Ana Sayfa Haberler IDEAS 2018 Özel – Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk: “ Yonca-Onuk Tersanesi, Ezber Bozmaya Devam Edecek”

IDEAS 2018 Özel – Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk: “ Yonca-Onuk Tersanesi, Ezber Bozmaya Devam Edecek”

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısındaki IDEAS 2018 Özel Dosyası’nda yer alan söyleşi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Pakistan’la köklü ilişkileri olan Yonca-Onuk Tersanesi, ziyaretçilerine, hem dünyaca tanınan platformları ile ilgili son gelişmeleri hem de gelecek planlarını anlattı. Son dönemde Pakistanlı kullanıcıları ile yoğun temaslarda bulunan firmanın faaliyetlerini, Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk’tan dinledik.

 

MSI Dergisi: Pakistan’daki faaliyetlerinizin son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dr. Ekber ONUK: Pakistan’la ilk kontratımızı, 2001’de imzaladık. Pakistan Özel Kuvvetleri’ne, 2 adet YONCA ONUK MRTP 15 sınıfı bot verdik. Özel Kuvvetler, bu botlardan son derece memnun kaldı ve bunları, iyi bir şekilde kullandı. İlerleyen zamanda Pakistan, güdümlü mermi taşıyabilen platform olarak, YONCA ONUK MRTP 33’leri istedi ve bunlardan da 2 tane teslim ettik.

IDEAS 2016 sırasında, MRTP 15’lerin durumunu inceledik. Tabii zaman geçtikçe, platformların üzerindeki sistemler eskiyor. Pakistanlı yetkililere, “Bunları İstanbul’a gönderin, yenileyelim, ilk günkü gibi yapalım.” dedik. Bu önerimizi kabul ettirmek biraz zaman aldı; ama sonunda kabul ettiler. Yenileme çalışması, çok başarılı bir proje haline dönüştü. 14 sene önce teslim edilmiş 2 botun motorları değişti; güncel 2000 serisi motorlar konuldu. Sistemleri değişti. Her şey yenilendi. Sanki bugün üretilmişler gibi de geçen hafta bu botları teslim ettik. Önümüzdeki 15 sene, başarıyla görev yapabilecek hale geldiler.

Biz Pakistan’ı, ticaretin dışında bir yerde görüyoruz. Bu botların modernizasyonunu yaparken doğrusu onlara fatura ettiğimizden daha çok para harcadık. Diğer yandan, yenisini almaya niyetlendiklerinde harcayacakları paranın üçte birine, 2 tane olağanüstü botları oldu.

Bu çalışmamız, şunu da ispat etti: Yonca-Onuk, ürettiği platformların, aradan 10 sene de geçse 20 sene de geçse arkasında duruyor. Ayrıca bu platformlar güncelliğini kaybetmiyorlar ve yapısal olarak da bütünlüklerini koruyorlar. Bu durum, bizim kullanıcılarımıza olan bağlılığımızın da bir teyidi aynı zamanda.

Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk, ziyaretçilerine, botlarının kabiliyetlerini anlatıyor.

 

MSI Dergisi: Pakistan’ın YONCA ONUK MRTP 15 sınıfı botları ile ilgili çalışmalarınıza, bu botların tasarımları açısından baktığımızda, botların hangi özellikleri ön plana çıkıyor?

Dr. Ekber ONUK: Ben otomotiv sanayisinden geldiğim için, açık uçlu mimari dediğimiz “open-ended architecture” konusuna çok inanıyorum. Yaptığınız çözümün, birkaç sene sonra güncelliğini kaybetmesi doğru değil. Bu çözümün, ucu açık bir şekilde iyileştirilebilir olmasına dikkat ediyoruz. Yetiştirdiğimiz mühendislik ekibi de zaten her şeye bu konsept üzerinden yaklaşıyor. Yenilediğimiz bu botlar, biraz daha küçük olmasına rağmen, bir MRTP 20’nin neredeyse bütün özelliklerini taşıyorlar.

Tabii tüm bunları mümkün kılan bir diğer faktör, kompozit teknenin sağlamlığı. Biz, yapısal özelliklerle ilgili 40 senelik garanti veriyoruz. Nitekim yenileme sırasında, botların tekne kısmının sadece boyanması gerekti.

 

MSI Dergisi: Pakistan’da yeni projeler gündemde mi?

Dr. Ekber ONUK: Pakistan’ın ihtiyacı olan hızlı platformlar konusunda, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığından gelen talepler var. Bunları alıp kendi görüşlerimizi ekleyerek göndermek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yonca-Onuk Tersanesi’nin, kendisinden talep edileni, sorgulamadan, bire bir yapma gibi bir alışkanlığı yok. Tarif edilen görevin nasıl daha iyi yapılacağını gören, uzman ve tecrübeli bir ekibimiz var. Elimizdeki ileri kompozit teknolojiler ve silah ve sistemlere olan hâkimiyetimiz, bu tarz bir yaklaşımda bulunmamıza imkân veriyor.

Şu anda, Pakistanlı makamlardan aldığımız bilgi istek dokümanına, neredeyse 10 sene ötesini öngören, dikkate alan bir çözüm ile cevap vermeye hazırlanıyoruz. Bu yaklaşımımız da kullanıcıyı etkiledi. Onlarla konuşmaya devam ediyoruz.

Daha çok savunmaya yönelik bir görev gücü, büyük platformlardan oluşur. Platformlar büyüdükçe de bunların kaynakları, daha çok korunmaya ayrılıyor. Herhangi bir şekilde büyük platformun kaybı, hem moral olarak hem imkân olarak, kaybeden için çok ağır bir darbe oluyor. Ama küçük ve yetenekli platformlarla çok daha etkin çözümler oluşturmak mümkün. Seyahatte olduğum zaman, hep belgesel kanallarını seyrediyorum ve orada görüyorum ki aslanlar, sırtlanlardan korkuyor; sırtlanlar da Afrika köpeklerinden korkuyorlar. Dolayısı ile akıllı ve organize küçük platformlardan oluşmuş bir güç, oğlum Kaan’ın da söylediği gibi, büyük platformlara çok büyük bir tehdit yaratacak. Biz, bu konuyu iyi biliyoruz. Bunu da bize inanan müşterilere anlatıyoruz.

Son görsel: Soldan sağa: Yonca-Onuk Tersanesi Pazarlama Müdürü Yavuz Uras, MSI Dergisi Yayın ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Birol Tekince ve Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk

 

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde gündemde olacak çalışmalarınızla ilgili ipuçları verebilir misiniz?

Dr. Ekber ONUK: Ferdinand Porsche’a sormuşlar, “Birçok tasarımınız var, en çok hangisini beğeniyorsunuz?” O da “Bir sonrakini!” demiş. Biz de bir sonraki botumuz üzerinde çalışıyoruz ve onun çok daha iyi olacağına inanıyoruz.

Bugün, dünya üzerinde, 20-25 m arasında boya sahip ve 65 knot sürat yapan bir platform yok; bizimki dışında. Yapacağım diyenler var; bir de bizim gibi yapmış olanlar var. Yeni hedeflerimiz var; ama şu anda inanılmayacak kadar uçuk. Olduğu gün sizlerle göstereceğiz. Bugüne kadar dünyada hiç kimsenin ulaşamadığı bir performansı görebileceksiniz. 2 sene içerisinde, size, askeri platformlarda, dünyada hiç kimsenin görmediği, düşünmediği bir hızda giden platformu göstereceğiz.

MRTP serisi botlarımız, dünyada teknoloji lideri. Bugüne kadar öyleydi, öyle olmaya devam edecek.

 

Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,306 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.