Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 2: Aktif Kontrol Kumandalarının Adresi: BNA

IDEF Özel Dosya Bölüm 2: Aktif Kontrol Kumandalarının Adresi: BNA

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin ikinci bölümündeki “Aktif Kontrol Kumandalarının Adresi: BNA” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Faaliyetlerine 2016 yılının Ağustos ayında başlayan BNA, IDEF’e hızlı bir giriş yaptı. Ayrıntılarını MSI Dergisi’nin Haziran sayısı (Sayı 146)’nda verdiğimiz Çok Amaçlı Gaz Türbini Motor Kontrol Sistemi Geliştirme Projesi’nin AES ile imza töreninin yanı sıra BNA, fuarda, aktif kontrol kumandalarının tanıtımını da yaptı. Bu kumandalar, özellikle uçakların kontrol yüzeylerinin sayısal olarak kontrol edildiği (fly-by-wire) platformlarda önem kazanıyor. Çünkü bu platformlarda kontrol kumandaları, kontrol yüzeyleri ile mekanik olarak bağlantılı olmadığından, klasik hidrolik ya da pnömatik kontrollerdeki gibi, kontrol kumandasına bir geri bildirim gelmiyor. BNA’nın tanıttığı kumandalar, pilot ve yardımcı pilotun, seyir hâlindeki kumanda hareketlerini birbirlerine iletmelerini sağlıyor; uçuş zarfının kritik alanlarında, pilot ve yardımcı pilotu uyarıyor ve seyir hâlindeyken platformun maruz kaldığı yükleri, pilot ve yardımcı pilota aktarıyor.

BNA Genel Müdürü Eray Gökalp

 

BNA, fuar boyunca yaptığı temaslarda:

  • Sayısal uçuş kontrol, motor kontrol, yakıt ve hidrolik sistemleri (iniş takımı) gibi kritik alt sistemlerin tasarım ve üretim faaliyetlerinde,
  • Platform seviyesi mühendislik faaliyetleri kapsamında, döner kanatlı insansız hava araçlarının tasarım ve geliştirmesi faaliyetlerinde ve
  • Düşük görünürlük, eğitim, simülasyon ve sanal gerçeklik konularında çalışmayı hedeflediğini vurguladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.