Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 3: TUSAŞ Standı, Gözleri Havacılığa Doyurdu

IDEF Özel Dosya Bölüm 3: TUSAŞ Standı, Gözleri Havacılığa Doyurdu

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin üçüncü bölümündeki “TUSAŞ Standı, Gözleri Havacılığa Doyurdu” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Standında; Özgün Helikopter Programı kapsamında geliştirdiği T625 Genel Maksat Helikopteri’nin ilk prototipini, atış denemelerinde kullandığı HÜRKUŞ’u, T129 ATAK Helikopteri’ni ve ANKA’yı sergileyen TUSAŞ, özgün ürünlerinin geldiği noktayı vurguladı. TUSAŞ standında, Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi ve uydu projeleri için de ayrı birer köşe yer aldı.

Fuar esnasında Milli Savunma Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, NTV kanalının canlı yayınına, TUSAŞ standında, T625’in Önünde katıldı.

 

Fuar öncesinde, sergileneceği ile ilgili ipuçları verilen T625 Genel Maksat Helikopteri, sanılanın aksine, tam ölçekli model değil, motorları ve transmisyonu dışında hazır ilk prototipti. Helikopterin VIP konfigürasyonunda kullanılabilecek örnek bir kabin ise ayrıca, tam ölçekli olarak sergilendi.

T129 ATAK Helikopteri ile dünyanın helikopter tasarımcısı ve üreticisi firmaları arasında giren TUSAŞ, iddiasını, T625 Genel Maksat Helikopteri ile sürdürüyor. TUSAŞ, T625 Genel Maksat Helikopteri’ni, 6 ton sınıfında bir helikopter olarak konumluyor. Firmanın amacı, diğer firmaların, en yakın rakibi olan ve ağırlıkları 6,5 ton ila 7 ton arasında değişen modellerinden farklı bir ürün ortaya koymak.

T625’in kuyruğunda bulunan yatay stabilizatörlerin ucundaki kanatçıklar, helikopterin dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

 

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin başlıca özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Geniş bir görev yelpazesine sahip olan T625 Genel Maksat Helikopteri; VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek.
  • T625 Genel Maksat Helikopteri, “Geleceğin Kokpiti” olarak da nitelendirilen, yeni nesil aviyoniklere sahip. Bunların başında, F-35 uçaklarında kullanılanlara benzer, geniş ve dokunmatik ekranlar yer alıyor. Helikopterin aviyonikleri, TUSAŞ tarafından ortaya konulan özgün kavramsal tasarım uyarınca, TUSAŞ ve ASELSAN tarafından, birlikte geliştiriliyor.
  • Çift motorlu olan T625 Genel Maksat Helikopteri, ilk aşamada, T129 ATAK Helikopteri’nde de kullanılan, LHTEC firmasının CTS800 motorlarından güç alacak ve bu motorları kullanan, ilk sivil helikopter olacak. Bu motorların sağladığı güç sayesinde helikopter “Yüksek İrtifa ve Sıcaklık” performans gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayacak.
  • T625 Genel Maksat Helikopteri, kendi sınıfına göre, geniş bir kabin ve kargo bölmesine sahip. Fuarda, en yoğun oturma düzeni olan; 12 kişi + 1 veya 2 pilot konfigürasyonunda sergilenen helikopter, kabine girenler tarafından, sunduğu ergonomi ile tam not aldı.

T625, “Geleceğin Kokpiti” olarak da nitelendirilen, yeni nesil aviyoniklere sahip.

Fuarda, en yoğun oturma düzeni olan; 12 kişi + 1 veya 2 pilot konfigürasyonunda sergilenen T625, sunduğu ergonomi ile kabine girenlerden tam not aldı.

 

  • T625 Genel Maksat Helikopteri’nin performans verileri, hesaplanmış; fakat henüz uçuşta gösterilmemiş değerler olmakla birlikte, helikopterin, motorları ve aerodinamik tasarımı sayesinde, aynı mesafeyi, rakiplerine göre daha az yakıt harcayarak kat edeceği öngörülüyor.

TUSAŞ, T625 Genel Maksat Helikopteri’nde, emin adımlarla ve aşama aşama ilerlemek istiyor. Bu nedenle helikopter, ilk aşamada, klasik kontrollere sahip olacak. Bununla birlikte, altyapısı şimdiden hazır olan helikopterin, gelecekte fly-by-wire kontrollere sahip sürümü de geliştirilebilecek.

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin yük taşıyan yapısal elemanları, alüminyumdan üretilecek. Diğer pek çok yapısal bileşen ise kompozit olacak.

TUSAŞ, Türkiye’de, silahlı kuvvetlerin, güvenlik güçlerinin ve kamu kullanıcılarının, asgari 250 adet T625 Genel Maksat Helikopteri tedarik edebileceğini öngörüyor. Rakam büyük olunca, iniş takımı gibi bileşenlerin de yerli firmalar tarafından, maliyet etkin bir şekilde tasarlanıp üretilmesinin önü açılıyor.

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin, ilk uçuşunu, 2018 yılında gerçekleştirmesi ve sertifikasyonunu, 2020 yılında alması planlanıyor. Sertifikasyon süreci, şu anda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile yürütülüyor. SHGM’nin, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) ile görüşmeleri ise devam ediyor.

ATAK, HÜRKUŞ ve ANKA, Kendilerini İspat Ettiler

IDEF’in yabancısı olmayan T129 ATAK Helikopteri, HÜRKUŞ ve ANKA, geçtiğimiz iki yılda, önemli kilometre taşlarını geride bırakmış olarak fuara geldiler.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı süren T129 ATAK Helikopteri, yabancısı olmadığı IDEF’te; ROKETSAN’ın UMTAS Anti-Tank Füzesi ve CİRİT Güdümlü Füzesi, STINGER® Hava-Hava Füzesi ve 2,75” (70 mm) Klasik Roket silah konfigürasyonu ile sergilendi. HÜRKUŞ, Nisan ayında, UMTAS ile yapılan atış denemelerinde kullanılan ve askeri kamuflaj renklerinde boyanmış prototipi ile boy gösterdi. Kanat altlarında UMTAS ve CİRİT füzelerini taşıyan uçağın önünde, taşınabilecek diğer mühimmata örnek olarak ROKETSAN TEBER hassas güdümü mühimmatı da yer aldı. Artık göreve başlayan ANKA ise ASELSAN CATS elektro-optik sistemi ve SARPER SAR radarının yanı sıra kanat altlarında ROKETSAN MAM-L ve CİRİT füzeleri ile sergilendi.

TUSAŞ’ın standında, uydu platformlarına özel bölüm bir bölüm de yer aldı.

 

TUSAŞ, standında yer alan uydu platformlarına özel bölüm ve GÖKTÜRK-1’in lansman etkinliği ile Türkiye’de, uydu platformları konusunda ilk adres olduğunu gösterdi. Bu bölümde, GÖKTÜRK-2’nin maketinin yanı sıra gelecekte gündeme gelecek uyduların maketleri de yer aldı.

TF-X projesi ile ilgili köşede ise güncel tasarımın, sadece üst kısmının görüldüğü, duvara gömülü bir modeli yer aldı.

 

 4,023 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.