Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 3: CTech, Uydu Haberleşmesi Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda

IDEF Özel Dosya Bölüm 3: CTech, Uydu Haberleşmesi Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin üçüncü bölümündeki “CTech, Uydu Haberleşmesi Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Son dönemde, uydu ve uydu haberleşmesi alanlarında üstlendiği projeler ve geliştirdiği alt sistemlerle gündemde olan CTech’in IDEF 2017’de öne çıkarttığı çözümleri, silahlı kuvvetlerin ve kamunun kullanımına yönelik geliştirdiği; GOVSAT güvenli uydu haberleşme sistemi ve insansız hava araçları için geliştirdiği uydu haberleşme sistemi oldu.

Tek kanal ve çok kanal modemlerden oluşan GOVSAT modemleri; frekans atlama ve güvenli haberleşme özellikleri ile sürekli ve karıştırmaya karşı dayanıklı bir uydu haberleşme altyapısı sunuyor. Hem sabit hem de hareketli platformlarda hizmet verebilen modemler, tek bir asker tarafından taşınabilen antenlerle de çalışabiliyor. CTech, NATO standartları ile uyumlu bu modemleri, sıfırdan, kendi mühendislik gücü ile tasarlayıp geliştirerek, pazarda, dünya üzerindeki 2 üreticiden biri konumuna yükseldi. Modemler, ITAR gibi ihracat kısıtlarına da bağlı olmayacak şekilde geliştirildi.

CTech, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) izinleri dâhilinde, geliştirdiği modemleri, yurt dışında da pazarlıyor. Bu kapsamda IDEF 2017, firmanın, modemleri ile ilgili potansiyel yurt dışı müşterileri ile gerçekleştirdiği görüşmelere de sahne oldu.

CTech’in IDEF’te öne çıkarttığı bir diğer ürünü, ANKA-S projesi kapsamında, ANKA insansız hava aracı için geliştirdiği, uydu haberleşme çözümü oldu. SSM ve TUSAŞ’ın görevlendirmesi ile CTech, bu çözümü, yurt dışından alınan hazır çözümün muadili olmak üzere geliştiriyor. İlk aşamada CTech’ten beklenen, modem kısmının geliştirilmesi oldu. Modem, fuar sırasında, sahada test aşamasındaydı. CTech, testleri, hazır aldığı bir anten ile gerçekleştiriyor. Bir yandan da mekanik sistemler konusunda uzman yurt içi firmalarla ve radyo-frekansı konusunda yetkin bir üniversite ile çalışarak, kendi antenini geliştiriyor. Bu antenin üretiminin ise 2017 yılı içerisinde tamamlanması ve kullanıma hazır olması planlanıyor.

 3,105 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.