Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı Sarsılmaz’ın SAR 762 MT Makineli Tüfeği, Piyadenin ve Askeri Araçların Tüm İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazır

Sarsılmaz’ın SAR 762 MT Makineli Tüfeği, Piyadenin ve Askeri Araçların Tüm İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazır

Türkiye’nin silah üreticisi Sarsılmaz’ın IDEF 2021’de öne çıkardığı ürünlerden biri de seri üretim aşamasına getirdiği SAR 762 MT makineli tüfek ailesi. Sarsılmaz, bu silahı, yurt içindeki kullanıcıların 7,62×51 mm çapındaki yerli bir makineli tüfek ihtiyacına yönelik olarak geliştirdi ve başarıyla kalifiye etti. Firma, silahın farklı özelliklere sahip A, B, C ve D modelleri ile güvenlik güçlerinin her türlü ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7,62×51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye adım atan firma, SAR 762 MT’nin testlerini başarı ile tamamlayarak seri üretim aşamasına geçti.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

ALTAY Tankında Eş Eksenli Silah Olarak Kullanılacak

SAR 762 MT-A, uzaktan komutalı silah sistemlerine entegre edilmek üzere geliştirildi.

SAR 762 MT’nin 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A; uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.

SAR 762 MT-B, piyade tarafından kullanılacak. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.

SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50.000 atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25.000 atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72 ˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kilogram.

SAR 762 MT-C’nin, ALTAY tankında, eş eksenli makineli tüfek olarak kullanılması planlanıyor.

Hızlı Değiştirilebilir Namlu ile Kesintisiz Atış

Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

Tablo 1. SAR 762 MT’nin Teknik Özellikleri

Silah TürüMakineli tüfek
Kalibre (mm)7,62×51
Çalışma şekliTam otomatik
Uzunluk (mm)1.235
Namlu uzunluğu (alev gizleyen dahil, mm)603
Yükseklik (mm)280
Çalışma prensibiMekanizması açık pozisyonlu / gaz tahrikli
Besleme tipiŞerit (mayonlu mühimmat)
Besleme yönüSağdan veya soldan
Boş kovan atımıAlttan
Silah ağırlığı (aksesuarlar hariç, gr)12.250
Namlu ağırlığı (gr)
Namlu çıkış hızı (m/sn)850
Dakikadaki atım hızı550 – 700
Azami menzil (m)3.725
Etkili Menzil (bölge hedefi, m)800 (çatal ayak ile)1.100 (üçayaklı sehpa ile)
Etkili Menzil (nokta hedefi, m)600 (çatal ayak ile)800 (üçayaklı sehpa ile)

SAR 9 SP: Özel Görevler için Biçilmiş Kaftan

SAR 9 SP

Sarsılmaz, SAR 9 tabanca ailesinin en yeni üyesi SAR 9 SP modelini, Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdi. Bu nedenle SAR 9 SP, özel görev birliklerine yönelik pek çok önemli özellikle birlikte geliyor. Bunlardan ilki, tabancanın namlusunda yer alan susturucu bağlantısı. Susturucu bağlantılı namlusu sayesinde, standart ölçülerdeki tüm susturucular tabancaya takılabiliyor. Bunun yanında atıcılar, tabancanın trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor. Ayrıca gez ve arpacıktaki trityum, yetersiz ışık koşullarında bile doğru nişan resminin kolaylıkla oluşturulmasını sağlıyor.

Namlu ucunda yer alan susturucu bağlantısı sayesinde, SAR 9 SP’ye, standart ölçülerdeki tüm susturucular takılabiliyor.

SAR 9 SP ayrıca, şarjör kılavuzu ve kordon halkası gibi özelliklere sahip. Bunlardan şarjör kılavuzu, tabancanın kabzasındaki şarjör girişini genişleten ve şarjöre yol göstererek yerine takılmasını kolaylaştıran bir aparat vazifesi görüyor. Bu sayede atıcı, gözlerini hedeften ayırmadan hızlı bir şekilde şarjör değiştirebiliyor. Kabzanın hemen altında yer alan kordon halkası ise tabancanın, esnek bir kordon vasıtasıyla kemerde ya da tabanca kılıfında bir noktaya bağlanmasını sağlıyor.

SAR 9 SP’nin kapağının üzerindeki soğutma kanalları, özellikle seri atışların ardından, namlunun daha hızlı soğumasını sağlıyor. Ayrıca tetik üzerindeki iğne kurulu göstergesi, atıcıyı, tetiğin atışa hazır olup olmadığı konusunda bilgilendiriyor. Üzerindeki Cerakote marka özel seramik kaplama ise tabancanın, sıcaklık, nem ve güneş ışınları gibi nedenlerle yıpranmasını engelliyor.

Tablo 1. SAR 9 SP’nin Teknik Özellikleri

ModelSAR 9 SP
Çalışma MekanizmasıTek hareketli
Gövde malzemesiPolimer
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu (mm)129
Toplam boy (mm)216
Toplam yükseklik (mm)145
Toplam genişlik (mm)37
Ağırlık (gr)825
Şarjör kapasitesi17

Ürün Gamı Genişliyor

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; tabanca, makineli tabanca, piyade tüfeği ve makineli tüfek alanlarında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Sarsılmaz olarak, geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda, SSB’nin tabanca geliştirme projesini birincilikle tamamlayan SAR 9 METE tabancamızdan yüksek adette teslimat yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sırası ile 2020 ve 2021’de, ABD’de Yılın En İyi Tabancası seçilen SAR 9X modelimiz ve SAR 9 ailemiz ise bize ayrı bir gurur veriyor. SAR 109T makineli tabancamız, meskûn mahallerdeki etkisi nedeniyle özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Son yıllarda, 4 çeşit piyade tüfeğinin üretimine de başladık. Bunlar; SAR 56 (5,56×45 mm), SAR 223P (5,56×45 mm), SAR 308 (7,62×39 mm) ve MPT-76 (7,62×51 mm). Bu piyade tüfeklerinin teslimatlarını da başarı ile yapıyoruz. Ülkemizin gereksinimleri gereği bize verilen görev kapsamında, 7,62 mm ve 12,7 mm makineli tüfekler geliştirdik. Bundan sonra da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bize verilen her türlü görevi, zorluğuna bakmaksızın üstlenmeye hazırız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.