Ana Sayfa Manşet Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Eğitim Helikopterleri için Leonardo’yu Tercih Etti

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Eğitim Helikopterleri için Leonardo’yu Tercih Etti

AW119’un askeri modelleri, AW119M modeline dayanıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı), yeni nesil eğitim helikopteri ihtiyacı için Leonardo’nun AW119T modelini tercih etti. 15 adet helikopterin tedarikine ilişkin sözleşme, geçtiğimiz yılın ortasında imzalandı. Bu gelişmenin kamuoyu ile paylaşılmasına ise Leonardo tarafından, 2 Haziran’da, Ankara’da, Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri sırasında yapılan sunum vesile oldu.

Leonardo’nun tek motorlu hafif helikopter modeli olan AW119, sivil ve kamu kullanımına yönelik AW119Kx ve bu modelin askeri kullanıma uyarlanmış AW119M sürümlerine sahip. Türkiye’ye teslim edilecek helikopterler ise AW119T olarak isimlendirilecek.

AW119, çift motorlu AW109 helikopterinden türetilen bir model olduğu için, çift motorlu helikopterlerin emniyet ile ilgili sahip olduğu tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Leonardo, AW119’u, bu nedenle “Çift motorlu bir helikopterin sahip olduğu emniyeti, tek motorlu bir helikopterin maliyetleriyle sunabilen helikopter” olarak nitelendiriyor. Firma, bu durumun, AW119’un kullanıcılarına önemli bir kabiliyeti, maliyet-etkin bir şekilde sağladığının altını çiziyor.

Leonardo, 2020 yılının Ocak ayında imzaladığı sözleşme uyarınca, Amerikan Deniz Kuvvetlerine, verilecek ek siparişlerle toplam sayısı 130’a kadar çıkacak TH-73A helikopteri teslim edecek.

Aletli Uçuş Sertifikalı Helikopter

AW119’da, aletli uçuş (instrument flight rules / IFR) sertifikalı bir kokpit bulunuyor. Leonardo yetkilileri, AW119’un, bu kabiliyete sahip, sınıfındaki “tek” helikopter olduğunu vurguluyor.

IFR sertifikalı kokpit, AW119’un kullanıcılarına iki konuda avantaj sağlıyor. Bunlardan birincisi, eğitim alan pilot adaylarının, IFR ile ilgili kabiliyetleri kazanmak için daha büyük boyutlu bir helikoptere geçiş yapmasına gerek duymayacak olması. AW119’un IFR sertifikalı kokpit ile sağlayacağı ikinci avantaj, eğitim uçuşlarının, kötü hava koşulları ve düşük görünürlük şartlarında dahi yapılabilmesi olacak.

Esnek Kabin

AW119T, eğitim görevleri için geliştirilmiş olsa da farklı amaçlarla da kullanılabilecek, esnek bir kabin sağlıyor. Helikopter, kabininde yapılacak değişikliklerle, pilot ve yardımcı pilotun yanı sıra 6 kişi daha taşıyabiliyor.

AW119T’nin öne çıkan diğer özellikleri, şöyle sıralanıyor:

  • 2.850 kg azami kalkış ağırlığı
  • Yağ basıncı düştüğünde, 30 dakika boyunca kuru olarak çalışabilen transmisyon
  • Her biri yedekli olan ana sistemler
  • Çarpışmaya dayanıklı yakıt tankları
  • Çarpışmaya dayanıklı pilot koltukları
Leonardo, AW189 orta sınıf helikopterini, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi Türk makamlarının kara ve deniz üzerindeki gerçekleştireceği arama-kurtarma görevleri için ideal bir platform olarak öne çıkartıyor.

Amerikan Deniz Kuvvetleri de AW119’u Tercih Etti

AW119, askeri eğitim helikopteri pazarında tercih edilen bir ürün olarak öne çıkıyor. Helikopterin bir diğer önde gelen kullanıcısı, Amerikan Deniz Kuvvetleri. Leonardo, 2020 yılının Ocak ayında imzaladığı sözleşme uyarınca, Amerikan Deniz Kuvvetlerine, verilecek ek siparişlerle toplam sayısı 130’a kadar çıkacak TH-73A helikopteri teslim edecek. AW119 üzerine şekillendirilen TH-73A’nın üretimine ilişkin çalışmaların büyük bölümü, Leonardo’nun, ABD’nin Philadelphia kentindeki tesislerinde gerçekleştiriliyor. Leonardo, ilk helikopteri, geçtiğimiz sene teslim etti.

Sırada AW189 ve AW101 Var

Leonardo, AW189 orta sınıf helikopterini, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi Türk makamlarının, kara ve deniz üzerindeki gerçekleştireceği arama-kurtarma görevleri için ideal bir platform olarak öne çıkartıyor.

Helikopterin kabin büyüklüğü, görev sistemleri ve performansı, arama-kurtarma görevlerini etkin bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlıyor. AW189; Arktik, Orta Doğu, Afrika gibi zorlu coğrafyalarda başarıyla görev yapıyor.

Leonardo, AW101 ağır sınıf helikopterinin ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için genel maksat, ağır nakliye ve havadan erken ihbar ve kontrol gibi görevleri üstlenebileceğini; ayrıca, Sahil Güvenlik Komutanlığının arama-kurtarma görevleri için de bir çözüm olabileceğini değerlendiriyor.

Leonardo, AW101 ağır sınıf helikopterinin ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için genel maksat, ağır nakliye ve havadan erken ihbar ve kontrol gibi görevleri üstlenebileceğini; ayrıca, Sahil Güvenlik Komutanlığının arama-kurtarma görevleri için de bir çözüm olabileceğini değerlendiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.