Ana Sayfa Haberler Jandarma, KANUNİ ve GAZİ ile Gücüne Güç Kattı

Jandarma, KANUNİ ve GAZİ ile Gücüne Güç Kattı

Bugün, 180’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı), birkaç gün önce envanterine katarak KANUNİ ve GAZİ isimlerini verdiği T129 ATAK helikopterleri ile terörle mücadeledeki etkin rolünü kuvvetlendirmeye devam ediyor.

J.Gn.K.lığına, iki adet daha T129 ATAK helikopteri teslim edildi. Bunlardan ilki, J-1526 kuyruk numaralı KANUNİ oldu. 28 Mayıs’ta teslim edilen KANUNİ, J.Gn.K.lığının ilk tek renk kaplamalı T129 ATAK helikopteri olmasıyla dikkat çekiyor. KANUNİ’nin, Diyarbakır’da görev yapacağı öğrenildi. Savunma Sanayii Başkanlığının, 13 Haziran’da paylaştığı sosyal medya mesajına göre, J.Gn.K.lığına teslim edilen ikinci tek renk kaplamalı T129 ATAK ise J-1921 kuyruk numaralı GAZİ oldu. GAZİ ve KANUNİ’yi, Jandarma Havacılık Başkanlığı teslim aldı.

 

 

Jandarma’nın İlk Taarruz Helikopteri

KANUNİ ve GAZİ’de bulunan, ASELFLIR-300T Gündüz ve Gece Görüntüleme Sistemi, yaklaşık 20 kilometreye kadar mesafedeki hedefleri tespit ve 10 kilometreye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebiliyor. Ayrıca, J.Gn.K.lığına teslim edilen T129 ATAK’ların, yakın hava desteği görevleri için güdümsüz roketler ve 20 milimetre top ile donatılmış olduğu görülüyor.

T-129 ATAK’lar, J.Gn.K.lığı envanterine giren ilk taarruz helikopterleri oldu. Helikopterler, yüksek manevra kabiliyeti, yeni nesil hedef tespit sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisiyle güvenlik güçlerine, terörle mücadelede yakın hava desteği sağlayacak.

Öte yandan, J.Gn.K.lığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığından farklı olarak T129 ATAK’lara isim vermesi de dikkat çekiyor.

KANUNİ ve GAZİ’yle birlikte, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından, J.Gn.K.lığına teslim edilen T129 ATAK sayısı 6’ya ulaştı.

 

 2,988 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.