Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 2: EUROJET’ten, Dünyanın En İyi Savaşı Uçağına, Dünyanın En İyi Motoru

IDEF Özel Dosya Bölüm 2: EUROJET’ten, Dünyanın En İyi Savaşı Uçağına, Dünyanın En İyi Motoru

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin ikinci bölümündeki “EUROJET’ten, Dünyanın En İyi Savaşı Uçağına, Dünyanın En İyi Motoru” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

IDEF 2017’nin katılımcıları arasında yerini alan EUROJET, fuarı, TF-X programı için teklif ettiği motoru daha yakıdan tanıtmak için bir fırsat olarak değerlendirdi. EUROJET CEO’su Clemens Linden ve Türkiye’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mutalle Ulucay’la EUROJET’in teklifi hakkında konuştuk.

Türkiye, TF-X kapsamında, tercihini çift motorlu bir uçak tasarımdan yana kullanırken, uçağın teknik olarak, EUROFIGHTER TYPHOON’un EJ200 motorundan daha kuvvetli bir motor gerektirdiği de değerlendiriliyor. Bu nedenle EUROJET, TF-X programı için, iki pakete dayalı bir teklif sunuyor:

  • 5 opsiyondan oluşan A Paketi’nde, motorun itki kuvveti, yüzde 25’e kadar arttırılabiliyor. Ayrıca önerilen opsiyonlar sonucu ortaya çıkacak motorların boyutları, EJ200 ile aynı kalıyor. Böylece, bunların EUROFIGHTER TYPHOON uçaklarına uyarlanıp yerleştirilmesi (retrofit edilmesi) de mümkün olacak. Bu motorların EUROFIGHTER TYPHOON uçaklarında da kullanılması ise yapılacak yatırımın geri dönüşünü sağlayabilecek.
  • Tek bir opsiyondan oluşan B Paketi ise yüzde 30 daha fazla itki kuvveti sunuyor. Ancak fiziksel gerçekler nedeniyle bu motor, daha geniş bir çapa ihtiyaç duyuyor ve dolayısıyla EUROFIGHTER TYPHOON’a yerleştirilmesi mümkün olmayacak.

Paketlerin her ikisi de SSM’ye ve TUSAŞ’a bir teklif kapsamında sunulmuş durumda. EUROJET, Türk savunma ve havacılık sanayisi ile bu versiyonların geliştirilmesine yönelik iş birliğine de son derece açık. İmalat tarafında ise %100’a kadar yerlilik oranının sağlanması mümkün görünüyor. Türk savunma ve havacılık sanayisi ayrıca; bakım, onarım ve yenileme faaliyetlerini kapsayan satış sonrası destek hizmetlerini de üstlenebilecek.

Motorun çeşitli avantajlarına değinin Linden, özellikle EJ200’ün güvenilirliğine vurgu yaptı. Tamir için motorun sökülüp çıkarılması arasındaki ortalama süre, hâlihazırda 1.200 uçuş saatinden fazla. Bu süre de EJ200 motorunun, uçak üzerinde, 5 yıla kadar kalabileceği; hatta ilgili hava kuvvetinin filolarının görev tanımlarına göre, bu sürenin daha da uzayabileceği anlamına geliyor.

EUROJET’in ortaklarından Rolls-Royce’nin, Kale Grubu ile ortaklığı hakkında sorular yönelttiğimiz Linden, bu ortaklığın, Rolls-Royce’nin EUROJET programına katılımından bağımsız olduğunu ve Rolls-Royce bünyesinde, EUROJET’e ilişkin faaliyetler ile Kale Grubu’na ilişkin faaliyetler arasında bir güvenlik-gizlilik duvarı örüldüğünü söyledi.

EUROJET’in Türkiye’ye teklifini özetleyen Ulucay, ayrıca konuyla ilgili değerlendirmelerini de paylaştı: “TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’in, BAE Systems ile düzenlenen imza töreni sırasında söyledikleri çok hoşumuza gitti. Kendisi ‘Bu uçağı dünyanın en iyi savaş uçağı yapacağız!’ dedi. Biz de ‘Dünyanın en iyi savaş uçağına, dünyanın en iyi motor layıktır!’ diyoruz.”

 2,796 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.