Ana Sayfa Haberler İnsansız Su Altı Aracı Programı Hızla İlerliyor

İnsansız Su Altı Aracı Programı Hızla İlerliyor

BAE Systems, Riptide insansız su altı aracı (unmanned underwater vehicles / UUV) programının ilk yılında, geride bırakılan kilometre taşlarına dair önemli bilgiler paylaştı. 13 Mayıs’ta yapılan açıklamada, BAE Systems’in Ar-Ge departmanı FAST Labs’in çalışmalarındaki gelinen nokta başlıklar halinde sıralandı.

Riptide UUV ürün ailesi, 300 metre derinliğe inebilen üç farklı çapta ve ağırlıkta geliştirilmeye başlandı:

  • Mikro UUV: 4.875” çapında ve 11,3 kg ağırlığında
  • 1MP (taşınabilir / man-portable) UUV: 7.5″ çapında ve 29,5 kg ağırlığında
  • 2MP UUV: 9.375” çapında ve 54,5 kg ağırlığında

Programın son bir yılında, Birleşik Krallık’taki (Plymouth-Massachusetts) üretim tesisinin ihtiyaçlara göre genişletilmesi, ANTX 2019 tatbikatında entegre bir sistemin gösteriminin gerçekleştirilmesi gibi birçok altyapı ve entegrasyon faaliyetleri tamamlandı. Ürünlerin son durumu ise şu şekilde:

  • Mikro UUV, yeni özellikler eklenerek geliştirildi.
  • 1MP UUV’nin prototipi tamamlandı.
  • 2MP UUV’nin yeni nesil tasarım ve prototip çalışmaları tamamlandı.

Firmanın buna ek olarak 1.500 metre ve 6.000 metre derinliğe inebilen UUV çalışması da bulunuyor. Bu kapsamda, 6.000 metre derinliğe inebilen mini UUV’nin de ilk prototipi hazırlandı. Özellikle derin okyanuslarda görevler üstelenebilecek bu UUV, aynı zamanda az maliyetli bir çözüm sunuyor.

Üzerine eklenebilen sensör ve faydalı yüklerle bu UUV’ler, sivil ve askeri olarak; su altı gözetimi, liman koruması, istihbarat, altyapı çalışmaları, petrol ve doğal gaz arama ve mayın arama gibi birçok farklı görevde rol üstlenebilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.