Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR INTERPREYO Mühendislik, Elektro-Optik Ürünleriyle Savunma ve Havacılık Sektörüne Hızlı Bir Giriş Yaptı

INTERPREYO Mühendislik, Elektro-Optik Ürünleriyle Savunma ve Havacılık Sektörüne Hızlı Bir Giriş Yaptı

Temelleri 2022 yılının Ocak ayında atılan INTERPREYO Mühendislik, askeri sınıf görüntüleme ve lazer uygulamalarda; optik, optomekanik, elektro-optik ve cihaz seviyesi tüm süreçlerde yer almayı ve katma değerli ürünleriyle sektörde ön plana çıkmayı hedefliyor. Savunma ve havacılık sektöründe elde edinilen 15 yıllık bir deneyimin üzerine inşa edilen şirketin mevcut kadrosunda, tasarım ve teknik konularda tecrübeli personel görev yapıyor. INTERPREYO Mühendislik’in hâlihazırdaki donanım altyapısında optik ve elektro-optik sektörüyle ilgili olarak Türkiye’de sadece birkaç firmada bulunan “Trioptics Opticentric” cihazının yanı sıra çeker ocak, kimyasal dolap, laminer akış kabini, fırın, saklama dolabı ve çalışma tezgâhı bulunuyor. Firmanın yetkin personeli, bu teknik altyapıyı kullanarak tasarımı yapılan ürünlerin prototiplerini üretebiliyor ve gerekli testleri gerçekleştirdikten sonra da toplanan veriler ışığında revizyonlar yapabiliyor.

Firmada, optik hizalama konusunda, özellikle sıralı lens sistemlerin hizalanması ve süratli ölçümü için Trioptics Opticentric cihazı kullanılıyor. Alt ve üst dikey çift Auto-Collimator cihazında, her iki ölçüm kafası da aynı anda kullanılabiliyor ve MTF gibi raporlar hazırlanıyor. Bu çalışmaların sonuçları ise optik bileşenlerin hem montajındaki hizalama işlemlerinde hem de yüzey kalitesinin isterlerle uygunluğunu ölçmede kullanılıyor.

INTERPREYO Mühendislik’in tesis altyapısında, lazer optik çalışmalarında büyük öneme sahip olan ve uluslararası standartlara uygun şekilde koku, toz, partikül, mikroorganizma gibi etkenlerden arındırılmış; sıcaklığı, basınç seviyesi ve gürültüsü belirli bir seviyeye getirilmiş Class 10.000 temiz oda da yer alıyor.

Interpreyo Mühendislik’in laboratuvarında, başta Trioptics Opticentric cihazı olmak üzere çeşitli cihazlar yer alıyor.

INTERPREYO Mühendislik Genel Müdürü Yüksel Yüksel, firmanın kuruluşuna ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Savunma ve havacılık sektöründe; tehdit algılama, tespit, teşhis, keşif, gözetleme, mesafe ölçme ve hedefleme gibi amaçlar için kullanılan elektro-optik cihazların önemi her geçen gün artmaktadır. Türkiye’nin bu alanda yurt dışına aktardığı kaynak miktarı da haylice fazladır. Niş bir alan olan elektro-optik uygulamalarda, yerli ve özgün ürünler ortaya koyarak önce ithalatın azaltılmasını; daha sonra da ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bu motivasyon ile kurduğumuz INTERPREYO Mühendislik; tasarım, analiz, üretim, doğrulama, alt bileşen, alt takım ve bitmiş ürün ortaya koyma kabiliyetlerine sahiptir.”

Kuruluşunun ardından geçen kısa süre içerisinde çok sayıda ürün ortaya koymayı başaran INTERPREYO Mühendislik, bir taraftan yeni ürünler ortaya koymak diğer taraftan da mevcut ürünlerini daha da geliştirmek için çalışmalar yürütüyor.

6x Bakış Hatlı Lazer Mesafe Ölçer

6x Bakış Hatlı Lazer Mesafe Ölçer

Firmanın ürünleri arasında yer alan; 905 nm dalga boyunda, yerli transmitter ve receiver entegre okuma/sürücü devresine ve 6x bakış optiğine sahip lazer mesafe ölçer cihazı, kapalı havada 3 km üzerinde ölçüm yapabiliyor. Firma yetkilileri, herhangi bir kavite/rezonator olmadan darbeli diode ve SiPM dedektör mimarisine dayanan cihazın menzilini 5 km’ye çıkarma yolunda çalışmalarını sürdürüyor.

75 mm Manuel Odak LWIR Termal Objektif

75 mm Manuel Odak LWIR Termal Objektif

Mini termal silah dürbünü olarak kullanımı mümkün olan bu ürün, 1 metreye kadar sızdırmazlık özelliğine sahip; DLC kaplamalı dış optik yüzeyi sayesinde, tüfek/silah üzerine takılarak gece ve gündüz koşullarında çalışabilme kabiliyetine sahip. INTERPREYO Mühendislik yetkilileri tarafından, 2 mercekli tasarımı sayesinde sınıfında en yüksek geçirgenlik ve en düşük ağırlığa sahip olduğu vurgulanan ürünün, yakın ve uzak mesafe manuel odak ayarı da bulunuyor.

75 mm Atermal LWIR Objektif

75 mm Atermal LWIR Objektif

Firmanın 75 mm Atermal LWIR Objektif ürünü, yüksek performans ve hafif yapısının yanı sıra 2 mercekli tasarımı ile ileri geçirgenlik sağlamasıyla da öne çıkıyor. Bu özelliği sayesinde cihaz, kullanıcıya, kötü hava koşullarında yüksek çözünürlük ve uzun menzilde kullanım imkânı sunuyor. Pasif atermal çalışma prensibi sayesinde ise bu objektif, sıcaklık değişiminden bağımsız olarak kullanıcının ayar yapmasına ihtiyaç kalmadan daima odaklı bir görüntü sağlıyor. Bu objektifin, kara ve hava elektro-optik sistem uygulamalarında, sabit odaklı keşif/gözetleme termal objektifi olarak entegrasyonu da mümkün.

Lazer Optik Arayıcı Başlık

Lazer Optik Arayıcı Başlık

Kadran detektörlerle birlikte çalışabilecek bu ürün ile INTERPREYO Mühendislik, ilk etapta insanlı ve insansız hava araçlarından atılabilecek çeşitli mühimmatı akıllı mühimmat haline getirmeyi hedefliyor. İlerleyen süreçte, daha uzun menzilli füze ve bombalara entegre edilmesi planlanan arayıcı başlık, NATO standartlarındaki lazer işaretleme cihazları ve mühimmat türleri ile uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor.

Tank Namlusu Boresight Adaptörü

Tank Namlusu Boresight Adaptörü

INTERPREYO Mühendislik tarafından, 120 mm namlulu tank muharebe ve atış eğitim/simülasyon görevleri için geliştirilen bu adaptör sayesinde, namlu ile eş merkezli optik faydalı yük kullanımı sağlayan birimdeki yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırıldı.

Kompozit Tripod

Firmanın sivil ve askeri kullanıma uygun tripod çözümleri, 15 kg ağırlığa kadar faydalı yükleri taşıma kapasitesine sahip. Firma yetkilileri tarafından, alanındaki en hafif üçayak çözümü olduğunun altı çizilen ve bu sayede de kolay taşınabilen bu ürünlerin kademe sayıları, ihtiyaca göre ikili ve üçlü olabiliyor.

Interpreyo Mühendislik Genel Müdürü Yüksel YÜKSEL

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.