Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 2: BMC’nin Araç Ailesi, Kullanıcı İhtiyaçlarına Dönük Yenileniyor

IDEF Özel Dosya Bölüm 2: BMC’nin Araç Ailesi, Kullanıcı İhtiyaçlarına Dönük Yenileniyor

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin ikinci bölümündeki “BMC’nin Araç Ailesi, Kullanıcı İhtiyaçlarına Dönük Yenileniyor” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Son yıllarda, ürün ailesini yeni üyelerle genişleten BMC, fuarda;; Mayına Karşı Korumalı ve Çok Amaçlı Zırhlı Araç Ailesi’nin üyeleri olan KİRPİ, AMAZON ve VURAN ile birlikte emniyet birimlerine özel olarak üretilen Gizli Zırhlı Midibüs’ten oluşan, 3’ü yeni konfigürasyona sahip toplamda 5 aracını sergiledi. Firmanın 500 metrekarelik stand alanında; ambulans ve özel görev ekipmanlarını taşıyan 2 farklı sürümüyle KİRPİ 4×4, VURAN 4×4, AMAZON 4×4 ve zırhlı midibüs yer aldı.

BMC standındaki araçların çeşitli görevlerde kullanılabileceklerini vurgulayacak şekilde farklı alt sistemlerle donatılmış olmaları dikkatleri çekti.

KİRPİ, Bağımsız Süspansiyonla Geliyor

Bağımsız süspansiyonla donatılan KİRPİ’nin bu sürümü, farklı alt sistemlerin entegre edilebileceğini gösterecek şekilde; ASELSAN ÇAKI Çok Amaçlı Robotik Kol Sistemi, ASELSAN SARP uzaktan komutalı silah istasyonu, ASELSAN üretimi yükselebilir direğe (mast) entegre elektro-optik sistemi, ASELSAN YANKI atış tespit sistemi ve karıştırıcı ile sergilendi. Araç, sis havanları da taşıyor.

BMC, aracın koruma seviyesini daha da geliştirecek şekilde, kompozit teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Yenilikçiliğin Göstergesi VURAN

VURAN da IDEF 2015’te sergilenen sürümüne göre, önemli değişiklikler geçirdi. Savunma Sanayii Müsteşarlığının yürüttüğü ve 406 adet aracın tedarikini konu alan Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi’nin ihalesinde yarışan VURAN, fuarda, bu ihalenin gereksinimlerini karşılayan sürümü ile sergilendi.

Başta güç grubu ve aks yerleşimleri olmak üzere aracın çeşitli özellikleri, BMC tarafından yapılan testler ve analizlerin sonunda, aracın performansını daha da iyileştirmek için değiştirildi. İhale şartnamesinde olan çeşitli alt sistemler de araca entegre edildi. Bunların arasında; ASELSAN SARP Dual uzaktan komutalı silah istasyonu, KBRN koruma sistemi, karıştırıcı, sis havanları, yangın söndürme sistemi (personel bölümü, motor bölümü, araç dışı ve lastikler için), ön camlar için çerçeve, kablo kesme kolları ve hidrolik vinç yer alıyor.

VURAN’ın Teknik Özellikleri

AMAZON, IDEF’e Merhaba Dedi

IDEF’te ilk defa sergilenen AMAZON da önceki sürümlerine göre, büyük değişim geçirdi. Aracın gövde yapısı değiştirildi; güç grubu ise gücünü arttıracak şekilde güncellendi. Ayrıca koruma seviyesi de yükseltildi.

AMAZON, BMC’nin ortaya koyduğu bir konseptle, aracın farklı görevlere uyarlanabileceğini gösteren görev sistemleri ile sergilendi. Bunlardan en dikkat çekeni, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen, Mobil Lazer Alan Savunma Sistemi MLADS oldu. MLADS, kalifikasyon testlerinde, 500 m mesafede, 3 mm kalınlığında sacı delebildiğini gösterdi. BMC yetkilileri tarafından, yapılan güncellemelerle sınıfının en güçlü aracı hâline geldiği belirtilen AMAZON, anlık olarak 1 kW’lık lazer ışını üretebilen MLADS’ın bataryalarının kısa sürede şarj olmasını sağlayacak gücü kolaylıkla sağlayabiliyor. AMAZON-MLADS birlikteliğini, özellikle sınır bölgelerinde tespit edilen, insansız hava araçlarının optiklerinin kör edilmesi ya da bu araçların düşürülmesinde kullanılması öngörülüyor.

AMAZON’un Teknik Özellikleri

Fuarda sergilenen AMAZON, MLADS’a ek olarak, ASELSAN tarafından tasarlanan bir mast ve onun üzerinde bir radar ve elektro-optik sistem de taşıyordu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.