Ana Sayfa Haberler IDEF Ziyaretçileri, İnsansız Deniz Aracı ULAQ’ı da Deneyimleyebilecek

IDEF Ziyaretçileri, İnsansız Deniz Aracı ULAQ’ı da Deneyimleyebilecek

Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk insansız deniz aracı ailesi olan ULAQ’ın seyir simülatörünün geliştirilme çalışmaları tamamlandı. IDEF 2023 fuarında Meteksan Savunma standında yer alacak simülatör ile ziyaretçiler, ilk kez bir insansız deniz aracını kullanma deneyimi yaşayacak. ULAQ Simülatörü, bu deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçiler için fuar boyunca 7. Salon 722A numaralı Meteksan Savunma standında olacak.

Farklı Parkur Koşulları Oluşturuldu

ULAQ teknelerinin otonom hareket ve sürü çalışmalarında faydalanılan seyir simülatörü, uzak kaptan eğitimlerinde de kullanılmak üzere yeniden yapılandırıldı. Uzak kaptan kursiyerleri, teorik bilgilendirme aşaması sonrasında, sahada fiili seyirlere çıkmadan, sanal ortamda hazırlanmış farklı parkurlarda, gerçek tekne kontrol araçlarını kullanarak ULAQ Simülatörü’nde eğitim alabilecekler. Eğitim parkurları içerisinde, limandan ayrılma ya da liman geri gelme senaryoları ile açık deniz seyirlerine de yer verildi. İnsanlı tekneler ile birlikte, trafik içerisinde seyir imkânı da ULAQ Simülatörü kapsamında sunuluyor.

Acil Durum Koşulları da Simülatör İçerisinde

Yapılan tüm seyirler uzman eğitimciler tarafından izlenebilirken, gerek olması durumunda seyir sırasında yeni trafik bileşenleri de görev sahnesine eklenebilecek. Farklı taktiklerin denenebilmesi ve en iyi yöntemin bulunabilmesi için parkur baştan tekrar edilebilecek. Kursiyerlerin farklı koşullarda hareket alternatiflerine hâkim olmaları da ULAQ Simülatörü ile sağlanacak. Eğitimler sırasında normal seyir koşulları dışında da oluşabilecek donanım arızası, yara durumu, yangın durumu, iletişim hataları gibi özel koşullara ait parkurlar da ULAQ Simülatörü içerisinde yer alıyor. Çalışılan parkurlardaki, seyir bilgilerinden elde edilen sonuçlar, yapay zekâ barındıran karar destek yazılımlarının iyileştirilmesinde kullanılacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.