Ana Sayfa Haberler İnovasyon, Teknoloji ve Tasarımın Adresi: Teknopark İstanbul

İnovasyon, Teknoloji ve Tasarımın Adresi: Teknopark İstanbul

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Deniz Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunmak amacı doğrultusunda, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ana ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul, bu amaç doğrultusunda, faaliyetlerinin odağında teknoloji bulunan pek çok firmaya ev sahipliği yapıyor.

 

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nı da içine alan ve 1.300 hektarlık bir alan üzerinde kurulu İleri Teknoloji ve Endüstrileşme Parkı (İTEP) projesinin en önemli etaplarından biri olan Teknopark İstanbul bünyesinde, savunma ve havacılık sanayisinin önemli projelerinde görev alan pek çok firma bulunuyor. İnovasyon, mühendislik ve tasarım konularında çalışan bu firmalar, Türk savunma ve havacılık sanayisinin, en önemli prestij projelerinde görev yapıyor. Bu projeler kapsamında ortaya çıkan platformların arasında; Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, MİLGEM korveti, ALTAY tankı, ANKA insansız hava aracı ve ATAK helikopteri de yer alıyor.

SEFT’in tasarımını gerçekleştirdiği, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki TCG ALEMDAR (A582).

 

Denizcilikten Kara Araçlarına, Aviyonikten Enerjiye

Teknopark İstanbul, IDEF 2019’a, bünyesinde yer alan; Asartech, Avikon, Electra IC, İnores, Milpower ve SEFT firmaları ile birlikte katılıyor. Bu firmaların faaliyet gösterdikleri alanlar şöyle sıralanıyor:

 

Asartech’in uzmanlık alanları arasında, gömülü sensör çözümleri de var.

Asartech; gömülü sensör teknolojileri üretiyor. Bu ürünler, personele ait yaşamsal verilerden, konum bilgilerine; hatta personelin içinde bulunduğu operasyonla ilgili taktik detaylara kadar birçok veriyi, kablosuz haberleşme yoluyla komuta ve kontrol merkezlerine iletiyor.

ASELSAN ve HAVELSAN’ın onaylı tedarikçisi olan Avikon, farklı programlama dilleri ve platformları kullanarak yazılım geliştiriyor.

Avikon; akıllı ulaşım sistemleri ve savunma yazılımları üzerinde çalışan bir ileri elektronik firması. İzmir, Kayseri ve Kocaeli belediyelerinin yolcu bilgilendirme sistemleri ve takip sistemlerini geliştiriyor. Türkiye’nin önde gelen savunma ve havacılık firmalarından ASELSAN ve HAVELSAN’ın; idari, kalite ve teknik değerlendirmelerini başarıyla tamamlayan Avikon, her iki ana yüklenicinin de yazılım tasarımı konusunda onaylı tedarikçisi oldu.

ELECTRA IC, DO-254 prosedürlerinin uygulanması konusunda hizmetler sunuyor.

 

ELECTRA IC; SSB’nin kritik bileşen listesinde bulunan ve aviyonik elektronik sistemlerde kullanılan veri yolu haberleşme protokollerinin test edilmesi için kullanılacak, UVM/SystemVerilog tabanlı test sistemi kurulması projesini geliştiriyor.

Kompozit alanında tasarım ve analiz çözümleri sunan İnores, bu alanda üretim de yapıyor.

 

İnores; yenilenebilir enerji kaynakları alanında ileri seviye mühendislik çözümleri sağlıyor. Firma, özellikle rüzgâr enerjisi mühendisliği ve kompozit yapı mühendisliği alanlarında; komponent ve sistem tasarımı ile analiz ve optimizasyon hizmetleri sunuyor.

Milpower, güç paketleri için soğutma fanları üretiyor.

Milpower; askeri platformlardan kullanılan ve hâlihazırda ithal edilmekte olan yüksek kapasiteli güç paketlerinin soğutma fanlarını yerlileştiriyor. BMC POWER, FNSS ve TUSAŞ gibi firmalarla birlikte çalışan Milpower, bu fanları, MİLFAN projesi kapsamında tasarlayarak üretiyor.

SEFT; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine Ocak ayında katılan, 90 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki, 4 bin 500 tonluk TCG ALEMDAR kurtarma gemisinin tasarımını gerçekleştirdi. SEFT ayrıca, hâlihazırda inşası devam eden Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG)’nin tasarımını yapıyor.

 1,413 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.