Ana Sayfa Haberler IDEAS 2018 Özel – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ATAK Teslimatı için Hazırlanıyor

IDEAS 2018 Özel – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ATAK Teslimatı için Hazırlanıyor

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısındaki IDEAS 2018 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Temmuz ayında, Pakistan’la 30 adet T129 ATAK helikopterini kapsayan sözleşmenin imzalanması sonrasında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin IDEAS’taki ana odağı da ATAK helikopteri oldu. TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, ATAK helikopterlerinin Pakistan’a satışı ile ilgili süreci, şöyle değerlendirdi: “Süreç, nasıl olması gerekiyorsa o şekilde ilerliyor. Helikopterde ihracat iznine tabi sistemlerle ilgili başvurumuz yaptık. Burada tabii ki Türk-Amerikan ve Pakistan-Amerikan ilişkileri önemli. İznin çıkmasını engelleyecek bir durumla karşılaşmayı öngörmüyoruz. Pakistan, kendi parasıyla Türkiye’nin, terörle mücadelede çok etkin olarak kullandığı bir platformu almak istiyor.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Pakistan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Nadeem Raza ve TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen.

 

Bu platformu Türkiye’den almasa, alternatifi ABD değil. Pakistan’ın elinde, zaten başka model taarruz helikopterleri de var. Dolayısı ile Pakistan, ATAK helikopterleri ile ilk defa taarruz helikopteri yeteneği de kazanmış olmayacak. İhracat izni ile ilgili böyle bir sebep de öne sürülemez. Bizim beklentimiz, ihracat izinlerini 2019’un ilk aylarında almak. Pakistan tarafında da bir endişe yok.”

 

T129 ATAK

TUSAŞ, Pakistan’la ANKA insansız hava araçları için de görüşmeler yapıyor. Özmen, ANKA ile ilgili, “Hem Deniz Kuvvetleri hem de Hava Kuvvetleri ilgi duyuyor. ANKA, operasyonel bir sistem ve Türkiye’de başarıyla görev yapması, burada da dikkatle takip ediliyor.” dedi.

Özmen, bölge genelinde de aktif olarak çalıştıklarını belirtti: “Bu coğrafyada, yoğun olarak çalışıyoruz. 2019’a yönelik beklentilerimiz var. Gittiğimiz hiçbir yerden olumsuz haberle gelmiyoruz. Tabii görüşmelerin sözleşmelere yansıması biraz zaman alabiliyor. Bir platform satışı olduğunda, aslında lojistik boyutuyla 20 ila 40 yıl sürecek bir ilişki başlatıyorsunuz. Hem ATAK hem de ANKA’nın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılıyor olması çok önemli. ATAK, Pakistan’da çok zor şartlarda test edildi ve bu testlerden başarıyla çıktı. Bunu, dünya biliyor. Kimsenin cesaret edemediği, helikopterini getiremediği ortamlarda bu helikopter test edildi. Böylece ATAK, herkese rakipsiz bir ürün olduğunu gösterdi. ATAK’ın Pakistan’a teslimatına 2019’da başlarsak bölgedeki gayretlerimize de katkıda bulunur.”

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin IDEAS 2018 ekibi, Türk heyetinden yetkililerle birlikte.

 1,003 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

1 yorum

Movement in Pakistan Army Aviation’s Procurement Efforts ⋆ 10z US politics 19 Şubat 2019 - 5:42 am

[…] Turkish Aerospace, the PAA’s order for 30 T129 ATAK attack helicopters is proceeding – the OEM aims to secure export licenses “in the first months of 2019” and deliver the first batch in late […]

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.