Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 1: IDEF 2017’de Öne Çıkan Yeni Ürünler

IDEF Özel Dosya Bölüm 1: IDEF 2017’de Öne Çıkan Yeni Ürünler

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin, “IDEF 2017’de Öne Çıkan Yeni Ürünler” başlıklı bölümü aşağıda paylaşılmıştır:

 

 

 

Teleskopik Yükselme Sistemi (MAST), FİGES’in sergilediği bir diğer yeni ürün oldu.

 

 

Katmanlı imalat uygulamalarına yönelik 3 boyutlu yazıcı ürün ailesi geliştiren FİGES, bu ailenin üyelerinden FLS 110’u da fuara getirdi.

 

 

ASELSAN, standının açık kısmında, M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (FIRAT-M60T) Projesi’ne yönelik olarak geliştirdiği prototipi de sergiledi.

 

 

ASELSAN, fuara, bugüne kadar gerçekleştirilen IDEF fuarlarındaki en büyük stant alanı ile katıldı. ASELSAN standı, 4.161 metrekaresi kapalı ve 740 metrekaresi açık olmak üzere, toplam 4.901 metrekare genişliğe sahipti. ASELSAN, 300’den fazla ürün ve sistemin yer aldığı bu stantta, onlarca yeni ürününü, ilk defa sergiledi.

 

 

ASELSAN’ın fuarda sergilediği ürünleri arasında; TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi (solda) ve KORHAN uzaktan komutalı kulesi ve zırhlı aracı (sağda) da yer aldı.

 

 

AYESAŞ’ın fuarda sergilediği Yeni Nesil Operatör Konsolu, deniz platformlarının yanı sıra kara platformlarında da kullanılabilecek. AYESAŞ, Yeni Nesil Operatör Konsolu’nun tanıtımı kapsamında, bir su üstü platformunun canlandırılması için, sanal gerçeklik uygulamalarından da yararlandı.

 

 

BMC, AMAZON aracının en güncel sürümünü, TÜBİTAK tarafından geliştirilen lazer sisteminin de entegre edildiği konfigürasyonda sergiledi.

 

 

BMC; uzaktan komutalı robotik kol, uzaktan komutalı silah istasyonu, akustik atış tespit sistemi gibi çeşitli faydalı yüklerle donatılmış sürümü ile sergilediği KİRPİ’nin, personel taşıyıcı rolünün ötesinde, bir görev aracı olarak da kullanılabileceğini gösterdi.

 

 

Meskûn mahal uygulamaları için geliştirilen PARS İZCİ, farklı görünüşü ile FNSS standının öne çıkan araçlarından biri oldu.

 

 

FNSS KAPLAN ürün ailesi, gelişimini, KAPLAN 30 ile sürdürdü. IDEF 2017’de KAPLAN 20’nin lansmanını da yapan FNSS, KAPLAN 30’un geliştirilme sürecinde, kullanıcı taleplerini de dikkate aldı.

 

 

Fuara gelenler, FNSS standında, orta ağırlık sınıfı tank KAPLAN MT’nin ete kemiğe bürünmüş hâlini de gördüler.

 

 

FNSS, PARS III’ün, hem 8×8 hem de 6×6 sürümlerini sergiledi.

 

 

FNSS, insansız sürümünü IDEF 2015’te tanıttığı TEBER kulesinin 2 kişilik sürümünü de IDEF 2017’de ziyaretçilerinin ilgisine sundu.

 

HAVELSAN’ın T-129 ATAK helikopteri için geliştirdiği simülatör, firmanın simülasyon sistemleri konusundaki iddiasını ortaya koydu.

 

 

HAVELSAN, Siber Savunma Teknoloji Merkezi (SİSATEM)’nin ve burada geliştirdiği siber güvenlik ürünlerinin tanıtımını da yaptı.

 

 

Katmerciler, Zırhlı Ambulans’ın, Türkiye’de, baştan bu amaçla tasarlanıp üretilen (başka bir amaçla tasarlanmış aracın ambulansa dönüştürülmediği) ilk araç olduğunu vurguluyor.

 

 

HIZIR, Katmerciler-ASELSAN iş birliği ile Türkiye’nin ilk hibrit zırhlı aracı olmaya hazırlanıyor.

 

 

Fuarın sürprizleri arasında, Katmerciler’in, insansız silahlı sistemi Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP)’nu sergilemesi de yer aldı.

 

 

Meteksan Savunma, MİLDAR ile başladığı ve milimetre dalga teknolojisinin kullanıldığı ürün ailesine, Otomatik Kalkış İniş Sistemi (OKİS)’ni de eklemeye hazırlanıyor.

 

 

Meteksan Savunma’nın Retinar ürün ailesi, gelişimini Retinar OPUS ile sürdürüyor.

 

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) tarafından geliştirilen ve sanayileşmesi Meteksan Savunma tarafından yapılan sonarın su üstü (dry-end) birimi, Dz.K.K.lığı standında yer aldı.

 

 

Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü (AFGM) ile ASELSAN’ın ortaklığına geliştirilen Kamyona Monteli Obüs (KMO), AFGM’nin, yeni dönemde, sektör firmaları ile yapacağı iş birlikleri için bir örnek oluşturdu.

 

 

Nurol Makina, EJDER KUNTER’in personel taşıyıcı sürümünü, TEPEGÖZ İHA sistemi entegre edilmiş bir şekilde sergiledi.

 

 

Nurol Makina, ILGAZ aracını yenileyerek ILGAZ II’yi ortaya çıkarttı. Araç, bir yurt dışı müşteriye de satıldı.

 

 

Nurol Makina NMS, modülerliği ile kara araçları sektörüne yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

 

 

Otokar, ALTAY tankının Asimetrik Harp Tankı (AHT) sürümünü geliştirerek, yenilikçi yönünü bir kez daha gösterdi.

 

 

Otokar, MIZRAK S 30 kulesi ile MIZRAK kulesinin kabiliyetlerini, 6×6 araçlara taşıyor.

 

 

Otokar, URAL’ın zırhlı tek kabin sürümünü, tehlikeli ve risk altındaki bölgelerde yer alan birliklere; yakıt, yiyecek ve su gibi hayati öneme sahip malzemelerin ikmalini gerçekleştirmek üzere geliştirdi.

 

 

ROKETSAN tarafından geliştirilen KAAN Füze Sistemi, fuarın son günü gerçekleştirilen atış testi ile kabiliyetlerini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

 

ROKETSAN’ın, CİRİT füzesi üzerinden geliştirdiği MAM-C, MAM-L’nin açtığı yoldan ilerleyecek.

 

 

STM standında sergilenen ALPAGU otonom taktik vurucu sabit kanatlı İHA, lançerden fırlatılarak kullanılıyor.

 

 

STM’nin KARGU otonom döner kanatlı vurucu İHA’sı, keşif ve gözetleme yapabilmenin yanı sıra tespit edilen hedefleri imha etmek için de kullanılabiliyor.

 

 

STM, LAGARİ yüksek çözünürlüklü gözlem mikro uydusu ile asgari 2 yıllık hizmet ömrü vaat ediyor.

 

 

TOGAN otonom döner kanatlı keşif İHA sistemi ile STM, tek personel tarafından kullanılabilme kabiliyeti kazandırıyor.

 

 

TEI, Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirdiği motoru da sergiledi.

 

 

TÜBİTAK SAGE, radar güdümlü Bozdoğan ve kızılötesi güdümlü Gökdoğan havadan havaya füzeleri ile hava araçlarına yönelik geniş ürün ailesinin eksik bileşenlerini tamamlamayı hedefliyor.

 

 

TÜMOSAN, motoru ve şanzımanı da dâhil olmak üzere yerli olarak geliştirdiği PUSAT aracı ile özellikle ihracat kısıtlarına tabi olmayan bir çözüm sunmayı hedefliyor.

 

 

TÜMOSAN, askeri bir aracın; motor, şanzıman ve güç aktarım aksamını yerli olarak geliştirebileceğini katılımcılara gösterdi.

 

 

Mühimmat taşıma kabiliyet ile ilgili denemeleri basına fuardan kısa bir süre önce açıklanan ANKA İHA’sı, TUSAŞ standında, hem mühimmat hem de SAR radarı ve elektro-optik algılayıcı faydalı yükleri ile sergilendi.

 

IDEF 2015’ten beri gelişimini sürdüren HÜRKUŞ, silahlı C sürümü ile ziyaretçilerin karşısına çıktı.

 

 

TUSAŞ, Özgün Helikopter Programı kapsamında geliştirdiği T625’in ilk prototipini sergileyerek, projede geldiği noktayı gözler önüne serdi.

 

 

Vestel Savunma, KARAYEL’i bir ürün ailesi hâline getirme çalışmaları kapsamında, daha geniş bir kanat açıklığına sahip ve daha uzun süre havada kalabilen KARAYEL-SU’yu geliştirdi.

 

“IDEF Özel Dosya Bölüm 1: IDEF 2017, Sektörün Hâkim Konumunu Teyit Etti” başlıklı giriş haberi için:

www.milscint.com/tr/idef-ozel-dosya-bolum-1-idef-2017-sektorun-hakim-konumunu-teyit-etti/

 6,484 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.