Ana Sayfa Haberler İlk Yerli Uydu TÜRKSAT-6A’nın, Tasarım Aşaması Tamamlandı

İlk Yerli Uydu TÜRKSAT-6A’nın, Tasarım Aşaması Tamamlandı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü başkanlığında, “TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi”ne ilişkin bir toplantı yapıldı.

Bakan Dr. Özlü ve Bakan Arslan’ın yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), TUSAŞ, ASELSAN ve CTech yetkililerinin de katıldığı toplantıda, TÜRKSAT-6A Projesi’nde gelinen son durum ele alındı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet sitesinden, 15 Ağustos’ta yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

  • Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜRKSAT A.Ş.’nin mali desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY)’nün ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech ve üniversitelerin desteğiyle, 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.
  • Yeterlilik testleri 2018 yılı başında yapılması planlanan TÜRKSAT-6A’nın, 2020 yılında fırlatılması hedefleniyor.
  • TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET)’nde çalışmaları devam eden TÜRKSAT-6A’nın yapımı, Fransa ve Japonya’da eğitim alan Türk mühendislerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.
  • TÜRKSAT-6A Projesi kapsamında geliştirilen uydu, Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak tamamıyla milli imkânlarla geliştirilen ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor.
  • Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek TÜRKSAT-6A Projesi’nde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem tamamen milli imkânlarla geliştiriliyor.
  • Yakıt dâhil yaklaşık 4.300 kg’lık kütleye sahip olacak TÜRKSAT-6A, 42 derece doğu boylamında yörüngeye yerleştirilecek.
  • TÜRKSAT-6A, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkati çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.
  • Türkiye, yörüngede 15 yıl kalacak TÜRKSAT-6A’nın hizmete alınmasıyla haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek ve bu alanda yurt dışına bağımlılık azalacak.

 1,858 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.