Ana Sayfa Haberler İlk P-72 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri Envanterinde

İlk P-72 Deniz Karakol Uçağı Deniz Kuvvetleri Envanterinde

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM III Projesinde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, (DKU) TUSAŞ tesislerinde 11 Aralık’ta düzenlenen törenle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. MELTEM III projesi kapsamında, ATR72-600 uçakları, muhtelif görev ekipmanlarının entegre edilmesiyle P-72 Deniz Karakol Uçağına dönüştürülüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, toplam 6 adet  P-72 Deniz Karakol Uçağı; ayrıca 2 adet de C-72 Genel Maksat Uçağı teslim edilecek. Teslimatların 2021 yılında 2 DKU ve 1 Genel Maksat Uçağı ile devam etmesi öngörülüyor.

TUSAŞ tesislerinde yürütülen modifikasyon kapsamında, P-72 Deniz Karakol Uçaklarına; gelişmiş bir radar sistemi; Elektronik Destek Tedbirleri Sistemi; Akustik İşleme Sistemleri; MilSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 taktik veri linkleri ile MK46 ve MK54 Torpidoları entegre ediliyor. TUSAŞ uçakların modifikasyonunda görev almakla kalmıyor; ayrıca detay parça üretimi, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek gibi konularda projeye katkı sağlıyor. HAVELSAN, proje kapsamında Deniz Karakol Yer İstasyonu’nu P-72 DKU için modernize ederken, ASELSAN görev ekipmanlarının tedarik işlemlerini gerçekleştiriyor. 

P-72 DKU, hâlihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 6 adet P-235 DKU’yu destekleyecek.  MELTEM I projesi ile tedarik edilen P-235’lerde Link-16 veya MK 54 Torpidosu gibi kabiliyetler bulunmuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.