Ana Sayfa Haberler Japonya, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’na, Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı Verdi

Japonya, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’na, Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı Verdi

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’na, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine sunduğu katkılardan dolayı, Japonya tarafından, Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı (The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star) verildi. Taltif töreni, 19 Aralık’ta, Japonya Büyükelçiliği Resmi Konutu’nda yapıldı.

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene; Bakan Yardımcısı Kavaklıoğlu ve ailesinin yanı sıra Ankara Valisi Vasip Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

2011 yılında ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisine giren Kavaklıoğlu, 2014 yılından itibaren iki dönem, dört yıl süresince Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yürüttü.

Kavaklıoğlu, 2000 yılında Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansının (JICA) afet zararlarının önlenmesine yönelik programı ile 6 ay bulunduğu Japonya’da edindiği bilgilerin kullanılması gerektiği düşüncesi ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) kurulması için çaba sarf etti. AFAD, 2011 yılı Mart ayında meydana gelen Büyük Doğu Japonya Depremi’nin ardından Türkiye’den gönderilen arama-kurtarma ekibinin sevk işlemlerini yürüttü ve Japonya’da üç hafta süreyle arama-kurtarma faaliyetleri gerçekleştirdi.

Japonya-Türkiye ilişkilerinin güçlenmesi ve parlamenterler arasındaki iş birliğinin gelişmesine uzun yıllar boyunca sağladığı katkıları Japonya Hükümeti tarafından büyük takdirle karşılanan Kavaklıoğlu’nun, bu yıl sonbahar döneminde Japonya İmparatoru tarafından Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı (The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star) ile taltif edilmesine karar verildi.

 1,227 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.