Ana Sayfa Haberler IRKUT Corporation’dan Yenilikçi Uçak: MC-21

IRKUT Corporation’dan Yenilikçi Uçak: MC-21

Rusya, ana odağında tamamen yeni teknolojiler bulunan, orta menzilli ve dar gövdeli (tek koridorlu) bir yolcu uçağı ailesi olan MC-21’in üretimine yönelik bir program üzerinde çalışıyor. Programın ana yüklenicisi olan IRKUT Corporation, yaptığı yeniliklerle dünya havacılık pazarının en büyük segmenti olan dar gövdeli uçaklardan, kendi payını almayı hedefliyor. Firma, MC-21’in, rakiplerine kıyasla teknik üstünlüğe sahip olmasını sağlamak için, iki alanda ileri çözümler tasarlıyor: ekonomik verimlilik ve konfor.

 MC-21 ailesinin ilk üyesi olan ve uçuş testlerinden başarıyla geçen МС-21-300, business class’ta 16 yolcu; ekonomi sınıfında ise 147 yolcu taşıyacak şekilde tasarlandı. Daha yoğun yerleşimli ve tek sınıflı olacak şekilde konfigüre edildiğinde ise uçak, 211 koltuk kapasiteli. Böylece, MC-21-300, azami kapasiteye göre karşılaştırıldığında, B737 MAX’ın ve A320neo ailesinin aynı sınıftaki üyelerinden ve Çin’in yeni tasarladığı C919 uçağından biraz daha önde yer alıyor.

Program kapsamında, MC-21-200 modeli de iki sınıflı konfigürasyonda, 132 yolcu taşıyacak şekilde tasarlanıyor. Daha yüksek kapasiteye sahip MC-21-400 modelinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor.

 

Ekonomik Verimlilik

MC-21’in teknik açıdan üstün olmasını sağlamak amacıyla geliştirme aşamasında, en ileri Rus ve yabancı teknolojik çözümlerden faydalanıldı. Tasarımcılar, MC-21’in aerodinamik özelliklerini, mevcut dar gövdeli uçaklara kıyasla %5 ile %6 arasında bir oranda iyileştirmeyi başardılar. Uçağın aerodinamik özelliklerindeki bu iyileşmenin arkasındaki en önemli faktör, yüksek açıklık oranına (aspect-ratio) sahip kanat tasarımı. İstenen özelliklere sahip metal bir kanat yapmak mümkün olmadığı için, programda, polimer-kompozit malzeme kullanılmasına karar verildi ve ortaya, yüksek performanslı bir kanat çıktı.

Uçağın ileri derecede geliştirilmiş motorları, yakıt tüketimini ciddi oranda azaltmaya yardımcı oluyor. MC-21-300’ün testlerinde, Pratt & Whitney’in, PW1431G model, geared turbofan motorları kullanılıyor. Eş zamanlı olarak, benzer özelliklere sahip, yeni nesil PD-14 motoru da Rusya’da test aşamasında. Uçak seri üretime geçtiğinde, hangi motorun kullanılacağına ise müşteri karar verecek.

IRKUT’un tasarımcıları, MC-21’de hangi sistemlerin kullanılacağına, azami verimliliği gözeterek karar verdiler ve Rusya’nın önde gelen firmalarının yanı sıra yabancı firmalar da bu doğrultuda, pek çok uçak alt sistemini tasarladılar.

Yapılan hesaplamalar ve ilk denemeler, MC-21 tasarımcılarının, işletme maliyetlerini, diğer dar gövdeli modern uçaklara kıyasla %5 ile %7 arasında azaltmaya yönelik hedeflerinde, başarıya ulaşabileceklerini gösteriyor.

 

Yepyeni Bir Konfor Seviyesi

Uçağın üstün aerodinamik özellikleri sayesinde, yolcu konforunu arttırma konusunda radikal bir adım atılmış oldu. MC-21’in gövdesinin çapı, B737’ninkinden 30 cm; A320’ninkinden ise 11 cm daha geniş. IRKUT’un tasarımcıları, sunulan yüksek konforun, uzun vadede, MC-21’e ek rekabet avantajları getireceğine inanıyor. Çünkü artık uzun rotalarda da dar gövdeli uçak kullanma eğilimi söz konusu ve düşük maliyetli havayolları, son derece sıkışık bir kabin yerleşiminde de olsa konfor sunmak istiyor.

Havayolları, kendi önceliklerine göre, MC-21’in geniş koltuklu ya da geniş koridorlu konfigürasyonunu sipariş edebilir. Geniş koridorlu olanın tercih edilmesi hâlinde, koridorda servis arabası varken, yolcular yanından geçebilecekler.

Uzmanlar, yapılan bu yeniliklerin, yalnızca konforu etkilemekle kalmayıp aynı zamanda ekonomik faydalar da getireceğine dikkat çekiyor. İniş ve yolcuların uçaktan inme sürelerini hızlandırarak tasarruf edilecek birkaç dakika, düşük maliyetli havayollarının, bir sonraki uçuşu daha erken yapabilmelerine olanak sağlayarak, yüz binlerce dolarlık ek gelir elde etmelerinin yolunu açacak. IRKUT Corporation Başkan Yardımcısı Kirill Budayev, “Her bir uçuşta, 5 ila 7 dakikalık bir tasarruf söz konusu. Yılda, yaklaşık 1.500 uçuş gerçekleştiren bir uçağı düşünecek olursak bu tasarruf sayesinde, uçağı tercih eden havayolu, yılda 150 saat daha fazla uçuş yapma imkânına sahip olacak.” dedi.

Uçağın geniş gövde yapısı, aynı zamanda, bagaj raflarının ve kargo bölmesinin hacmini de artırıyor.

MC-21’in iç basıncı, deniz seviyesinden, 1.800 m irtifadaki basınca denk gelen bir seviyede. Böylesi yolcu dostu bir standart, günümüzde, yalnızca geniş gövdeli uçaklarda sunuluyor. Mevcut dar gövdeli uçaklarda ise bu rakam, 2.400 m düzeyinde.

 

Testler ve Siparişler

MC-21-300 uçak ailesinin uçuş testlerine, 28 Mayıs 2017’de başlandı. Uçak, Ekim 2017’de Irkutsk’taki tesisten, Moskova’daki test üssüne kadar, 6 saatlik bir uçuş gerçekleştirdi. Test uçuşlarında, hedeflenen operasyonel parametrelere de ulaşıldı: 12.000 m irtifa ve 860 km/s hız.

IRKUT Corporation’un, Havacılık Ekipmanı Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Konstantin Popovich’e göre, testlerde, ana tasarımın yanı sıra üretim çözümlerinin doğruluğu da teyit edilmiş oldu.

Mart ayının sonunda ise MC-21-300 konfigürasyonundaki, ikinci deneysel uçağın üretimi tamamlandı. Bu uçağın da yakında uçuş testlerine başlaması bekleniyor. Toplamda 4 uçağın uçuş testlerine tabi tutulması; ilave iki uçağın da mukavemet testlerinden geçirilmesi planlanıyor.

MC-21 programı kapsamında, önümüzdeki 20 yıl içinde, yaklaşık 1.000 uçak üretilmesi öngörülüyor. Hâlihazırda IRKUT, 175 uçak için, kesin sipariş sözleşmesi imzalamış durumda.

Uçağın ilk işletmecileri arasında, 2020-2026 yılları arasında teslim edilmek üzere, 50 adet MC-21 siparişi veren, Rusya’nın ulusal havayolu Aeroflot da bulunuyor.

Rusya’da, MC-21 ile ilgili olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, programa katılan Rus sanayi kuruluşları da teknoloji açısından, ciddi bir modernizasyon sürecinden geçti. Süreçte, özellikle; sayısal teknolojilerin entegre bir şekilde uygulanması, kompozit üretime geçilmesi, otomatik montaj hatlarının kullanılmaya başlanması ve Ar-Ge altyapısının yenilenmesi konuları ön plana çıktı.

Hava taşımacılığının geleceğine imzasını atmaya hazırlanan MC-21 programı ile ilgili daha fazla bilgi için: http://mc21.irkut.com/program/

 

IRKUT Corporation

United Aircraft Corporation çatısı altında faaliyet gösteren IRKUT Corporation, Rusya’nın, yüksek teknolojiye sahip, öncü sanayi kuruluşlarından biridir. 1934’te kurulan Irkutsk Aviation Plant ve 1927’de kurulan Yakovlev Experimental Design Bureau adlı iki işletmenin birleşmesiyle ortaya çıkan IRKUT, on yıllardır; yolcu uçağı (Yak-40, Yak-42), savaş uçağı (Yak-130, Su-30MKI) ve eğitim uçağı (Yak-18, Yak-52) gibi, pek çok farklı sınıfa yönelik havacılık sistemleri geliştirmektedir. Alanında engin bir tecrübeye sahip olan IRKUT’un uyguladığı kalite sistemi, uzun yıllar A320 uçaklarına bileşen temin ettiği, Airbus firması tarafından da onaylıdır.

 

 

 4,647 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.