Ana Sayfa Özel Dosyalar9'uncu DSS Kara Araçları Yangın Söndürme Sistemlerinin Pazar Lideri NERO Endüstri, Tecrübesini Deniz Platformlarına Taşıyor

Kara Araçları Yangın Söndürme Sistemlerinin Pazar Lideri NERO Endüstri, Tecrübesini Deniz Platformlarına Taşıyor

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ARES Yangın Söndürme Sistemleri; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki 2.000’den fazla aracı koruyor. Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan bu ürünler, aynı zamanda 22 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapıyor. Nero Endüstri, bu konudaki tecrübeleri ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemileri de korumayı hedefliyor.

ARES MARINE Kontrol Ünitesi

 

ARES MARINE, Gemileri Korumak İçin Özelleştirildi

Nero Endüstri, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları neticesinde, kara araçlarında kullanılmakta olan ARES sistemlerinin, deniz platformlarında kullanılacak sürümü olan ARES MARINE sistemlerini geliştirdi. Firma, bu sistemlerle birlikte kullanılmak üzere, UV/IR Kontrol Dedektörü’nü ortaya koydu. Bu ürün, hem standart bir UV/IR Optik Yangın Dedektörü hem de Kontrol Ünitesi işlevini görüyor. İki ayrı Optik Yangın Dedektörü’nün daha bağlanabildiği Kontrol Dedektörü, ilave bir Kontrol Ünitesi gerektirmiyor. Böylelikle gemilerin farklı güverte ve kompartımanlarında, merkezi bir Kontrol Ünitesi’ne ihtiyaç duymayan, birbirinden bağımsız ARES MARINE yangın söndürme sistemleri kullanılarak sistemin güvenilirliği artırılmış oluyor. Bu yapı, müşteriye maliyet etkin çözümler sunduğu gibi gemi içerisindeki elektrik kablolarını da azaltıyor.

Bu özellikleri ile ölçeklendirilebilir bir mimariye sahip olan ARES MARINE sistemleri, en küçüğünden en büyüğüne kadar su üstü platformlarında kullanılabiliyor.

ARES MARINE Optik Yangın Dedektörü (solda) ve Kontrol Detektörü (sağda)

 

Yangını 3 Milisaniyede Algılıyor

Kara araçlarında kullanılmakta olan ARES sistemleri; Kontrol Ünitesi, Optik Yangın Dedektörü ve Yangın Söndürücü Tüplerden oluşuyor. Sistem, araç içerisindeki, saldırı veya kaza benzeri herhangi bir sebepten kaynaklanan infilak veya yangını, Nero Endüstri’nin kendi geliştirdiği UV/IR Optik Yangın Dedektörü vasıtasıyla algılıyor ve öncelikle tespit ettiği ısı ve ışık kaynağının gerçek bir yangın olup olmadığına karar veriyor. Dedektör, araç içerisinde bir yangın veya patlama olduğunu tespit etmesi hâlinde, bunu Kontrol Ünitesi’ne iletiyor. Kontrol Ünitesi ise araç içerisindeki uygun söndürme tüplerini aktive ederek, yangın ve patlamayı, araç içerisindeki personel veya alt sistemler zarar görmeden önce bertaraf ediyor. Tüm bu süreçte, patlamayı 3 milisaniyede algılayan ARES sisteminin, patlama etkisini sönümlemesi ise 250 milisaniyeden kısa sürüyor.

Bu sistemlerin bir başka özelliği ise sigara alevi gibi sahte tehditler ile gerçek tehditleri birbirinden çok iyi ayırt edebilmesi.

Çevre dostu ARES sistemleri, yangın söndürücü olarak ise insan sağlığına ve çevreye hiçbir zararı bulunmayan FM200 gazları kullanıyor.

 

ARES MARINE Yangın Söndürme Tüpleri

Nero Endüstri Gemi Yangınlarını da Önleyecek

ARES MARINE, kara araçlarındaki ARES sistemlerinden farklı olarak, 6 kademeli bir yaklaşım öngörüyor. Bu yaklaşım, sistemin entegre edileceği geminin bölümlerini, yangın tehdidine göre önceliklendiriyor. Olası bir yangının patlama riski doğurabileceği bölümler en yüksek seviyeli olarak; yangının yayılma riskinin ve can kaybı tehdidinin az olduğu bölümler ise düşük seviyeli olarak belirleniyor. Mühimmat depoları ve makina dairesi gibi yanıcı ve patlayıcıların yoğun şekilde bulunduğu yüksek öncelikli bölümlere infilak bastırma sistemleri; mutfak ve yaşam mahalleri gibi patlama riskinin düşük, ancak can kaybının yüksek olduğu yerlere yangın söndürme sistemleri; söndürülmesi nispeten kolay olan güverte gibi düşük öncelikli bölümlere ise sadece algılayıcı sistemler yerleştiriliyor. Bu yaklaşımı, maliyet açısından optimize edilmiş çözümler ortaya koyabilmek adına benimseyen Nero Endüstri, kullanıcının talep etmesi hâlinde, geminin tüm bölümlerine en yüksek koruma seviyesine sahip sistemler de entegre edilebiliyor.

Nero Endüstri’nin ARES ailesindeki UV/IR dedektörleri, yangın ve infilakı elektro-optik olarak algılayarak kontrol ünitelerine iletiyor ve yangın söndürme tüplerinin otomatik olarak patlatılmasını sağlıyor. Bununla birlikte firma, su üstü platformlardaki söndürme aciliyeti olmayan bölümlere yönelik olarak, sadece tespit kabiliyetine sahip duman dedektörleri de geliştiriyor.

Nero Endüstri, yurt içindeki pek çok tersane ile ARES sistemlerinin satışı konusunda görüşmelerini sürdürüyor ve ilk satış sözleşmesini, 2020 yılından önce imzalamayı hedefliyor.

 

ARMA MARINE bileşenlerinden Güç Yönetim Sistemi

ARMA MARINE Güç Sistemleri

Nero Endüstri, ARES sistemleri ile benzer şekilde, ARMA Güç Sistemleri ürün ailesi ile kara araçları alanında elde ettiği başarıları da deniz sistemlerine taşımayı amaçlıyor. Firma, bu maksatla yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ile ARMA ürün ailesinin; akü yönetim sistemleri ve AC/DC dönüştürücülerinin, deniz araçlarında kullanılacak sürümleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

 

Sırada Hava Araçları ve Otobüsler Var

Firma, bir yandan da ARES sistemlerinin, hava araçlarında ve sivil otobüslerde kullanılabilecek farklı sürümlerine yönelik Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Firma, ARES sistemlerinin bileşenlerinden yola çıkarak hava araçlarında kullanıma uygun yeni tip sensörler ve yangın söndürme tüpleri geliştiriyor. Sivil otobüslere yönelik olarak yürütülen çalışmalar neticesinde ise daha maliyet-etkin çözümlerin ortaya konması hedefleniyor.

 

 

 4,453 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.