Ana Sayfa Haberler Hem Uçus Hem de Kurtarma Aşaması Kapsamda: İTÜ Pars Roket Takımı Aerodinamik Ekibi

Hem Uçus Hem de Kurtarma Aşaması Kapsamda: İTÜ Pars Roket Takımı Aerodinamik Ekibi

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

İsmini “Anadolu Pars”ından alan ve gönüllü öğrencilerden oluşan İTÜ Pars Roket Takımı, kendi tasarımı ve üretimi olan Anadolu 1 hibrit motorlu roketini, 7 Haziran 2015’te ateşledi. Bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren İTÜ Pars Roket Takımı, hibrit motorlu Anadolu 2 roketini ise 31 Mayıs 2018’de, Aksaray’da fırlattı.


Grafik, soğuk ve sıcak akış denemeleri yapılan test standındaki NO2 akışının bir analizini içeriyor. Bu sayede alttaki dirsekte kaybedilen basıncın büyüklüğü, ilerlerken akış ne şekilde geliştiği inceleniyor. Roketin içindeki besleme hattı da aynı şekilde analiz ediliyor.

Hibrit yakıtlı roketlerin aerodinamik tasarımı, katı ve sıvı yakıtlı roketlerle aynı özelliklere sahiptir. Roket aerodinamiğini uçuş aşamasında etkileyen iki temel yapı, kanatçıklar ve burun konisidir. Tasarladığı roketlerin hızları 0,8 mach mertebesinde olduğu için Von Kármán tipi burun konisi kullanan Pars’ın aerodinamik ekibi, roketlerin aerodinamik performansını, yazılım kullanarak analiz ediyor ve elde edilen verilere uygun olarak gerekli aerodinamik yapıları belirliyor.

Roketin kurtarma sistemi de aerodinamik ekibinin ilgi alanında bulunuyor. Roketin uçuşunu tamamladıktan sonra zarar görmeden yere indirilebilmesi için bu kurtarma sistemi devreye giriyor. Pars aerodinamik ekibi, genel havacılıkta da sıklıkla kullanılan paraşüt sistemlerini tercih ediyor.

 749 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.