Ana Sayfa Haberler IDEX 2019 ve NAVDEX 2019, Toplam 5,4 Milyar Dolarlık Sözleşmelere Sahne Oldu

IDEX 2019 ve NAVDEX 2019, Toplam 5,4 Milyar Dolarlık Sözleşmelere Sahne Oldu

MSI Dergisi’nin 175’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

IDEX 2019 ve deniz sistemlerine yönelik kardeş fuarı NAVDEX 2019 fuarları, Körfez Bölgesi pazarının canlılığı ile bu yıl da yoğun ve hareketli bir katılıma sahne oldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkenti Abu Dabi’de, 17-21 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen fuarlarda, yaklaşık 5,4 milyar dolarlık sözleşme imzalandı.

 

Her iki fuarda, 62 ülkeden 1.310 katılımcı firma stant açtı. Etkinliklere Türkiye’den katılan kurum ve kuruluşlar ise şunlar oldu: AKTİF Savunma, ARES Tersanesi, ASELSAN, ASFAT A.Ş., CES İleri Kompozit, DESAN, Elektroland, FNSS, Garanti Giyim, Global Defence, Gül Otomotiv, HAVELSAN, MKEK, Nicomatic, Otokar, REPKON, Roketsan, STM, T-KALIP, TRANSVARO, UNİFO GIDA, Yakupoğlu ve Yonca-Onuk Tersanesi. Bu firmalar, fuarda; zırhlı araç platformları, insansız kara ve hava araçları, deniz sistemleri, silah sistemleri, elektronik sistemler, mühimmatlar, simülatörler, askeri tekstil ürünleri ve lojistik destek ürünlerinin tanıtımını yaptı. 124.000’in üzerinde kişinin ziyaret ettiği IDEX 2019 ve NAVDEX 2019’u, 42 ülkeden, 1.213 basın mensubu takip etti.

IDEX 2019 ve NAVDEX 2019 sırasında, BAE Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla toplam değeri 20.053.699.941 BAE Dirhem’e (yaklaşık 5,4 milyar dolar) ulaşan sözleşmeler imzalandı.

FNSS’nin TEBER-30 kule sistemi.

 

FNSS, Yenilikçi Kule Sistemleri ile Öne Çıktı

IDEX’e, düzenlendiği ilk seneden beri katılan FNSS, bu yıl, SABER-25 kuleli PARS III 8×8 ve Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK) ile TEBER-30 kule sistemlerini sergiledi.

FNSS’nin Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK).

 

FNSS ve Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında özgün olarak geliştirilen UKTK, modüler mimarisi sayesinde, farklı tanksavar silahlarının kolayca entegre edilebilmesine olanak sağlıyor. STA Projesi uyarınca UKTK, hem OMTAS hem de KORNET tanksavar füzeleri ile donatılabiliyor.

SABER-25 ve TEBER-30 ise kule tahrik sistemleri, atış kontrol, beka ve ateş gücü alanlarında kullanılan en güncel teknolojilerle öne çıkıyor. Tek kişilik, orta kalibre ve elektrik tahrikli bir kule olan SABER-25, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebiliyor. TEBER-30 ise üzerindeki algılayıcılar ve diğer elektronik sistemler sayesinde; gece ve gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında görev yapabiliyor. Kulenin modüler yapısı, gelecekte yapılabilecek konfigürasyon değişiklikleri için de altyapı sunuyor. Bir ürün ailesi olan TEBER’in, TEBER-30 İki Kişilik Kule ve TEBER-30/35 Uzaktan Komutalı Kule olarak farklı sürümleri bulunuyor.

Otokar’ın Gündemi; RABDAN, TULPAR, ARMA 6×6 ve COBRA II Oldu

Otokar, IDEX 2019’a, bu ülkedeki ortak girişimi Al Jasoor ile birlikte katıldı. İki firmanın ortak standında; RABDAN, TULPAR, ARMA 6×6 ve COBRA II araçları yer aldı. Otokar ayrıca, KESKİN ve BOZOK kulelerini de sergiledi.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, IDEX fuarının bölgedeki iş birliklerini arttırmak için önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Otokar’ın 9’uncu kez IDEX fuarına katıldığını; fuarın Otokar için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyen Görgüç, “Bölgede başarıyla hizmet veren askeri araçlarımız, bize önemli bir deneyim kazandırdı. Kullanıcılarımıza daha yakın olarak beklentilerini daha yakından takip etmek ve ihtiyaçlara daha hızlı yanıt verebilmek için, 2016’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Otokar Land Systems isimli şirketimizi kurmuştuk. Bu iştirakimizin yerel ortağıyla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri’nin zırhlı araç ihtiyaçlarını karşılamak üzere imzaladığı sözleşme ile Otokar, sektördeki konumunu farklı bir boyuta taşıdı. Otokar, savunma sanayisinde artık sadece ürün değil; global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyetleri ile de ön plana çıktı IDEX, Körfez Bölgesi başta olmak üzere, yurt dışı iş birliklerimizi güçlendirmek ve yeni pazarlara açılmak hedeflerimizde bizim için önemli bir fırsat ” dedi.

SOM füzesi

 

Roketsan, Bölge Ülkelerinin Farklı İhtiyaçlarını Karşılayabileceğini Gösterdi

Körfez Bölgesi’nde güçlü bir varlığı olan Roketsan, var olan ilişkilerini güçlendirmeyi ve yeni iş birliklerine imza atmak için IDEF 2019’daydı. Firma, 2003 yılından itibaren; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Katar’da; Topçu Roket Sistemleri, Topçu Roketatar Sistemleri, helikopter ve insansız hava araçlarına yönelik lazer güdümlü füze projelerini imzaladı. Son dönemde de Umman ve Kuveyt’te ihalelere katılan Roketsan, bunların sonucunu bekliyor.

ROKETSAN CİRİT füzesi ve Akıllı Podu

 

IDEX 2019’da; hava, kara ve deniz uygulamalarına yönelik geniş yelpazedeki çözümlerini sergileyen Roketsan’ın standında; BORA, 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT, TEBER Lazer Güdüm Kiti ve Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L ve MAM-C) öne çıktı. Bu ürünlerin öne çıkan özellikleri ve güncel durumları, şöyle sıralanıyor:

  • Zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak manevra birliklerine ateş desteği sağlayan BORA Füzesi, Küresel Konumlama Sistemi (KKS) destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) sayesinde hedefleri hassas olarak vurabilme yeteneğine sahip. BORA, yalıtımlı pod içerisine yerleştirildiğinde pod içi füze konfigürasyonu olarak depolanabiliyor, taşınabiliyor ve fırlatılabiliyor.
  • 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT, sınıfının en uzun menzilli füzesi olarak, gelişimini termobarik tesirli yeni harp başlığı ile sürdürüyor. 2011 yılından itibaren helikopter, sabit kanatlı uçak, İHA’lar, kara ve deniz platformlarına entegre edilmesiyle CİRİT’in kullanıldığı platform sayısı, her geçen yıl artmaya devam ediyor.
  • Mk-81 ve Mk-82 genel maksat bombalarına, vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen TEBER Lazer Güdüm Kiti; Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), KKS ve yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi için gerekli altyapıyı hazırlıyor.
  • Mini Akıllı Mühimmat, başta insansız hava araçları olmak üzere, faydalı yük taşıma kapasitesi düşük hava platformlarının etkinliğini artıran ve muharebe kurallarını değiştiren bir çözüm olarak öne çıkıyor. BAYRAKTAR Taktik ve ANKA MALE İHA’larına da entegre edilen Mini Akıllı Mühimmat’ın, 2019 yılında çeşitli müttefik ülkelerin envanterine girmesi bekleniyor.

ARGOS-II HD elektro-optik sistemi

 

COBRA topçu ve füze atış tespit sistemi

 

Hensoldt, BAE’nin Yerlisi Oldu

Hensoldt, BAE’deki varlığını, fuar sırasında, Abu Dabi’de, optroniks mükemmeliyet merkezi olacak bir ortak girişim şirketinin imzalarını atarak güçlendirdi. Hensoldt’un, Atlas Group ile kurduğu ortak girişim şirketi, firmanın BAE’ye sağladığı elektro-optik ve optik sistemlerin idame edilmesini sağlayacak; ayrıca bölge ülkelerine de hizmet verecek.

IDEX’in ardından IDEF’te de boy gösterecek firmanın tanıttığı geniş ürün ailesinde, Türkiye’de gündemde olan şu ürünler de yer aldı:

  • MILDS AN/AAR-60 Blok 2 füze ikaz sistemi
  • ARGOS-II HD elektro-optik sistemi
  • COBRA topçu ve füze atış tespit sistemi
  • TRML-4D çok işlevli gözetleme ve hedef tespit algılayıcı sistemi
  • PrecISR hava platformları için çok görevli gözetleme radarı

 

Leonardo, standında geniş bir çözüm kümesini tanıttı.

 

Dronlara ve Uzaktan Komutalı Uçaklara Karşı Çözüm Leonardo’dan

Leonardo, IDEX ve NAVDEX’te; eğitim uçakları ve hizmetlerinden deniz helikopterlerine, gelişmiş radarlardan kritik tesislerin ve etkinliklerin fiziksel ve siber korumasına yayılan geniş bir spektrumdaki çözümlerini tanıttı. Bunların arasında öne çıkan ürün, düşük maliyetli dronlardan ve uzaktan komutalı uçaklardan kaynaklanan tehditlere karşı geliştirdiği C-UAS (Counter Unmanned Aerial System / İnsansız Hava Sistemine Karşı) çözümleri oldu.

Leonardo, yeni gelişen bu sektörün liderleri arasında yer alıyor. Firmanın bu konumunu gösteren bir gelişme, Aralık ve Ocak aylarında, Londra’daki Heatrow ve Gatwick havalimanları, kontrolsüz uçan insansız hava sistemleri nedeniyle sorun yaşadığında, Leonardo’nun Falcon Shield sisteminin göreve çağrılması oldu.

İnsansız hava sistemi tehdidine karşı, tek ve her zaman geçerli bir çözüm bulunmuyor. Örneğin, bir havalimanın korunması, bir askeri üssün korunması ya da olimpiyat gibi bir organizasyonun korunması, farklı senaryolar ve farklı gereksinimleri gündeme getiriyor. Leonardo’nun C-UAS çözümleri, açık mimarisi ve ölçeklenebilirliği ile farklı senaryoların gereksinimleri karşılayabiliyor. Bu çözümler, tehdidin türüne ve çözümün konuşlandırılacağı konuma göre, farklı alt sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor. Bu alt sistemler arasında; komuta-kontrol sistemi, radarlar, elektro-optik algılayıcılar, karıştırıcılar ve silah sistemleri yer alıyor. Böylece, ihtiyaca en uygun ve belirlenen senaryoda en etkin performansı sağlayacak çözüm ortaya konulabiliyor.

Leonardo’nun çözümleri, tespitten etkisiz hale getirmeye kadar, insansız hava araçlarına karşı mücadelenin tüm aşamalarını kapsıyor. Bu aşamalarda kullanılan alt sistemlerin bazıları da Leonardo’nun imzasını taşıyor. Bunların arasında; Nerio ULR kızılötesi kamera sistemi ve Guardian el yapımı patlayıcı karıştırıcı sistemi referans alınarak geliştirilen, hassas yönlendirilebilir bir karıştırıcı da yer alıyor.

Leonardo, C-UAS çözümlerini, taşınabilir sistemler olarak da sunabiliyor. Ayrıca bu çözümler, masta entegre edilerek yüksek bir konumda konuşlandırılabiliyor.

Leonardo’nun C-UAS çözümleri, İtalyan Kara Kuvvetleri tarafından kullanılıyor ve İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından da seçilmiş durumda. İtalyan Kara Kuvvetleri tarafından seçilen konfigürasyon, hızlı bir şekilde konuşlandırılacak şekilde geliştirildi. Leonardo, C-UAS çözümleri ile ilgili, başta havalimanı güvenliği ve etkinlik güvenliği uygulamalarına yönelik, çeşitli kamu kurumları ve sivil kurumlarla da görüşmelerini sürdürüyor.

ADS, FUCHS aracı üzerinde

 

Rheinmetall’in Gündemi, Aktif Savunma Sistemi

Rheinmetall’in IDEX’te öne çıkarttığı ürünlerinden biri, ADS (Active Defence System / Aktif Koruma Sistemi) oldu. Kara araçlarına yönelen füze ve roketleri, yönlendirilmiş infilak ile bertaraf eden sistem, dağıtık bir mimariye sahip. Sistemin, tek bir lançer kullanmak yerine dağıtık mimaride olması, çeşitli avantajları bir araya getiriyor. Lançer kullanan sistemler, gelen füze ya da roketi, daha uzak mesafeden bertaraf ediyor. Bu da aracın çevresinde, daha geniş bir alanın, diğer personel için tehlikeli olmasına yol açıyor. ADS ise füze ya da roketi, araca çok yakın bir mesafede bertaraf ediyor. Böylece, aracın çevresinde daha geniş bir alan, diğer personel için güvenli hale geliyor. Dağıtık mimari ayrıca, aynı anda farklı yönlerden gelen birden çok füze ve roket saldırısının bertaraf edilmesine imkân tanıyor. ADS, radar tabanlı, aktif bir sistem ve aktif sistemlerin yaydığı sinyaller, elektronik harp unsurları tarafından tespit edilebiliyor. Rheinmetall’in verilerine göre, lançer tabanlı sistemlerin RF yayını, kara konuşlu elektronik harp sistemleri tarafından, yaklaşık 21,5 km’den tespit edilebilirken ADS’nin sinyalleri, 0,35 km’den tespit edilebiliyor. Hava konuşlu elektronik harp sistemleri, ADS’yi 6 km’den tespit edebilirken, lançer tabanlı sistemleri 380 km’den tespit edebiliyor. Dağıtık mimarinin ADS’ye sağladığı bir diğer avantaj ise, farklı araçlara, farklı sayıda alt bileşenler kullanılarak entegre olabilmesini sağlayan modüler mimarisi.

 

Rostec Genel Direktörü Sergey Chemezov, fuarın ikinci gününde bir basın toplantısı düzenlendi.

Rostec, Yeni Ürünlerini Sergiledi

Bünyesinde, Rusya’nın önde gelen savunma ve havacılık firmalarını barındıran Rostec, IDEX’te, geniş yelpazedeki çözümlerini tanıttı. Bunların bir bölümü, bölgede ilk defa sergilendi. Bunlar arasında; gemiler için geliştirilmiş Pantsir-ME hava savunma sistemi ve KYB-UAV taarruz insansız hava aracı yer aldı. Ayrıca, Tornado-G çok namlulu roketatar sisteminin atış videosu, ilk defa IDEX 2019 sırasında gösterildi.

Rostec Genel Direktörü Sergey Chemezov, fuarın ikinci gününde bir basın toplantısı düzenlendi. Dünya genelinden çok sayıda basın mensubunun ilgi gösterdiği basın toplantısında, Chemezov, farklı ülkelerdeki ihale ve projelerle ilgili bilgiler verdi. Türkiye’nin S-400 Triumf füze sistemi alımı ile ilgili bir soruyu da cevaplandıran Chemezov, “Bu sözleşme ile ilgili bilgiler ve gelişmeler, kamuoyuna açık. Sözleşmeyi imzaladık ve ilk teslimatı bu sene gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Pantsir-ME hava savunma sistemi

 1,496 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.