Ana Sayfa Haberler İlk P-72 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri Envanterinde

İlk P-72 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri Envanterinde

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM III Projesinde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, (DKU) TUSAŞ tesislerinde 11 Aralık’ta düzenlenen törenle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. MELTEM III projesi kapsamında, ATR72-600 uçakları, muhtelif görev ekipmanlarının entegre edilmesiyle P-72 Deniz Karakol Uçağına dönüştürülüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, toplam 6 adet  P-72 Deniz Karakol Uçağı; ayrıca 2 adet de C-72 Genel Maksat Uçağı teslim edilecek. Teslimatların 2021 yılında 2 DKU ve 1 Genel Maksat Uçağı ile devam etmesi öngörülüyor.

TUSAŞ tesislerinde yürütülen modifikasyon kapsamında, P-72 Deniz Karakol Uçaklarına; gelişmiş bir radar sistemi; Elektronik Destek Tedbirleri Sistemi; Akustik İşleme Sistemleri; MilSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 taktik veri linkleri ile MK46 ve MK54 Torpidoları entegre ediliyor. TUSAŞ uçakların modifikasyonunda görev almakla kalmıyor; ayrıca detay parça üretimi, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek gibi konularda projeye katkı sağlıyor. HAVELSAN, proje kapsamında Deniz Karakol Yer İstasyonu’nu P-72 DKU için modernize ederken, ASELSAN görev ekipmanlarının tedarik işlemlerini gerçekleştiriyor. 

P-72 DKU, hâlihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 6 adet P-235 DKU’yu destekleyecek.  MELTEM I projesi ile tedarik edilen P-235’lerde Link-16 veya MK 54 Torpidosu gibi kabiliyetler bulunmuyor.

 970 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.