Ana Sayfa Manşet KALEKALIP, KMR762 Keskin Nişancı Tüfeği için İkinci İhracat Sözleşmesini İmzaladı

KALEKALIP, KMR762 Keskin Nişancı Tüfeği için İkinci İhracat Sözleşmesini İmzaladı

KMR762 A2’nin serbest salınımlı namlu özelliği, el kundağı üzerindeki yüklerin ya da çatal ayaktan kaynaklanan yüklerin namluyu gözle görülmeyecek miktarda dahi olsa eğmesinin önüne geçiyor. Serbest salınımlı namlu, silahın isabet oranını da arttırıyor ve KMR762 A2, 100 metrede 1,5 MOA’lık bir isabet kabiliyetiyle atış yapabiliyor.

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

KALEKALIP’ın KMR762 A2 yarı otomatik keskin nişancı tüfeği, Türk son kullanıcılarının ardından, yurt dışındaki son kullanıcıların da tercihi olmaya başladı. Firma, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da, 28-31 Mart tarihlerinde düzenlenen DSA 2022 fuarı sırasında, tüfeklerin Endonezya’ya satışını konu alan bir sözleşme imzaladı. 7,62×51 mm’lik (.308 Win.) mühimmatları ateşleyebilen silah, Endonezya Polis Özel Harekât Birimi tarafından kullanılacak. KMR762’yi daha önce Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ihraç etmeyi başaran ve teslimatları tamamlayan KALEKALIP, böylece bu modelin ikinci ihracat başarısını da yakalamış oldu.

Kullanıcı İsterlerine Göre Güncellendi

KMR762 A2, KALEKALIP’ın ilk olarak IDEF’19’da görücüye çıkardığı KMR762’nin, kullanıcı isterlerine göre güncellenen sürümü. Silah, alınan geri bildirimlerle bir keskin nişancının arzu edebileceği pek çok fonksiyonel özellikle donatıldı. KALEKALIP, KMR762 A2’nin namlu frenini ve hızlı sökülüp takılabilen bastırıcısını yeniden tasarladı. Ayrıca, silahın çok fonksiyonlu dipçiğini de güncelledi. KMR762 A2 için teleskopik ve sabit olmak üzere 2 ayrı dipçik seçeneği bulunuyor. Teleskopik dipçik,6 ayrı pozisyonda ayarlanabiliyor. Gözetleme ayağı dipçiğin içine gömülü olup kullanıcıya kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca ileri geri ve yukarı aşağı pozisyonlara hassas ayarlanabilir dipçik pedi ve ayarlanabilir yanaklık özelliğiyle bir keskin nişancının ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri bünyesinde bulunduruyor. Bu sayede çok daha ergonomik ve gelişmiş bir silah ortaya çıkaran KALEKALIP, KMR762 A2’yi, ilk olarak IDEF’21 fuarında sergiledi.

KALEKALIP’ın Endonezya Polis Özel Harekât Birimi’ne KMR762 silahının satışını konu alan sözleşme; Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Merve Safa Kavakçı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) temsilcileri ve KALEKALIP Endonezya temsilcisinin de katıldığı bir törenle imzalandı.

Kullanıcıya sunduğu ergonominin yanında, KMR762 A2’nin öne çıkan bir diğer özelliği de serbest salınımlı (free floating) namluya sahip olması. Serbest salınımlı namluya sahip silahlarda, namlu, doğrudan silahın gövdesine bağlanıyor; böylece, dış etkenlerin yarattığı çeşitli kuvvetlerden izole ediliyor. Örneğin, el kundağı üzerindeki yüklerin ya da çatal ayaktan kaynaklanan yüklerin namluya olan etkilerinin önüne geçiyor.

Aynı şekilde silaha takılan termal kamera gibi aksesuarlar da namlunun hizasını etkilemiyor. Serbest salınımlı namlu, silahın isabet oranını da arttırıyor. KMR762 A2, bu sayede 100 metrede 1,5 MOA’lık bir isabet kabiliyetine kavuştu.

KMR762 A2 için 18 inç ve 20 inç olmak üzere iki ayrı namlu seçeneği bulunuyor. Her iki namlu uzunluğunda da 100 m’de 1,5 MOA dağılım şartlarını ve 800 m etkili menzil özelliğini garanti ediyor. 20 inç uzunluğundaki namlusu ile şarjör ve aksesuarlar hariç 5,3 kg ağırlığa sahip KMG762 A2’nin silah beslemesi ise 20 fişek kapasiteli polimer şarjörlerle yapılıyor. Silahta 2 farklı pozisyonda ayarlanabilen bir gaz valfi bulunuyor. Gaz valfi uygun atış hızlarında bastırıcı kullanımına olanak sağlıyor. Ayrıca geri tepmeyi en aza indirmek için özel tasarlanan namlu freni kullanıcıya çok daha rahat atışlar yapma imkânı veriyor. Silahın el kundağının 4 tarafında ve üst gövdesinin üzerinde, STANAG 4694/ MIL-STD-1913 uyumlu aksesuar rayları bulunuyor. Bu raylar, tüm optik türleri de dahil olmak üzere kullanıcının ihtiyaç duyacağı her türlü aksesuarın silaha monte edilmesine olanak sağlıyor.

Tablo 1. KMR762 A2’nin teknik özellikleri

Kalibre7,62×51 mm (.308 Win.)
Namlu Uzunluğu20” – 508 mm
Toplam uzunluk (4 pozisyon teleskopik dipçikle, dipçik kapalıyken)1.075 mm
Toplam uzunluk (4 pozisyon teleskopik dipçikle, dipçik açıkken)1.150 mm
Toplam yükseklik (Mekanik gez ve arpacık ve dürbün Hariç)190 mm
Namlu uzunluğu508 mm (20 inç)
Namlu çıkış hızı800 m/sn.
Etkili menzil800 m
Dağılım100 metrede 1,5 MOA
Tetik Kuvveti15 – 20 N
Şarjör kapasitesi20 fişek
Şarjör tipiPolimer, kutu tipi
Ağırlık (şarjörsüz, aksesuarsız)5,3 kg

KMR762’nin güncellenen sürümü A2, çok daha ergonomik bir dipçiğe sahip.

DSA’da 15 Farklı Silah Sergilendi

KALEKALIP, DSA’da ayrıca, aralarında piyade tüfekleri, makineli tüfekler, keskin nişancı tüfekleri ve otomatik bombaatarların da yer aldığı 15 farklı tipte silah sergiledi. KALEKALIP Genel Müdürü Selim Erol, firmanın fuar katılımı hakkında şunları söyledi: “Geniş ürün yelpazemizin tüm örneklerini sergilediğimiz standımız, başta Malezya ve Endonezya üst düzey devlet yetkilileri olmak üzere çok sayıda askeri personel ve emniyet teşkilatı personeli tarafından ziyaret edildi. Yerli ve milli imkânlarla tasarladığımız silahların çeşitliliği ve teknolojik üstünlüğü ile firmamızın tasarımsal kabiliyetleri, herkesin büyük beğenisini topladı.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.