Ana Sayfa Haberler IDEF Özel Dosya Bölüm 3: Vericor’dan, Türk Tipi Hücumbot Projesi için ITAR’a Tabi Olmayan Güç Çözümü: TF50B

IDEF Özel Dosya Bölüm 3: Vericor’dan, Türk Tipi Hücumbot Projesi için ITAR’a Tabi Olmayan Güç Çözümü: TF50B

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin üçüncü bölümündeki “Vericor’dan, Türk Tipi Hücumbot Projesi için ITAR’a Tabi Olmayan Güç Çözümü: TF50B” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Vericor, Türk Tipi Hücumbot Projesi için önerdiği TF50B gaz türbinini, IDEF 2015’in ardından, IDEF 2017’de de bir kez daha tanıtma fırsatı buldu. Projede sunulan motor alternatifleri arasında gaz türbini çözümü teklif eden tek firma olan Vericor, hücumbotların ömür devri boyunca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’na önemli kabiliyetler kazandırmayı vadediyor. Fuar esnasında, Vericor’un teklifiyle ilgili detayları, Vericor Başkanı ve CEO’su Richard S. Clinton ile konuşma imkânı bulduk.

MSI Dergisi: TF50B, Türk Tipi Hücumbot Projesi için ne gibi avantajlar sunuyor?

Richard S. CLINTON: Bu gaz türbininin en önemli özelliği, bir havacılık motorunun türevi olması; diğer bir deyişle, bir havacılık uygulamasından geliyor olması. Böyle olduğu için de çok yüksek bir güç / ağırlık oranına ve oldukça kompakt bir yapıya sahip. Bir hücumbot ya da Hava Yastıklı Çıkarma Aracı (Landing Craft Air Cushion / LCAC) gibi bir hava yastıklı taşıt (hovercraft) için ağırlık önemlidir. Hafif ve güçlü bir motora sahip olmak istersiniz ve TF50B de kendi güç sınıfındaki en hafif motor olma özelliğine sahip. Diğer yandan, dizel motorlar, çok daha fazla yer kaplıyor ve oldukça ağırlar. Dolayısıyla süratle ilgili bir gereklilik söz konusu olduğunda; 50 knot’un üzerinde sürat gereksinimi ve 50 metreden uzun gemiler için TF50B, mükemmel bir çözüm sunuyor.

Çoğu durumda TF50B, CODOG veya CODAG konfigürasyonlarında, dizel motorlarla birlikte kullanılıyor. Bu tür uygulamalarda, düşük süratli seyir esnasında dizel motorlar kullanılır ve yüksek sürate çıkmak gerektiğinde de gaz türbini devreye girer. Böyle çözümlerin avantajı, daha az yakıta ihtiyaç duymaları. Yakıt kapasitesi de gemi tasarımında dikkate alınan parametrelerden biri.

MSI Dergisi: Vericor, Türk Tipi Hücumbot Projesi’nin neresinde? Motorunuzu doğrudan tedarik makamlarına mı teklif ediyorsunuz; yoksa tersaneler aracılığıyla mı teklif ediyorsunuz?

Richard S. CLINTON: Teklifimizi, tersaneler aracılığıyla yapıyoruz. Tersanelerin çoğuyla görüştük. Bazıları gaz türbinleri konusunda zaten tecrübeli. Şunu da vurgulamak isterim ki; biz belirli bir platforma ya da tersaneye bağımlı değiliz. Dolayısıyla TF50B, Türkiye’nin seçeceği herhangi bir tasarıma uygulanabilir.

MSI Dergisi: TF50B’nin seçilmesi hâlinde, Dz.K.K.lığı, fırkateynlerde daha önce gaz türbini kullanmış olsa da hücumbotlarında ilk kez gaz türbini kullanmış olacak. Bu durum, hâliyle bakım ve idame sisteminde de değişiklikler getirecek. Bu süreçte Vericor, Dz.K.K.lığını nasıl destekleyecek?

Richard S. CLINTON: Bu sorunun iki yanıtı var. Birincisi, TF50B, ITAR kısıtlamalarına tabi değil. Yani bu motoru ticari olarak satabiliriz. İkincisi, Vericor, yerel firmalara, bakım ve idameyi nasıl yapacaklarını öğretme konusunda istekli. Diğer ülkelerdeki projelerimizde, genellikle yerel bir ortak buluyoruz ve onu, bakım konusunda eğitiyoruz. Sonrasında, ortağımız olan bu firmayı yetkilendiriyoruz ve bizden indirimli yedek parça alabilmeleri için onunla anlaşma imzalıyoruz. Büyük motor firmaları, genellikle satış sonrası ürün ve hizmetleri kendilerine saklarlar ve onlardan lisans almak oldukça maliyetli bir süreçtir. Biz ise farklıyız ve birlikte çalışması daha kolay bir firmayız.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Richard S. CLINTON: Dz.K.K.lığının, LCAC sınıfı çıkarma araçlarına da ihtiyacı olduğunu biliyoruz. LCAC’lerde de TF50 kullanılıyor ve hem hücumbotlarda hem de LCAC’lerde aynı motorun kullanılması, önemli lojistik avantajlar sunacaktır.

Türkiye, bizim için stratejik bir ülke ve burada, yerel ortaklarımızla birlikte önemli bir varlığımızın olmasını istiyoruz.

Vericor Başkanı ve CEO’su Richard S. Clinton’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 5,154 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.