Ana Sayfa Haberler Kara Araçları Yangın Söndürme Sistemlerinin Pazar Lideri NERO Endüstri, Tecrübesini Deniz Platformlarına Taşıyor

Kara Araçları Yangın Söndürme Sistemlerinin Pazar Lideri NERO Endüstri, Tecrübesini Deniz Platformlarına Taşıyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Deniz Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Askeri kara araçlarına yönelik olarak geliştirdiği ARES yangın söndürme sistemleri ile Türkiye’de bu alanda %95’lik bir pazar payına sahip olan Nero Endüstri, IDEF 2019’da, bu konudaki tecrübesi ile deniz platformlarına yönelik olarak geliştirdiği ARES MARINE sistemlerini sergiliyor. Firmanın sergilediği bir diğer ürün ise yine kara platformları için geliştirdiği çözümler üzerinden denize uyarladığı ARMA MARINE güç sistemleri.

 

ARES sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki 2.000’den fazla aracını koruyor. Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan bu ürünler, aynı zamanda 20 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapıyor. Nero Endüstri, bu konudaki tecrübeleri ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemileri de korumayı hedefliyor.

 

ARES MARINE Kontrol Ünitesi

ARES, Gemileri Korumak İçin Özelleştirildi

Nero Endüstri, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları neticesinde, ARES MARINE sistemleri ile birlikte kullanılmak üzere UV/IR Kontrol Detektörü’nü geliştirdi. Bu ürün, hem standart bir UV/IR Optik Yangın Dedektörü hem de Kontrol Ünitesi işlevini görüyor. İki ayrı Optik Yangın Detektörü’nün bağlanabildiği Kontrol Detektörü, ilave bir Kontrol Ünitesi gerektirmiyor. Böylelikle gemilerin farklı güverte ve platformlarına, merkezi bir Kontrol Ünitesi’ne ihtiyaç duymayan, birbirinden bağımsız ARES MARINE yangın söndürme sistemleri entegre edilebiliyor. Bu yapı, müşteriye maliyet etkin çözümler sunduğu gibi gemi içerisindeki kablolamayı da azaltıyor.

Bu özellikleri ile ölçeklendirilebilir bir mimariye sahip olan ARES MARINE sistemleri, en küçüğünden en büyüğüne kadar her türlü boyuttaki su üstü platformda kullanılabiliyor.

 

Yangını 3 Milisaniyede Algılıyor

Kara araçlarında kullanılmakta olan ARES sistemleri; Kontrol Ünitesi, Optik Yangın Detektörü ve Yangın Söndürücü Tüplerden oluşuyor. Sistem, araç içerisinde saldırı veya kaza benzeri herhangi bir sebepten kaynaklanan infilak veya yangını, Nero Endüstri’nin kendi geliştirdiği UV/IR Optik Yangın Detektörü vasıtasıyla algılıyor ve öncelikle tespit ettiği ısı ve ışık kaynağının gerçek bir yangın olup olmadığına karar veriyor. Dedektör, araç içerisinde bir yangın veya patlama olduğunu tespit etmesi hâlinde, bunu Kontrol Ünitesi’ne iletiyor. Kontrol Ünitesi ise araç içerisindeki uygun söndürme tüplerini patlatarak, yangın ve patlamayı, araç içerisindeki personel veya alt sistemler zarar görmeden önce bertaraf ediyor. Tüm bu süreçte, patlamayı 3 milisaniyede algılayan ARES sisteminin, patlama etkisini bertaraf etmesi ise 250 milisaniyeden kısa sürüyor.

Bu sistemlerin bir başka özelliği ise sigara alevi gibi sahte tehditler ile gerçek tehditleri birbirinden çok iyi ayırt edebilmesi.

Çevre dostu ARES sistemleri, yangın söndürücü olarak ise insan sağlığına ve çevreye hiçbir zararı bulunmayan FM200 gazları kullanıyor.

 

Optik Yangın Dedektörü (solda) ve Kontrol Detektörü (sağda).

 

ARMA MARINE Güç Sistemleri

Nero Endüstri, ARES sistemleri ile benzer şekilde ARMA Güç Sistemleri ürün ailesi ile kara araçları alanında elde ettiği başarıları da deniz sistemlerine taşımak istiyor. Firma, bu maksatla yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ile ARMA ürün ailesinin; akü yönetim sistemleri ve AC/DC dönüştürücülerinin, deniz araçlarında kullanılacak sürümleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

 1,439 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.