TAAC Genel Müdürü
Enis Ata

Türkiye’nin hava platformlarının iniş takımları ve alt sistemlerini geliştiren TAAC Havacılık Teknolojileri AŞ (TAAC), ilk yurt dışı sözleşmesini, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma ve havacılık şirketlerinden EDGE Group ile imzaladı. TAAC’dan 4 Nisan’da yapılan açıklamaya göre, Türk mühendisliği ile tasarımı ve üretimi yapılan ürünlerin yurt dışına ihraç edilmesiyle hem ekonomiye katkı sağlanacak hem de firmanın küresel etkisi arttırılmış olacak.

“Global Marka Değerimiz Tescillendi”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Altınay Savunma Teknolojileri ortaklığı ile 2019 yılında kurulan TAAC, Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN ve HÜRJET başta olmak üzere, hava platformları için uçuş kontrol sistemi eyleyicileri, iniş takımları ile kritik test sistemlerini geliştiriyor. EDGE Group ile imzalanan sözleşmeyle, yerli ve milli olarak geliştirilen sistemler küresel pazara sunulmuş olacak. TAAC Genel Müdürü Enis Ata, EDGE Group ile imzalanan projenin başlamasının, TAAC’ın Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere global pazarda marka değerini tescillediğini ifade etti.

İhracat Payı Arttırılacak

Konuya ilişkin yaptığı değerlendirme yapan Ata, şunları söyledi: “Ülkemizin özgün platformları için çözüm merkezi olmaya devam ederken, gelişen kabiliyetlerimiz doğrultusunda ihracat payını da arttırmayı hedefliyoruz. Türkiye, beşinci nesil bir savaş uçağını geliştirebilen sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemiz bu çapta bir platform için iniş takımı geliştirme kabiliyetine sahip olan ve bu kabiliyetini global ölçekte müşterilerinin hizmetine sunabilen nadir sayıda ülkeden biri. TAAC olarak, yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz çözümleri küresel pazara sunuyoruz. İlk yurt dışı iş birliğimizi gerçekleştirerek hem ülkemiz hem de sektör için önemli adım atmış olduk.”

Shares: