Ana Sayfa Haberler IDEF 2019, Sektörün 2023 Hedefleri ile İlgili Hazırlıklarını Ortaya Koydu

IDEF 2019, Sektörün 2023 Hedefleri ile İlgili Hazırlıklarını Ortaya Koydu

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümünün giriş haberi, aşağıda paylaşılmıştır:

 

Türk savunma ve havacılık sanayisinin en büyük gösteri platformu olan IDEF fuarı, bu yıl da sektörle ilgili çok şey anlatan bir etkinlik oldu. Ana yüklenicilerin ve platform üreticilerinin ortaya koyduğu çözümler; KOBİ’lerin ürün sahibi olmaya başlaması; yurt dışından katılan firmaların dağılımı ve sergiledikleri ürünler, sektörün, 2023 hedefleri için neler yaptığını gözler önüne serdi.

 

IDEF 2019; Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ev sahipliğinde ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, 30 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. Fuara; 15 bakan, 15 bakan yardımcısı, 13 genelkurmay başkanı, 4 genelkurmay ikinci başkanı, 10 kuvvet komutanı, 13 müsteşar, 2 emniyet genel müdürü; 53 ülkeden 1.061 kurum ve kuruluş; 70 ülke ve 3 uluslararası kurumdan 151 heyet ve 587 heyet üyesi; 99 ülkeden 76.010 ziyaretçi; 26 ülkeden 396 basın mensubu katıldı.

Fuar boyunca, yaklaşık 2.700 planlı görüşme gerçekleştirildi. Çok sayıda imza törenine sahne olan fuarda (bakınız “IDEF 2019 Sırasında İmzalanan Sözleşme, Mutabakat Muhtırası ve İş Birliği Protokolleri” başlıklı tablo), toplam 109 imza töreni, basın toplantısı ve lansman yapıldı.

Hedefe Adım Adım Yaklaşıyoruz

Fuarın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin son 17 yılda savunma sanayisinde elde ettiği kazanımlarının en iyi görüleceği zeminin IDEF olduğunu belirtti ve şöyle devam etti: “Ülkemizde üretilen savunma sanayisi ve güvenlik ürünlerinin dünya çapında giderek daha çok kabul görmesi, attığımız adımların doğruluğuna işaret ediyor. Savunma sanayisinde, tasarımdan üretime, tüm aşamalarda söz sahibi olma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.”

Uluslararası yatırımcıların da fuara ilgisinin Türkiye’nin potansiyelinin büyüklüğünü gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisinde dünyada ilk 100’e giren firma sayısını dörde çıkartan Türkiye’nin, bu alandaki KOBİ’leri desteklemeyi de temel politikası olarak sürdürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayilerinin teknolojinin lokomotifi olduğuna vurgu yaparak, fuarda yapılacak anlaşmaların ve tesis edilecek iş birliklerinin hayırlı olmasını diledi.

 

Uluslararası İş Birliğine Kapılar Açık

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açılış töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin önemine vurgu yaptı: “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yurt içinde ve sınır ötesinde etkin bir şekilde mücadele ederken aynı zamanda yerli ve millî savunma sanayimiz de her geçen gün gelişmekte, güçlenmektedir. Terörle mücadele harekâtı kapsamında büyük başarıyla icra edilen operasyonlarda, Mehmetçiğimizin kahramanlık ve fedakârlığının yanı sıra yerli ve milli savunma sanayimizin geliştirdiği üstün teknolojiye dayanan harp silah, araç ve gereçlerinin önemi ve katkısı açıkça görülmektedir. Uluslararası standartlarda üretilen, TSK tarafından kullanılan ve fuar süresince göreceğiniz bu milli silah ve sistemlerimiz, bizzat sahada yeteneklerini ispatlamıştır. TSK’nın ihtiyaçlarının karşılanmasıyla beraber, bu sistemlerin ihracatlarının gerçekleştirilmesinden de gurur duyduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum.”

Savunma sanayisine yatırım yapmak isteyen yabancı girişimcilerin varlığının, Türkiye’de henüz bulunmayan teknolojilerin Türk sanayisine kazandırılması bakımından da önemli olduğunu dile getiren Bakan Akar, “Bu nedenle dengeli bir iş birliğini hayata geçirmek isteyen ülke ve kuruluşların ülkemize yapacakları yatırımlara desteğimiz devam edecektir. Amacımız, savunma sanayisi alanında fayda maliyet analizi titizlikle yapılmış projeler geliştirerek iş birliği çalışmalarımızı en üst noktalara taşımaktır.” dedi.

Bakan Akar, son yıllarda birçok dost ülkeyle imzalanan anlaşmalar çerçevesinde, iş birliğinin güçlendirildiğini ifade ederek, “Her geçen yıl daha fazla ülke ve firmanın iştirak ettiği IDEF 2019 süresince, birçok iş birliği anlaşması ve protokolü imzalanacaktır.” diye konuştu.

SSB’nin Proje Sayısı 600’ün Üzerinde

Açılış törenindeki konuşmasında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şunları kaydetti: “Savunma Sanayii Başkanlığı, uzun yıllar içinde edindiği proje yönetimi, sanayileşme, kalite-test ve uluslararası iş birliği bilgi birikimi ve tecrübesiyle Türk savunma sanayisinin hâlihazırdaki imkân ve kabiliyetlerini geliştirmekte ve bu sayede; TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Başkanlığımızın ihtiyaçlarının yüksek kalitede, maliyet etkin olarak karşılanmasına hizmet etmektedir. Bugün, bu kutsal ve hayati amaç için yürüttüğümüz proje sayısı, 600’ün üzerindedir.

Başkanlığımızın yürüttüğü projelerin bir başka çıktısı da uluslararası iş birliği ve ortaya çıkan ürünlerin ihracata dönüşmesi ile hem sektörümüzde ölçek ekonomisinin yakalanması hem de ülkemiz dış ticaret dengesine katkıdır.

Başkanlığımız, sektörel sanayileşme ve uluslararası iş birliği konusunda yegâne düzenleyici devlet kurumu sıfatıyla KOBİ’lerden en büyük şirketlere, teknokentlerden kümelenmelere kadar tüm sektör oyuncularıyla Ar-Ge aşamasından yetenek paylaşımına kadar beraber hareket etmektedir. Uluslararası iş birliği çerçevesinde, 70’ten fazla ülkede, 500’den fazla iş birliği faaliyetini takip etmektedir.”

 

1993’ten Beri En Büyüğü

TSKGV Genel Müdürü Vekili Sadık Piyade, açılış töreninde yaptığı konuşmada, fuar ile ilgili rakamsal bilgileri iletti. Bu yılki fuarın, 1993 yılında beri düzenlenen fuarlara arasında en büyüğü olduğunu belirten Piyade, bu yıl, ilk defa KOBİ’lere, fuara katılım konusunda mali kolaylıklar sağlandığını da sözlerine ekledi.

 

Fuarın Değerlendirmesi, Son Gününde Yapıldı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, fuarın son günü gerçekleştirdiği basın toplantısıyla IDEF 2019 hakkında değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Prof. Dr. Demir, toplantının başında,  şu değerlendirmeleri yaptı: “Fuarda, ihracat açısından önemli anlaşmalar imzalandı. ASELSAN ile Ukrayna kamu kuruluşu SpetsTechnoExport (STE) arasında anti-tank füze sistemi için termal kamera tedarik sözleşmesi ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacına yönelik, yazılım tabanlı telsiz sözleşmesi, bunlar arasında yer alıyor. FNSS ile Endonezya’nın devlet savunma sanayi kuruluşu PT Pindat arasında, Kaplan MT’nin, seri üretim sözleşmesi de bu kapsamda değerlendirilebilir. IDEF 2019, aslında Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisinin vitrinini teşkil etti. Yabancı katılımcılar ve heyetlerden aldığımız geri bildirimler, son derece olumluydu. Türkiye’nin, savunma ve havacılık sanayisinde geldiği noktayı hayretle izleyerek övgüyle bahsettiler. Özellikle Türkiye’yi daha önce çok bilmeyenler, gördükleri karşısında şaşırdıklarını belirtti. Bu da gerek ülkemizin gerekse de savunma ve havacılık sanayimizin tanıtımı konusunda daha da fazla gayret göstermemiz gerektiğini bizlere bir kez daha ispat etti. Çünkü mevcut kabiliyetlerimiz, çok fazla bilinemeyebiliyor. Ülkemizin, tarihsel olarak bir savunma ve havacılık sanayisi ihracatçısı sınıfında olmaması, bu algıyı oluşturuyordu. Artık bu değişti ve Türkiye de bir oyuncu olarak sahada yer alıyor. Büyük ölçekli yabancı firmaların, fuarda aldıkları yer ve sergiledikleri ürünlerde, geçtiğimiz senelere göre azalma vardı. Ben, bunun, ‘Artık biz, Türkiye’de ürün satamayız.’ anlayışından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii savunma ve havacılık sanayimizin, tanıtımı ve ihracatımızı artırmak için atılacak adımlar devam edecek.

Bir de fuar alanında, hemen görünmese de deniz platformlarımızın sergilendiği marinayı da 20’yi aşkın ülke heyeti ziyaret etti. Heyetler, deniz platformlarımız hakkında bilgi aldılar.”

Prof. Dr. Demir, fuara ilişkin değerlendirmelerinin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Demir, “Sizin değerlendirmenizle, fuarda, en çok öne çıkan platformlar ya da projeler hangileri oldu?” sorusuna, şöyle yanıt verdi: “Hava platformlarındaki yeni ürünler, İHA ve helikopterlere yönelik yeni ürün lansmanları ilgi gördü. Bunun yanı sıra ASELSAN ve Roketsan gibi şirketlerimizin stantlarında da çeşitli sistemlerin sergilendiğini gördük. Elektromanyetik topun, yeni bir özel şirket tarafından sergilendiğini gördük ve çeşitli lazer kabiliyetlerimizi burada gösterebildik. Kara araçlarındaki çeşitliliği gördünüz; 10×10’dan 4×4’e kadar geniş bir zincirde, çeşitli boyutlardaki araçların burada sergilendiğine ve firma sayısının fazlalığına da dikkat çekmek isterim. Belki ilk planda görünmeyen, zırhlı araçlar için zırh çeliği konusunda, Türkiye’nin attığı önemli adımlar oldu. İnşallah, bundan sonra zırh çeliği ithal etme konusu da artık tarihe karışacak. Aynı zamanda, motor serisinde, çeşitli güç grubundaki motorların da sergilendiği bir ortamı gördünüz. Motorlarda, Türkiye artık bir yola çıktı. Gerek içten yanmalı pistonlu motorlarda gerekse de gaz türbin motorlarında, bu ailede ortaya çıkmış olan, çıkmakta olan ve çıkacak olan ürünlerin sergilendiğini görebildik. Diğer bir konu da insansız kara araçları boyutu. Bu alanda, çeşitli araç sınıflarını gözlemleme fırsatı bulduk. Artık yapay zekânın konuşulduğu bu dijital çağda; siber güvenlik ürünlerinin, çeşitli yazılımların, güvenliğe yönelik çeşitli ürünlerin de bu fuarda görüldüğünü umuyoruz. İşin bir başka boyutu da elektronik ve aviyonik konusu. ÖZGÜR projemizin artık bir kokpitte görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu, Türkiye’nin, artık görev bilgisayarının millileştirilmesi yolunda adımdır ki; Milli Muharip Uçağımızda da bunu uygulayacağız. Bundan sonra da uçuş kontrolleri, uçuş sistemleri, uçuş bilgisayarı gibi konular gündeme gelecek. Son olarak ise değinmeden sözlerime son vermek istemediğim; radar sistemleri, roket, tapa, çeşitli akıllı bombalar, onların üretim kabiliyetleri, hafif silahlar kısmında da bir dizi yeni ürün ve çeşitlenmeyi de gözlemledik.

MSI Dergisi’nin IDEF standını ziyaret eden Kosova Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Rrahman Rama, Kosova Güvenlik Kuvvetlerine verdiği destek için MSI Dergisi’ne teşekkür etti (Soldan sağa: Kosova Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Askeri Asistanı Yüzbaşı Jaser Mulla, Kosova Savunma Ataşesi Albay Bekim Osmani, Kosova Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Rrahman Rama, MSI Dergisi Yayın ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Birol Tekince ve Türkiye’nin Kosova Askeri Ataşesi Yarbay İsmail Cenkeri Ersöz).

 

Prof. Dr. Demir’e yöneltilen bir diğer soru ise “IDEF, aslında bir anlamda da sektör açısından bir karne günü. Siz sektörün karnesini nasıl görüyorsunuz?” oldu. Prof. Dr. Demir, bu soruya şöyle yanıt verdi: “Geçtiğimiz senelerdeki fuarlara göre bir karşılaştırma yapıldığında, çok bariz bir gelişme olduğu ortada. Özellikle KOBİ seviyesinde katılımlar arttı. KOBİ’lerin, bu fuara katılımıyla ilgili maliyetleri aşağı çekmek üzere, fuarın bir anlamda lojistik organizasyonunu yapan TSKGV ile çok yakın çalıştık. KOBİ’lerin kendilerini göstermeleri için, bu fuara katılmaları oldukça önemli. Bizim endişemiz, acaba gözümüzden kaçan, bizden destek bekleyen, önünün açılmasını isteyenler olur da biz onu ihmal eder miyiz, gözden kaçırabilir miyiz düşüncesidir. Bu konuda oldukça hassasız. Gerek bu ortamda gerek bundan sonraki çeşitli temaslarda, Türkiye’nin bütün kabiliyetlerini bu alanda sergilemesi ve göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Bazı çalışmalar tekrarlı olabilir; ama israf edecek zaman ve paramız yok. Onun için, birbirinin üstüne koyan, birleşince sinerji sağlayan bir yapının oluşması gerekiyor. Bu anlamda, sektörü regüle etmekle ilgili inisiyatifi giderek daha fazla elimize almak istiyoruz. Sektörü, daha yakından takip edeceğiz.”

Prof. Dr. Demir, kendisine yöneltilen son soruya cevaben, IDEF 2021’e ilişkin beklentilerini ise şöyle açıkladı: “IDEF 2021’in daha albenili, daha geniş katılımlı olmasını isterken şu anda belirli ölçüde gördüğümüz ürünlerin performansının da gösterildiği bir alan olmasını bekliyoruz. Özellikle uluslararası katılım anlamında da biraz daha açık olmak, delege sayısını ve katılım sayısını arttırmak da bizim için önemli. Bunun hazırlığı, bizim de katılacağımız uluslararası fuarlar olacak. Gerek mekân olarak gerek lojistik imkânlar olarak gerekse de çeşitli yan aktiviteler olarak çok daha albenili, çekici bir IDEF 2021 olmasını diliyoruz.”

MSI Dergisi, Ana Bilgi Kaynağı Oldu

IDEF 2019, sektör yayıncılığı ve MSI Dergisi için de ilklerin fuarı oldu. IDEF 2017’de, fuar özel sayıları, Türkçe ve İngilizce birer sayı olarak çıkan MSI Dergisi, sektörün gelişimi ile paralel olarak, bu yıl; Kara, Deniz, Hava ve İngilizce olarak 4 özel sayı ile fuarın ilk günü katılımcıları karşıladı. Bu sayıların tüm içeriği ise firmaların IDEF 2019 gündemine yönelik olarak, fuara özel hazırlandı. Fuarın ziyaretçileri, sektör ile ilgili aradıkları bilgileri, bu sayılarda buldu.

MSI Dergisi olarak, fuar öncesinde, sektörün hazırlıklarını en geniş şekilde anlatabilmek için hazırladığımız fuar özel sayıları gibi, IDEF 2019’un öne çıkan tüm gelişmelerini de geniş bir şekilde kapsayacağız. Bunun için hazırlamakta olduğumuz IDEF 2019 Özel Dosyamızı; Haziran, Temmuz ve Ağustos sayılarımıza yayılacak şekilde, 3 bölüm olarak okuyucularımızla paylaşacağız. Özel dosyanın ilk bölümünü, ilerleyen sayfalarda sizlerin ilgisine sunuyoruz.

 

MSI Dergisi standını ziyaret eden üst düzey yetkililer arasında, Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Korgeneral Ihor Pavlovskiy (soldan üçüncü) ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ihor Voronchenko (sağdan üçüncü) de yer aldı.

 1,046 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.