Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 3: Hexagon Studio, Uzmanlıklarını Gözler Önüne Serdi

IDEF Özel Dosya Bölüm 3: Hexagon Studio, Uzmanlıklarını Gözler Önüne Serdi

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin üçüncü bölümündeki “Hexagon Studio, Uzmanlıklarını Gözler Önüne Serdi” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

IDEF’e ikinci kez katılan Hexagon Studio, mekanik tasarım konularındaki bilgi ve becerilerinin yanında elektronik, yazılım ve elektrikli taşıt kontrol sistemlerine ilişkin son yıllarda kazandığı proje deneyimlerini de paydaşlarına aktarma olanağı buldu.

Günümüzde taşıt elektroniğinin, özellikle de güç ve taşıt kontrol sistemlerinin yaygın kullanım sahası bulmuş olmasından hareketle elektrikli araç teknolojileri üzerinde yoğun mesai harcayan Hexagon Studio, bu doğrultuda, uzmanlık alanlarını da yeniden şekillendirdi. Tasarım sorumluluğunu üstlendiği elektrikli taşıt geliştirme projelerindeki bilgi ve tecrübesinin bir uzantısı olarak;

– Elektronik araç kontrol mimarisi tasarımı,

– Sistem modelleme,

– Kontrol yazılımı oluşturma ve

– Hardware In the Loop (HIL / Donanımın da İçinde Bulunduğu) benzetimleri yaparak sistem doğrulaması yapma kabiliyetlerini de yetkinlik havuzuna ekleyen firma, bu konulara ilişkin kabiliyetlerini, ziyaretçilerinin ilgisine sundu.

Firmanın odaklandığı bir diğer konu ise yüzer veya sabit deniz platformlarına yönelik iniş ve kalkış harekâtı yapacak döner kanatlı hava araçlarının güvenli bir şekilde yanaşması veya ayrılması için ihtiyaç duydukları güvenli bölgenin tanımlaması. Rüzgârın hızı ve yönü, iniş ve kalkış yapılacak platformun geometrisi, platformun yüzer tip olması durumunda yönü ve hızı gibi parametreleri barındıran karmaşık matematiksel modellerin söz konusu olduğu bu çalışma, hesaplamalı akışkanlar dinamiği, helikopter uçuş dinamik modeli ve pilot refleks modeli gibi kritik öğeleri barındıran benzetimlere dayanıyor. Firma, bu sayede, farklı gemiler ve helikopterler için; Gemi Helikopter Harekât Sınırları ve Güverte Arayüz Pilot Efor Skalası haritaları oluşturabiliyor.

Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde, farklı sektörlerde geliştirdiği mühendislik çözümlerinin ikili kullanım (dual-use) avantajını savunma sektörüne aktarmayı başaran Hexagon Studio, otomotiv sanayisinde elde etmiş olduğu enjeksiyon parça tasarım kabiliyetini, yeni nesil KBRN gaz maskesi tasarımı ve geliştirilmesinde de başarıyla uyguladı. Farklı kullanıcı profillerini dikkate alarak; görüş açısı, kullanıcı ergonomisi, fonksiyonellik gibi doğrudan saha kullanımına etki eden parametreleri en iyileyen firma, Ar-Ge ile estetiğin yenilikçi bir üründe harmanlandığı bir çalışma örneği ortaya koydu. Hexagon Studio’nun yeni nesil KBRN gaz maskesi tasarımı, katılımcılar tarafından da beğenildi.

Hexagon Studio, standında, Türkiye’nin önde gelen kara platformu ana yüklenicilerinden birinin zırhlı personel taşıyıcılarında kullanılmak üzere geliştirdiği, konsept arka kapak tasarımının prototipini da sergiledi. Ana tahrik sistemi, mekanik kilitleme, acil çıkış kapağı, sızdırmazlık, acil durumda elle müdahale ve hidrolik devre alt sistemlerin tamamını içerecek şekilde geliştirilen konsept, firmanın çözüm çeşitliliğinin de bir diğer göstergesi oldu.

 3,942 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.