Ana Sayfa Haberler Jandarma Genel Komutanlığı Envanterindeki Mi-17 Helikopterlerinin Güç Grubu, Motor Sich’e Emanet

Jandarma Genel Komutanlığı Envanterindeki Mi-17 Helikopterlerinin Güç Grubu, Motor Sich’e Emanet

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan Arms & Security’18 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Sabit kanatlı ve döner kanatlı platformlar için ürettiği motor ve ana dişli kutuları ile öne çıkan Motor Sich, fuarda, bu platformlara yönelik; turboprop, turboşaft, turbofan ve turbopropfan tipi havacılık motorları ile yardımcı güç üniteleri (APU) ve helikopter ana dişli kutularını sergiledi.

Özel bir kuruluş olan firma, 4 Eylül’de, Ukroboronprom’a bağlı bir kuruluş olan, Konotop Aircraft Repair Plant (Aviakon) ile birlikte, Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı)’nın ihtiyaçlarına yönelik olarak, 40 milyon dolar değerinde bir sözleşmenin altına imza attı. Anlaşma, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un Türkiye ziyareti sırasında imzalandı.

Aviakon ve Motor Sich, imzalanan sözleşme kapsamında, J.Gn.K.lığı envanterindeki 17 adet Mi-17 helikopterinin; bakım, onarım ve modernizasyonunu gerçekleştirecek. Motor Sich’in, helikopterlerin motor ve ana dişli kutusundan sorumlu olacağı projede, Aviakon ise helikopterlerin gövdesi ve diğer parçalarına yönelik işlemleri yürütecek.

AI-450C turboprop motoru

 

Motor Sich Çözümlerine İlgi Büyük

Motor Sich’in çözümleri ile ilgilenenler arasında, Türkiye’den çeşitli firmalar da var. Fuar sırasında görüştüğümüz, Motor Sich Helikopter Pazarlama ve Satış Departmanı Başkanı Anton Naumov’dan aldığımız bilgilere göre, bu firmaların içerisinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) de bulunuyor. TUSAŞ, Motor Sich’in, MS-500V-S ve AI-450C turboprop motor aileleri ile ilgileniyor.

MS-500V-S ailesi, motor şaftında, 950 ila 1.050 beygir (SHP) güç üretebiliyor. AI-450C ailesi üyelerinin, SHP bazında güç çıkışı ise 285 ila 544 beygir arasında değişiyor.

 

MS-500V-S turboprop motoru

 2,769 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.