Ana Sayfa Haberler İTÜ’de Düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Kariyer ve İstihdam Konuşuldu

İTÜ’de Düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Kariyer ve İstihdam Konuşuldu

Siber güvenlikte kariyer konusunun ele alındığı e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi, 18 Ocak’ta İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl 8’incisi düzenlenen zirvede, Türkiye’nin yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği siber güvenlik riskleri masaya yatırılırken, Capture The Flag (CTF) yarışmasında siber güvenlik açıklarını yakalayabilecek gençler yeteneklerini gösterdi.

“İnsan Kaynağına İhtiyaç Var”

Türkiye’nin siber güvenlik sorunlarının araştırılıp, çözüm yollarının tartışıldığı ve risk analizlerinin yapıldığı zirvede sektörün istihdam ile ilgili mevcut uygulamaları ve sorunları da dile getirildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, NATO’nun gündeminde artık hava, kara, deniz kadar siber güvenliğin de olduğunu belirterek, “Bu yıl ilk kez bir siber savunma toplantısı yapıldı ve artık bu sürekli olacak. Siber dediğimiz alan dünyada tek başınıza yürüyebileceğiniz bir alan değil. Bir koordinasyon ve farkındalık gerektiriyor. Burada da biz BTK olarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’yle (USOM) birlikte hem bu farkındalığı oluşturuyor hem de tespit ettiğimiz zararlı bağlantıları ve diğer olayları bildiriyoruz. Sektörü bu anlamda bilinçlendirmek çok önemli. Bu noktada en önemli eksiğimiz insan kaynağı. Bu insan kaynağının yetiştirilmesi noktasında BTK Akademi’yle birlikte bu alana ciddi katkılar sağlıyoruz.” diye konuştu.

“Mektepliler Öne Geçiyor”

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata, üniversite olarak uzun zamandır siber güvenlik alanında önemli eğitim ve araştırma faaliyetleri düzenlendiğine vurgu yaptı. e-Safe Kurucusu ve Başkanı Musa Savaş da siber güvenliğin birkaç yıl içerisinde alaylı taraftan çıkıp mektepli tarafa yönelmeye başlayacağına dikkat çekerek, “Bu da tabii ki birçok alanda olduğu gibi siber güvenlikte de işveren gözünde mekteplileri ilgili meslek dalının eğitimini aldıkları için alaylılara nazaran göreceli olarak öne geçiriyor. Dolayısıyla bu konunun da konuşulması gerekiyor. Bu önemli bir konu ve önümüzdeki yıllarda daha çok gündeme gelecek.” dedi. CTF yarışmasının da yapıldığı zirvede, kazananlara ödüller verildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.