. Bizler çok üst seviyedeyiz, ayrıntıları bilmiyoruz. Ama onlar hazırlık yaparlarsa biz imzayı atarız.” dedi. Güzel bir öneriydi. Biz de samimi olarak hemfikir olduk. Böyle bir çalışma yapılacak.

Pakistanlı yetkililerin Türkiye ziyaretleri ile ilgili planlama yaptık. Örneğin, Heavy Industries Taxila’nın başkanı ile görüştük. “Burada konuşuyoruz; ama somutlaştırabilmemiz için masaya oturmamız lazım.” dedi. Kendisinin Türkiye ziyareti de planlamış durumda. Tank ile ilgili bir program oluşturmaya çalışıyorlar. Biz de Türkiye’nin tecrübelerini onlara açmayı önerdik. “Bunları görün, ondan sonra beraber sizin program için neler yapabileceğimize karar verelim.” dedik. Önerimizi takdirle karşıladılar. Bunu planlıyoruz. Pakistan Sanayi ve Üretim Bakanı’nı da davet ettik. Hem IDEF 2019 için hem de Türkiye’deki kabiliyetleri yerinde görmesi için. O da bize Pakistan’ın yeni offset uygulamalarından, ortak girişim şirketi kurulum uygulamalarından, özellikle personel yetiştirmeye yönelik bir takım programlardan bahsetti. Bunlar da bizim Türkiye’de yaptıklarımızla eşleşiyor. Bu konularda da iş birliği yapabiliriz.

MSI Dergisi Yayın ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Birol Tekince ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker

 

MSI Dergisi: Yürümekte olan projelerin son durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mustafa ŞEKER: Projelerimizin güncel durumları ile ilgili toplantılar yaptık; gelişmeleri ele aldık. Hepsi yolunda gidiyor. ASELPOD ve telsiz projeleri gibi daha önceden başlamış projelerimiz var. Bunlarla ilgili memnuniyeti öğrendik ve bu da bizi mutlu etti. Bizzat Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı, “ASELPOD’un performansından memnunuz.” dedi. Gayet olumlu geri dönüşler aldık.

Denizcilik alanında, STM’nin gerçekleştirdiği projeler bir başka memnuniyet kaynağı. Şunu hissettik: Başlattığımız projelerin hepsi olumlu gidiyor. Bu da müteakip projelerin önün açıyor. Zaman içerisinde, birbirimizi tanıyıp iş yaptıkça yeni imkânlar açılıyor. Bunlar, daha büyük işler yapmamıza vesile olacak.

İhracat bacağında, özellikle havacılık ve denizcilik tarafında, platform satışlarımız eksikti. Pakistan’ın ATAK ve MİLGEM siparişleri ile bu alanda ilkleri gerçekleştirmiş olduk. Bu tür satışlar, o ülke ile çok uzun yıllar bağ kurmak anlamına geliyor. Denizciler, gemi ile yaşıyorlar; gemileri, onların evleri oluyor. Gemilerin kullanım ömrü, 30-40 yıl. Bu kadar süre aynı gemiyi kullanacak Türkiye ve Pakistan. Bu, iki ülkenin, zaten 40 yıl beraber çalışıyor olması anlamına geliyor. ATAK ve MİLGEM, bağlarımızı daha da güçlendirecek. Çok daha yakın olacağız, çok daha güzel projeler başlatacağız.

 

MSI Dergisi: İnsansız hava araçları ile ilgili görüşmeleriniz oldu mu?

Mustafa ŞEKER: İnsansız hava araçları da gündeme geldi. Bu konuya da ilgileri var. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne, ANKA ile ilgili bir ziyaret gerçekleştirecekler.

 

MSI Dergisi: Türk firmaları açısından fuar nasıl geçiyor? Bu konudaki gözlemlerinizi dinleyebilir miyiz?

Mustafa ŞEKER: Fuarın çok verimli geçtiğini gözlemliyoruz. Buradaki ilgi ve alakadan, gerçekleştirilen görüşmelerden, firmalarımız da memnun. Bir firmamız, “9 tane amiral geldi, çok detaylı görüşmeler yaptık.” dedi. Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı’na bir projeden bahsettim, hemen o firmanın genel müdürünü davet ettiler. Kimden randevu istediysek alabildik ve görüşme gerçekleştirdik.

 

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,127 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.