Ana Sayfa Haberler ileti, Kurumların Güvenli Mesajlaşma İhtiyaçlarını Karşılamaya Geliyor

ileti, Kurumların Güvenli Mesajlaşma İhtiyaçlarını Karşılamaya Geliyor

HAVELSAN, güvenli iletişimi sağlamak amacıyla ileti adını verdiği bir anlık mesajlaşma ürünü geliştirdi. Kullanıma sunulacağı andan itibaren kurumlarımızın iletişim ihtiyaçlarını güvenilir bir şekilde karşılaması beklenen ileti’de beyaz kutu kriptografisi uygulanıyor.

28 Ağustos’ta, HAVELSAN tarafından paylaşılan bilgilere göre, ileti ürünü ile kurumların personeli kendi aralarında mesajlaşabiliyor, güvenli sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebiliyor, medya ve dosya paylaşabiliyor ve kurumsal gruplar aracılığı ile toplu görüşmeler yapabiliyor.

HAVELSAN mühendislerinin, üniversite iş birliktelikleri ile özgün kriptografi algoritmaları üreterek geliştirdiği ileti, mevcut mobil iletişim platformlarında yer almayan güvenlik teknolojilerine de sahip.

İleti’nin tüm bu güvenlik özellikleri dikkate alındığında, bu ürünün, günümüzde bireylerin yakın çevreleri ile iletişime geçmek için kullandığı bazı uluslararası anlık iletişim ve mesajlaşma uygulamaları ile karşılaştırılmaması gerekiyor.

Uçtan uca iletişim güvenliğini sağlamakla birlikte, bilgi güvenliğinde yabancı servislerden bağımsız çalışabilme, kurumların kendi sunucularına kurulum yapabilme, sunucularda hassas verilerin saklanmaması gibi özellikler ile ileti ürününde ekstra önlemler yer alıyor.

ileti’de, uygulama mağazalarını (Google PlayStore, Apple Store vb.) kullanmadan uygulama güncelleme, merkezi yönetim paneli aracılığı ile kullanıcı ve grupların yönetimi, uygulama yayınlama özellikleri ile kurumlara kendi süreçlerini yönetme fırsatı veriliyor.

ileti, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberinde yer alan kurumlar arası ve kurum içi iletişimin yerli ürünlerle yapılmasına ilişkin kriterlere uygun olarak geliştirildi.

Sunduğu güvenlik özellikleriyle çok farklı bir teknolojiye sahip olacak ileti, geliştirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından başta kritik kamu kurumları olmak üzere sadece kurumsal kullanıma sunulacak ve vatandaşların bireysel kullanımına açık olmayacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.