Ana Sayfa Özel Haberler JÖAK, Nefes Kesen Tatbikatı ile FIEP Heyetini Hayran Bıraktı

JÖAK, Nefes Kesen Tatbikatı ile FIEP Heyetini Hayran Bıraktı

MSI Dergisi’nin 188’nci sayısında yayımlanan Özel Haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Turan SALCI / t.salci@savunmahaber.com

Birol TEKİNCE / btekince@savunmahaber.com

Vehbi TUNCA / v.tunca@savunmahaber.com

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK / KAĞANLAR), yoğun bir yılı geride bıraktı. Sıklıkla yabancı heyetleri ağırlayan JÖAK, bu heyetlere, envanterindeki silah, araç gereç ve teçhizat ile sistemleri sergiliyor ve operasyonel kabiliyetlerini gösteriyor. JÖAK, ayrıca, her yıl birçok uluslararası kolluk kuvvetine de çeşitli eğitimler veriyor. JÖAK açısından 2019’un öne çıkan en önemli gelişmesi ise Uluslararası Jandarmalar ve Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği (FIEP) tatbikatının Türkiye’de yapılması oldu. 25-26-27 Haziran tarihlerinde, Ankara’da ağırlanan FIEP heyetine özel olarak gerçekleştirilen tatbikatta JÖAK ekibi tarafından icra edilen faaliyetler, katılımcılar tarafından hayranlıkla izlendi.

FIEP heyetinde, Arjantin, Brezilya, Fas, Filistin, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Katar, Kuveyt, Portekiz, Romanya, Senegal, Şili, Tunus, Ukrayna, Ürdün ve Moldova olmak üzere, 18 ülkeden 43 üst düzey askeri temsilci yer aldı. Ziyaret kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) koordinesinde, 3 gün süre ile değişik etkinlikler icra edildi.

Ziyaretin ilk günündeki açılış toplantısına, J.Gn.K.lığı ev sahipliği yaptı. JÖAK Komutan Yardımcısı Albay Durali Ceylan’ın, JÖAK’ın faaliyetleri hakkında heyeti bilgilendirdiği toplantıda, ikili askeri ilişkilere yönelik çeşitli görüşmeler yapıldı. Etkinliğin ikinci günü olan 26 Haziran’da ise JÖAK timlerinin envanterdeki malzemeler sergilendi ve ardından da bir tatbikat icra edildi. Ankara’daki Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Kışlası’nda (Güvercinlik) gerçekleştirilen etkinlikte, JÖAK timlerinin kullandığı birçoğu yerli ve milli imkânlarla üretilen askeri araç gereç, silah ve teçhizatlar, FIEP heyeti tarafından ilgiyle incelendi. Ayrıca, JÖAK bünyesinde; Operasyon, Dağcılık, Sualtı, Arama/Kurtarma gibi farklı alanlarda görev yapan timler, tam teçhizatlı olarak heyete tanıtıldı.

Senaryo Başarıyla İcra Edildi

Heyet, sergi gezisinin ardından, tatbikatın yapılacağı alanda yerini aldı. Burada, Jandarma Mehteran Birliğinin verdiği kısa konserden sonra başlayan tatbikatın en dikkat çeken kısımlarından biri ise JÖAK timleriyle birlikte birçok operasyonda önemli görevler üstlenen köpeklerinin gösterisi oldu. Birçok eğitim sürecinden geçen bu köpekler, tatbikatta, görevlerini eksiksiz yerine getirerek büyük alkış aldı.

Tatbikatın bir sonraki aşamasında ise JÖAK taktik sürüş teknikleri gösterisi icra edildi. Toplumsal olaylara müdahale gösterisi ise gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği, yaklaşık 50 kişilik bir grup, Ankara’nın Etimesgut İlçesi Güvercinlik Mahallesi’nde, yapılması planlanan hidroelektrik santrali inşaatını engellemek amacıyla inşaatın yapılacağı bölgede yasa dışı yol kapatma eylemi başlattı. Gerekli yasal uyarıların yapılmasının ardından, eylemin şiddetini arttıran eylemcilere, JÖAK Toplumsal Olaylara Müdahale Kuvveti müdahale etti. TOMA ve zırhlı araçlar eşliğinde ilerleyen JÖAK timleri, gösteride göz yaşartıcı gaz kullandı. Eylemcilerin ateşe verdiği araçlar hızlı bir müdahale ile söndürülürken, TOMA, yola kurulan barikatı temizledi. Toplumsal olaylara müdahale tatbikatının ikinci bölümünde ise eylemin terör boyutuna gelmesiyle farklı senaryolar icra edildi. Bir aracın yanına bırakılan şüpheli paket uzaktan kumandalı robotla imha edildi. Bu sırada, uzun namlulu silahlarla ateş açan iki temsili göstericinin de keskin nişancılar tarafından etkisiz hale getirilmesi ile operasyonun bu aşaması da başarıyla tamamlandı.

Gösteri, meskûn mahal operasyonu ile devam etti. Senaryo gereği, köpek unsuru takviyeli özel operasyon timleri, bir binaya kaçan ve burada sivilleri rehin alan temsili göstericilerin bulundukları binaya operasyon düzenledi. İlk aşamada, keskin nişancılar, rehinelerin bulunduğu binayı gözetleyerek silahlı eylemcilerin sayısını belirledi. Bunun üzerine gerekli hazırlıkları yapan JÖAK Özel Operasyon Timleri, eylemcilerin olduğu binanın çatısına helikopterle iniş gerçekleştirdi. Binanın tüm çıkışlarını kapatıldı ve ardından kilitli kapılar eş zamanlı olarak patlatıldı. Özel Operasyon Timleri, kısa sürede, iki eylemciyi de etkisiz hale getirerek operasyonu başarıyla tamamladı. 

Gösterinin sonunda, KAĞANLAR, helikopterden sarkarak izleyicileri selamladı.

FIEP Başkanı Albay Oussoren: “Gerçekten takdire şayan bir iş çıkardınız.”  

FIEP Başkanı Albay Jacob Cornelis Oussoren, tatbikatın sona ermesinin ardından, JÖAK timlerini selamlayarak şunları söyledi: “FIEP Başkanı olarak, tüm dünya jandarmaları adına sizlere teşekkür ediyorum. Gerçekten takdire şayan bir iş çıkardınız. Jandarma ailesi olarak burada olmak çok güzel ve siz de çok güzel bir aileye sahipsiniz.”

Ziyaretin son gününde ise FIEP heyeti için çeşitli gezi ve sosyal aktiviteler düzenlendi. 

JÖAK Neden Kuruldu?

JÖAK, ülkenin herhangi bir bölgesinde meydana gelen, diğer Jandarma birliklerinin imkân ve kabiliyetini aşan; özel eğitim, silah, teçhizat, donanım ve üstün yetenek gerektiren önemli asayiş olaylarında, arama kurtarma faaliyetlerinde, cezaevi ve toplumsal olaylar ile terörle mücadele harekâtlarında görev almak amacıyla 1 Eylül 1999 tarihinde, Ankara’da kuruldu.

JÖAK’ın, Uluslararası Kolluk Kuvvetlerine Verdiği Eğitimler

 • Meskûn Mahalde Özel Operasyon Kursu
 • Özel Operasyon Keskin Nişancı Kursu
 • Araçla Kaçma Kurtulma ve Anti Terör Taktik Sürüş Kursu
 • Dağ Arama-Kurtarma Kursu (Yaz-Kış)
 • Doğal Afetlerde Arama-Kurtarma Kursu
 • Özel Operasyon Taktik ve Teknikleri Kursu
 • Deprem Arama-Kurtarma Kursu
 • Hassas Nokta ve Şahısları Koruma Kursu
 • HATU (Helikopter Atma Toplama) Kursu
 • Statik Paraşüt Kursu
 • Bot Operatörlüğü Kursu
 • Kurbağaadam Temel Kursu
 • Olay Yeri Dalış Kursu
 • Kayak Kursu

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.