Ana Sayfa Haberler IDEAS 2018 Özel – STM, Pakistan’daki Öncü Rolünü Sürdürecek

IDEAS 2018 Özel – STM, Pakistan’daki Öncü Rolünü Sürdürecek

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısındaki IDEAS 2018 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

STM, Pakistan Denizde İkmal Gemisi (Pakistan Navy Fleet Replenishment Ship) projesi ile üstlendiği ve AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu ile geliştirdiği Pakistan’daki öncü rolü sürdürmeyi hedefliyor. IDEAS’da özgün çözümlerini ilgililere sunan firma, Pakistan’da, siber güvenlik ve bilişim alanında önemli bir iş birliği anlaşmasına da imza attı.

STM ile Pakistan Air University arasında bir iş birliği anlaşması imzalandı.

 

STM ile Pakistan Air University (Hava Üniversitesi) arasında imzalanan anlaşma uyarınca STM:

  • Pakistan Air University öğrencileri ve öğretim üyeleri için, siber güvenlik ve bilişim alanında özel eğitim ve staj programları organize edecek,
  • Üniversite ile birlikte uluslararası konferanslar ve çalıştaylar düzenleyecek,
  • Üniversitenin yüksek lisans programlarına ve araştırma projelerine danışmanlık verecek ve
  • Üniversitede, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin kurulması için altyapı çalışmalarına destek verecek.

 

STM Genel Müdürü Murat İkinci (ortada), STM İş Geliştirme Müdürü Onur Ateş (solda) ile birlikte sorumlarımızı yanıtladı.

STM Genel Müdürü Murat İkinci, Pakistan ile yürüttükleri çalışmalar hakkında şöyle konuştu: “Pakistan’la Denizde İkmal Gemisi ile başlayan, başarılı bir iş birliğimiz var. Pakistan Deniz Kuvvetlerine her zaman, Türkiye ile Pakistan’ın kabiliyetlerini örtüştürecek şekilde teklifte bulunuyoruz. Onların tersanesinde, bizim tasarımımız olan bir gemiyi başarıyla inşa ettik ve kendilerine teslim ettik. Şu anda, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde hizmet veriyor. Bu, daha önce Türk savunma sanayisinde görülmemiş bir başarı. Pakistan’daki tersanenin ve sanayinin altyapısı, Türkiye’den daha farklı. Biz de bu altyapıya uygun çözümler bulmak ve bunları uygulamak için ciddi bir çalışma gerçekleştirdik. Bu sürecin sonunda elde ettiğiniz değer, sadece bu proje kapsamında ortaya çıkan bilgi veya ürün değil. Bunun yanı sıra Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile STM arasında ciddi bir güven oluştu. Bununla birlikte AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonu projesini aldık. Bu projenin ihalesini, denizaltıyı tasarlayan ve inşa eden rakibimize karşı kazandık. Şu anda birinci denizaltının modernizasyonu devam ediyor. İkincisi sözleşmeye dâhil edildi.

STM, kamikaze ve keşif amaçlı mini İHA sistemlerini de sergiledi.

 

Pakistan’ın STM’ye ve Türk savunma sanayisine güvenini değerli buluyoruz. Karşılıklı oluşan güvenle Savunma Sanayii Başkanlığımızın da öncülüğünde Pakistan’da iş birliklerimizi arttırmayı planlıyoruz. Bu kapsamda askeri denizcilik faaliyetlerinin yanı sıra; tüm devlet otoriteleri ile STM’nin sahip olduğu kabiliyetleri paylaşarak onlarla ortak zeminde buluşmak için buradayız.  Pakistan Air University ile bir iyi niyet anlaşması imzaladık. Bu anlaşma kapsamında STM, Türkiye’de yapmış olduğu projelere benzer projeleri, Pakistan’da, Pakistan’daki mühendislerle birlikte yapmayı teklif edecek. Bizim iş birliği modelimizin farkı bu.”

İkinci, çevre ülkelerdeki çalışmaları ile ilgili de bilgi verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin kullanımına sunduğumuz kamikaze dronlara çok ciddi bir ilgi var. Bazı ülkelere bunların gösterimlerini yaptık ve bu gösterimler, çok başarılı oldu. TSK’nın aktif kullanımı ile bu sistemlerimiz, kendilerini sahada ispat etmiş hale de geldiler. İhracat ile ilgili bir diğer hedefimiz, diğer Türk firmalarının önünü açmak. Çünkü bir platform ihraç ettiğinizde, birçok alt yüklenicinin de önünü açıyorsunuz. Pakistan Denizde İkmal Gemisi ile birlikte, 20’ye yakın firmamız da ihracat yapmış oldu. Bu açıdan baktığımızda, yaptığımız ihracat faaliyetlerinin çarpan etkisi olduğunu görüyoruz. Türk savunma ve havacılık sanayisini, ihracat alanında destekliyoruz ve bu desteğimiz, önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

STM’nin yeni nesil denizaltı tasarımı TS1700’ün maketi.

 1,066 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.