Ana Sayfa Haberler İŞBİR: Türkiye’nin Jeneratör ve Alternatör Mükemmeliyet Merkezi

İŞBİR: Türkiye’nin Jeneratör ve Alternatör Mükemmeliyet Merkezi

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. (İŞBİR); 41 yıl önce sektörde yerini almış, Türkiye’nin “İlk Jeneratör Fabrikası ve En Yüksek Güçteki Alternatörleri Üreten Yerli Üretici”dir. Yurt dışında çalışan Türk işçilerinin ortaklığı ile 1977 de kurulmuş bir şirket olan İŞBİR, adını, “İşçi Birliği”nden esinlenerek almıştır. 1988 yılından itibaren de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden İŞBİR, sermayesinin %99,85’inin ait olduğu TSKGV bünyesindeki, 6 bağlı ortaklıktan biridir. Başlıca faaliyet alanları; jeneratör, alternatör, elektrojen grupları, elektrik panoları ve konvertörlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test faaliyetleri, sertifikasyonu, kalifikasyonu ve lojistik desteğinin sağlanmasıdır.

İŞBİR, düzenlediği çalıştaylarla bütün ekosistemden temsilcileri bir araya getiriyor.

 

Bugün geldiği noktada İŞBİR, Türk savunma ve havacılık sanayisinde yürütülmekte olan çok sayıda projede önemli roller üstlenmektedir. Bu kapsamda:

  • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nde kullanılan tüm insansız hava araçlarının (İHA’ların) yer sistemlerinin jeneratör grupları, İŞBİR tarafından üretilmektedir. İHA jeneratör grupları üretimi kapsamında; TUSAŞ’ın ürettiği ANKA, Baykar Makina’nın ürettiği BAYRAKTAR TB2 ve Vestel Savunma’nın ürettiği KARAYEL sistemlerinin tüm jeneratörleri; İŞBİR tesislerinde, İŞBİR mühendislerinin tasarımı ve teknisyenlerinin ve işçilerinin emekleri ile üretilmekte ve TSK hizmetine sunulmaktadır.
  • Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında ise Taktik Saha Muhabere Sistemlerinde (TASMUS) kullanılması planlanan 2×15 kVA gücündeki Römorklu Jeneratörler; Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen 2×15 kVA jeneratörler; Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemlerinde kullanılan 2×13 kVA Dual Jeneratörler; Modüler Geçici Üs Bölgeler için üretilen farklı güçlerdeki senkron jeneratörler; Sınır Güvenliği Projesi kapsamında kullanılacak olan 2×25 kVA Dual Jeneratörler ve Telsiz Sistemi Projesi kapsamında kullanılan 2×13 kVA Otomatik Yedekli jeneratörlerin üretimi devam etmektedir.
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen MİLGEM jeneratörleri; projenin 3’üncü gemisi BURGAZADA ve 4’üncü gemisi KINALIADA ile devam etmiş ve bu gemilerin jeneratörleri de İŞBİR tarafından üretilmiştir. BURGAZADA’nın jeneratörleri devreye alınmış ve 2017 yılının Ekim ayı içerisinde Liman Testleri tamamlanmıştır. Test ve Ölçüm Gemisinde (TVEG) kullanılacak olan 4×750 kVA gücündeki jeneratörlerin üretim faaliyetleri de tamamlanmıştır. Bu jeneratörler, sevk aşamasındadır.

Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen 2×15 kVA jeneratör.

 

İŞBİR, Hedefleriyle Büyüyor
İŞBİR, üretim çalışmalarının yanı sıra ekosistemi bir araya getiren ve sektörün nabzını tutan çalıştaylar da düzenlemektedir. “Jeneratör ve Enerji Sistemleri” konulu ilk çalıştay, 2016 yılı sonunda gerçekleştirmiştir. Bu çalıştayda belirlenen hedeflerden bir tanesi, tesisin büyütülmesi ve bu amaçla yeni bir fabrika kurulmasıdır. Fabrikanın arsası satın alınmış ve mimari projesi çizilmiştir. Pek yakında, inşaat ihalesi yapılacaktır. Yeni fabrikada kullanılması planlanan tezgâhlar belirlenmiş; bunlar için, yurt içinde ve yurt dışında piyasa araştırması çalışmaları tamamlanmıştır. Bu tezgâhların da devreye alınacağı yeni fabrikada, 2019 yılının ortalarında üretime geçilmesi planlanmaktadır.

İŞBİR tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk Sessiz Taktik Jeneratörü.

İŞBİR’in diğer bir hedefi ise işletme içinde bir Ar-Ge merkezi kurmaktı. Hazırlıkları tamamlanan İŞBİR Ar-Ge merkezinin, 9 Mayıs 2017’de, Türkiye’nin, 462’nci Ar-Ge merkezi olarak tescil edilmesiyle bu hedef de hayata geçirilmiştir.

İŞBİR’in hedefleri arasında yer alan, alternatör çeşitliliğinin arttırılması konusundaki çalışmalar da tamamlanmış ve alternatör ürün ailesi genişletilerek hedefe ulaşılmıştır. Alternatör ürün çeşitliliği konusundaki çalışmalar, yeni teknolojik gelişmeler doğrultusunda devam edecektir.

İŞBİR, ilk çalıştayında belirlediği tüm hedeflere ulaşmıştır. 2. Jeneratör ve Enerji Sistemleri Çalıştayı ise Mart ayında, alternatör teması ile düzenlenmiştir. Üniversitelerden çok değerli öğretim üyeleri, ASELSAN ve ROKETSAN gibi iş ortakları, servis ve bayilerin katılımı ile daha da geniş bir kitleye hitap edilen bu çalıştayda belirlenen hedeflerden ilki, Türkiye’deki jeneratör pazarında, alternatörün tek üreticisi olmaktır. Yurt içindeki jeneratör üreticilerinin tamamına yakını, alternatörü ithal etmektedir ve İŞBİR; kapasitesini ve kalitesini arttırarak ve maliyeti düşürerek, bu pazarda söz sahibi olmayı amaçlamaktadır. Bunu başardıktan sonraki en önemli amaçlardan biri, dünyada sayılı alternatör üreticileri arasına girmektir.

TSK envanterindeki İHA sistemlerinin yer kontrol istasyonlarının jeneratörleri, İŞBİR tarafından sağlanıyor.

 

İŞBİR’in yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarının ilk ürünü, Türkiye’nin ilk “Sessiz Taktik Jeneratörü” olmuştur. İŞBİR, önemli bir ihtiyacı karşılayarak; 5-10-20-30 kW güçlerindeki taktik sessiz jeneratörleri üretmenin gururunu yaşamaktadır. Savunma sanayisi projeleri kapsamında; 5 kW Tekli, 20 kW Tekli, 2×20 kW Dual, 30 kW Tekli ve 2×30 kW Dual Taktik Sessiz Jeneratörlerin üretimi devam etmektedir. İŞBİR’in bir sonraki hedefi; daha farklı güçlerdeki sessiz taktik jeneratörleri geliştirmek ve üretmektir. Şu anda, 50 kVA gücü üzerinde çalışmalar devam etmektedir. İleriki dönemde ise 500 kVA’lara kadar çıkan jeneratörler üretilmesi planlanmaktadır. Ar-Ge merkezince geliştirilen özgün ürünler ve yürütülen modernizasyon projelerinin yanında, yine savunma sanayisine doğrudan katkı sağlayabilecek, yeni nesil hibrit sistemlerde kullanılabilen jeneratörlerin ve alternatörlerin tasarımı ve tek bir kaynaktan çoklu enerji çalışma prensibi kapsamındaki kojenerasyon sistemleri üzerinde de çalışmalar devam etmektedir.

MİLGEM projesinde inşa edilen gemilerin jeneratörleri de İŞBİR tarafından sağlanıyor.

 

İŞBİR’in esas hedefi; ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamak ve doğrultuda, katma değeri en yüksek ürün olan, %100 yerli jeneratörü üretmektir. İŞBİR, bunu başarabilmek için, jeneratörlerinde, yerli motor kullanımına yönelik çalışmalar başlatmıştır. Bu tip çalışmalar ve ortaklıklar sayesinde, yakın gelecekte, %100 yerli jeneratörleri de üreterek, ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

İŞBİR, dün olduğu gibi, bugün de mevcut bilgi birikimi, tecrübeli kadrosu ve teknolojik altyapısı ile gerek kamu kurumları ve özel kuruluşların gerek TSK’nın ve de Tük Milleti’nin ihtiyacı olan jeneratörleri üretmenin, haklı gururunu taşımaya devam edecektir.

 

 2,275 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.