Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı IDEF 2021, Sektöre Nefes Aldıracak

IDEF 2021, Sektöre Nefes Aldıracak

Bir dünya markası olan IDEF Fuarlarının 15’incisi, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. organizatörlüğünde, 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında Büyükçekmece/İstanbul’daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde icra ediliyor.

Türkiye’de düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri olan ve tüm sektör paydaşlarının uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmesine vesile olacak fuarımızın sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşlar, üzerine düşen görevleri en ince detayına kadar yerine getirmiştir ve fuar boyunca da getirmeye devam edecektir.

KOVİD-19 salgını, her sektörde olduğu gibi fuarcılık sektörünü de önemli ölçüde etkilemiştir. Neredeyse 1,5 yıla yakın süredir, tüm dünyada savunma ve havacılık alanlarında fuar düzenlenememektedir. Bu nedenle IDEF 2021’in güvenli ve sağlıklı bir şekilde icra edilebilmesi maksadıyla KOVİD-19 salgını ile ilgili gelişmeler yakından takip edilmiş ve salgının seyrine göre belirlenen senaryolar doğrultusunda alınabilecek tedbirler belirlenmiştir. Bu maksatla TSKGV koordinatörlüğünde; Sağlık Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, TÜYAP ve ilgili diğer kurumların katılımı ile KOVİD-19 tedbirlerine ilişkin olarak, Kasım 2020’den beri her ay düzenli toplantılar yapılmıştır. IDEF fuarlarında her zaman görmeye alışık olduğumuz insan yoğunluğunun, KOVİD-19 salgını nedeniyle bu fuarda asgarî seviyede tutulabilmesi maksadıyla gerekli tedbirler alınmıştır.

IDEF 2021’in düzenleneceği TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, ulusal ve uluslararası düzeyde bio-güvenlik önlemleri alınarak “KOVİD-19 Güvenli Hizmet Belgesi” ile belgelendirilmiştir. Ayrıca katılımcı firmalar, yabancı heyetler ve tedarik makamlarının daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda bir araya gelmelerine yönelik diğer tedbirler belirlenmiştir. Bu kapsamda;

  • Fuar alanında uyulması zorunlu maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine riayet edilmesini özellikle rica ediyoruz.
  • Fuar alanına girişte herkesin ateşi ölçülecek, yüksek ateşi olanların içeri girmesine müsaade edilmeyecek ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.
  • Fuar alanına girmek isteyen tüm T.C. vatandaşlarının ve Türkiye’de yerleşik yabancı ülke vatandaşlarının HES Kodu kontrolü yapılacak; riskli olanların fuar alanına girmesine müsaade edilmeyecektir.
  • Fuar alanına girmek isteyen ve HES Kodu olmayan yabancı misafirler için ayrıca belirlenecek tedbirler uygulanacaktır.
  • Ticaret Bakanlığınca belirlenen ve kapalı fuar alanlarında kalabalığın kontrolünün sağlanması maksadıyla hâlihazır getirilen “her 10 metrekareye 1 kişi” kuralı gereğince, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde aynı anda azami 12.000 kişinin bulunmasına müsaade edilebilecektir. Bu sayının kontrol edilebilmesi için özel bir sistem kullanılacak olup, fuar alanına girişte bir süre beklemek gerekebilecektir. Misafirlerimizin bu durumu anlayışla ve sabırla karşılayacağını düşünüyorum.
  • IDEF fuarlarında geleneksel olarak düzenlenen tören, davet ve etkinlikler ile ilgili olarak KOVİD-19 salgını tedbirleri kapsamında gerekli değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda aşırı kalabalık oluşmasına ve sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesine neden olabilecek etkinlikler, KOVİD-19 salgını nedeniyle bu fuarda düzenlenmeyecektir.

Bu kısıtlamalar dışında, IDEF fuarlarında görmeye alışık olduğumuz faaliyetler devam edecektir. Bunlardan en önemlisi, tabii ki Görüşme Ofisi Makamları, heyetler ve katılımcı firmalar arasında gerçekleştirilecek resmi ve özel görüşmeler olmaya devam edecektir. Fuarda, yerli ve yabancı yaklaşık 1.170’i aşkın firma, 35.000 metrekarelik alanda ürün ve hizmetlerini sergileyecek; Türk tedarik makamlarıyla ve dünyanın dört bir yanından gelen heyetler ile görüşmelerini gerçekleştireceklerdir.

KOVİD-19 salgınının başladığı Mart 2020 ayından itibaren dünyada düzenlenmesi planlanan savunma sanayii ve havacılık fuarlarının hemen hemen tamamının iptal edildiği veya ertelendiği bir dönemin ardından düzenlenecek olan IDEF 2021 ile sektör yeniden nefes almaya başlayacaktır.

Alınan etkin tedbirler çerçevesinde IDEF 2021’e katılacak tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor, verimli bir fuar geçirmelerini diliyor, selam ve saygılarımı gönderiyorum.

Sadık PİYADE

TSKGV Genel Müdür Vekili

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.