Ana Sayfa Haberler İlkleri gerçekleştiren TSSK, 6’ncı Proje Pazarı’nda Yine Bir İlki Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor

İlkleri gerçekleştiren TSSK, 6’ncı Proje Pazarı’nda Yine Bir İlki Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), 12 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısı ile 6’ncısı gerçekleştirilecek olan Proje Pazarı hakkında sektörü ve kamuoyunu bilgilendirdi. TSSK Yönetim Kurulu’nun basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem, 2010 yılında platform olarak hayata geçirilen TSSK’nın, 2013 yılında küme niteliğine dönüştüğünü; TSSK üyelerinin, savunma, anayurt güvenliği, havacılık ve siber güvenlik sektörlerine, mühendislik ve tasarım alanında hizmet verdiğini belirtti.

Yeni seçilen yönetim kurulunun TSSK’nın tüzüğünü değiştirerek faaliyet alanını biraz daha genişlettiği, tüzüğe anayurt güvenliği ve siber güvenlik konularının da eklendiği bilgisini veren Öktem, bu alanlarda faaliyet gösteren firmaları kümeye katılmaya davet etti.

Zeynep Öktem, “TSSK üyeleri, sektörün pek çok önemli projesinde aktif görev aldı ve almaya devam ediyor” diye konuştu.

Öktem, Türkiye’nin ilk orta irtifa insansız hava aracı ANKA, ilk taarruz ve taktik keşif helikopteri ATAK, ilk tankı ALTAY, ilk milli gemisi MİLGEM, ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu GÖKTÜRK-2 ve ilk yerli eğitim uçağı HÜRKUŞ gibi çok sayıda platformda, TSSK üyesi firmalar tarafından geliştirilen yazılım, donanım ve sistemlerin kullanıldığının altını çizdi.

Kurulduğu yıldan itibaren, TSSK Proje Pazarı adı altında her yıl bir etkinlik düzenlendiğini belirten Öktem, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) desteği, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), ODTÜ Teknokent, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ve Ankara Sanayi Odası (ASO) iş birliği ile 25 Şubat’ta, bu etkinliğin 6’ncısını gerçekleştireceklerini söyledi.

Zeynep Öktem, Proje Pazarı’nın bu yılki ana temasının “Yerlileştirme ve İhracat” olacağını belirterek, “TSSK, sektörün sürdürülebilirliği için kritik bir konu olan ihracatı, başka devletlerin ihraç kısıtlamalarından bağımsız olarak gerçekleştirebilmek için gerekli olan yerlileştirme ile birlikte ele alacak.” dedi.

Daha önce gerçekleştirilen Proje Pazarı etkinliklerinden farklı olarak, bu sene bir konuk konuşmacının yer alacağı bir özel bölüm düzenlendiği bilgisini paylaşan Öktem, 6’ncı Proje Pazarı’na konuk konuşmacı olarak Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılacağını ve “ Türk Savunma Sanayisinin Tarihi” konulu bir konuşma yapacağını bildirdi.

Öktem’in verdiği bilgiye göre, etkinlikte “İhracat” ve “Yerlileştirme” panelleri düzenlenecek. İhracat Panelinin Oturum Sponsoru olarak FNSS, Yerlileştirme Panelinin Oturum Sponsoru olarak ise ROKETSAN destek sağlayacak.

TSSK üyesi 135’in üzerinde firmada, yaklaşık 2.140 Ar-Ge personeli görev yapıyor. Üyelerin, TSSK’nın faaliyet alanlarında yürüttüğü proje sayısı ise 365 civarında.

2017 sonu itibarı ile TSSK üyeleri, savunma, havacılık ve güvenlik projelerinde toplam 1,4 milyar liralık ciro elde etti. Küme üyeleri 40’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. İhracat rakamı ise 135 milyon doları aşmış durumda.

 752 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.