Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 3: TÜMOSAN, PUSAT ile 4×4 TTZA Pazarında Ben de Varım Dedi

IDEF Özel Dosya Bölüm 3: TÜMOSAN, PUSAT ile 4×4 TTZA Pazarında Ben de Varım Dedi

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin üçüncü bölümündeki “TÜMOSAN, PUSAT ile 4×4 TTZA Pazarında Ben de Varım Dedi” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Ticari dizel motoru üretimi konusunda tecrübeli olan TÜMOSAN, bu yılki IDEF’te ilk kez sergilediği PUSAT ile 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) pazarına da girmiş oldu. TÜMOSAN tarafından özgün olarak geliştirilen PUSAT’ta kullanılan ve yine firmanın kendi tasarımı olan motor, şanzıman ve aracın yürüyen aksamı da birleştirilmiş şekilde, araçtan ayrı olarak fuarda sergilendi.

PUSAT Sahneye Çıkıyor

PUSAT, TÜMOSAN tarafından, modüler bir mimari ile değişik kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir araç ailesi olarak tasarlandı.

Aracın 4×4 TTZA sürümünün personel taşıma kapasitesi, mürettebat dâhil 9 kişi. NATO standartlarına göre, mayın koruması ve balistik korumaya sahip olan aracın ağırlığı, 10 ton. Zırh koruması da modüler bir yapıda tasarlanan aracın koruma düzeyi, üst koruma seviyelerine çıkartıldığında ise aracın ağırlığı 12 tona ulaşıyor. Taşıdığı personeli, şasi üzerine oturtulmuş zırhlı bir kabin vasıtasıyla balistik tehditlerden koruyan aracın mayın koruması ise şasi altına eklenen modüler zırh kiti ile sağlanıyor. Aracın kabin zırhı gibi mayın koruma zırhı da kullanıcı isterleri doğrultusunda arttırılabiliyor. Aracı rakiplerinden ayıran bu özellik sayesinde, kullanıcı, bugünün zırh koruması ihtiyaçlarını göz önünde tutarak envanterine alacağı aracı, yarının gereksinimlerine cevap verecek şekilde güncel tutabiliyor.

Aracı, sınıfı içerisinde farklı kılan bir diğer özellik de 4 silindirli kompakt motorun mümkün kıldığı, kısa burun yapısı. Bu özellik ile sürücünün görüş açısının yanı sıra aracın şehir içindeki manevra kabiliyeti ve arazideki tırmanma kabiliyeti artıyor. %70 dik eğim tırmanabilen araç, %30 yan eğimde dahi hareket kabiliyetini kaybetmiyor.

Fuarda, üzerine, ASELSAN’ın SARP uzaktan komutalı stabilize silah sistemi entegre edilmiş şekilde sergilenen araç, istenildiği taktirde, farklı özellikteki kuleler konfigürasyonları ile de kullanılabiliyor. Araç üzerindeki ana silah sistemine ilave olarak, içerisindeki personel de atış mazgallarını kullanarak, araç dışına çıkmadan muharebe etme imkânına sahip. Kabin bölümündeki tavan kapakları açılabilir şekilde tasarlanan aracın, 81 mm havan silahı taşıyıcı olarak kullanılması da mümkün.

PUSAT 6×6 Lojistik Araç

 

TÜMOSAN’ın bir araç ailesi olarak tasarladığı PUSAT’ın, Orta Sınıf TTZA ve Lojistik Araç sürümlerinin ise fuarda maketleri sergilendi. Orta Sınıf TTZA, 4×4 tipinde; ancak daha uzun kabine sahip olacak ve bu sayede, daha fazla personel taşıma ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlandı. PUSAT’ın Lojistik Araç sürümü ise standart korunak sistemlerinin (shelter) taşınması amacıyla ve KBRN araçları için uygun altyapıda çift kabinli olacak şekilde geliştirildi ve taşıma kapasitesinin arttırılabilmesi için, araç, 6×6’ya dönüştürüldü.

TÜMOSAN’dan Milli Motor

TÜMOSAN standında sergilenen diğer ürünler de firmanın özgün olarak geliştirdiği ve tamamı PUSAT’ta kullanılan; Yeni nesil dizel motor ailesinin 4 silindirli modeli, DURA 1300 şanzıman ve yürüyen aksam oldu. Bu üç ürün de birleştirilmiş şekilde, TÜMOSAN standında sergilendi.

Yeni nesil dizel motor ailesinden 4 silindirli motor, firma tarafından daha önce geliştirilen, 6 silindirli dizel motordan elde edilen tecrübelerin ışığı altında ve en başından itibaren, 4×4 TTZA’larda kullanılmak üzere tasarlandı. 5,2 litrelik hacme sahip olan bu motor, 250 beygir güç ve 900 Nm tork üretebiliyor. Motorun en belirgin farklarından birisi, kuru kartere sahip olması. Motoru rakiplerinin bir adım ötesine taşıyacak olan bu özellik, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Öncelikle ıslak kartere sahip motorlardaki gibi, eğimli arazide uzun süreli çalışma hâlinde motorun yağsız kalması, dolayısıyla aşırı ısıdan zarar görmesi ihtimali asgariye iniyor. Bu özellik, motora, %70 dik ve %40 yan eğimde dahi, efektif yağlama yapabilme kabiliyeti kazandırıyor. Ayrıca motorun altında, büyük bir yağ karterine ihtiyaç duyulmadığı için, motorun ağırlık merkezi alçalıyor ya da motorun yağ karterinin, aracın altından dışarı çıkarak manevra kabiliyetini kısıtlaması engelleniyor.

Motor, sahip olduğu çift kademeli turboşarj ile hem düşük devirlerde hem de yüksek devirlerde yüksek performans üretebiliyor. PUSAT araç ailesinde olduğu gibi, yeni nesil dizel motor ailesi de TÜMOSAN tarafından, özgün ve modüler bir platform olarak tasarlandı. Firma yetkilileri, böylelikle motor üzerinde gelecekte yürütülecek geliştirme çalışmalarının, ithal motorlara göre çok daha kolay olacağını ifade ediyor.

 

Milli Motora Milli Şanzıman

TÜMOSAN’ın, bu motorla birlikte sergilediği diğer ürün olan DURA 1300 şanzıman, başından itibaren, motorla birlikte bir bütün hâlinde tasarlandı. Bu ürün, firma tarafından geliştirilmekte olan şanzıman ailesinin de ilk üyesi.

PUSAT’ta kullanılan; yeni nesil dizel motor ailesinin 4 silindirli modeli DURA 1300 şanzıman ve yürüyen aksam

 

Firma yetkilileri, şanzımanın, 100.000 saatlik bir çalışma ömrünün olduğunu; ürün isminin de bu nedenle hem İngilizcede “dayanıklılık” anlamına gelen “durability” kelimesinden hem de Öz Türkçedeki “dura” (Durak) yani ömür, sağlamlık, dayanıklılık, kalıcılık kelimesinden geldiğini ifade ediyor. Otomatikleştirilmiş Manuel Transmisyon (Automated Manuel Transmission / AMT) mimarisi ile tasarlanan DURA 1300’de, 8 ileri ve bir geri vites bulunuyor. Şanzıman, AMT özelliğine, üzerindeki bilgisayar tarafından otomatik olarak kontrol edilen, elektro-hidrolik vites değiştirici ile kavuşuyor. Şanzıman üzerinde bulunan Güç Çıkışı (Power Take Off / PTO) ünitesi sayesinde de araç üzerine gelecekte eklenebilecek çeşitli aksesuarlar için, mekanik güç çıkışı almak mümkün oluyor. Bunun yanında; bu şanzıman için özel tasarlanmış aktif yağlama sistemi sayesinde her türlü taktik görev ve eğim koşullarında uzun süre ömründen hiçbir ödün vermeden çalışabiliyor. TÜMOSAN yeni nesil dizel motor ailesinden 4 silindirli motordakine benzer şekilde, şanzıman üzerinde kullanılan tüm yazılımlar TÜMOSAN tarafından geliştirildiği için, ihtiyaç hâlinde, her türlü yazılım iyileştirmesi de yapılabilecek. Şanzıman ayrıca motorun performansının gelecekte artabileceği öngörüsü ile 300 beygir güç ve 1.250 Nm tork altında efektif olarak çalışabilecek şekilde geliştirildi.

PUSAT için geliştirilen, ön ve arka diferansiyel kilidine sahip yürüyen aksam ise araca 4×4 özelliğini kazandırıyor. Ayrıca aracın arka diferansiyeli de firmanın sergilediği diğer ürünlerdeki gibi, modüler bir yapıda tasarlandı. Bu sayede, arka diferansiyelin arkasındaki kapak çıkarılarak, çekiş gücüne sahip bir aks daha bağlanabiliyor. Böylelikle yürüyen aksam da PUSAT 6×6 Lojistik Araç’ta kullanılabilecek hâle dönüşüyor.

 7,791 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.