Ana Sayfa Haberler Kara Kuvvetlerine “Kurtarıcı Güç” Desteği

Kara Kuvvetlerine “Kurtarıcı Güç” Desteği

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki taktik tekerlekli araçların arıza veya kurtarılmasında kullanılmak üzere MPG tarafından yerli imkanlarla üretilen 8×8 Çok Maksatlı Zırhlı Kurtarıcı M4K’ların yeni teslimatları yapıldı. Savunma Sanayii Başkanlığı, gelişmeyi 26 Mayıs’ta duyurdu.

Kabin bölümü, balistik tehditlerin yanında, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı da korunan araç, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan, Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araç projesi kapsamında, 18 aydan kısa sürede geliştirildi. Proje kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) 29 adet teslim edilecek olan araç, 7 metre mesafeden, 25 ton yük kaldırabiliyor.

Özellikleri ve kabiliyetleriyle yüksek mayın ve balistik korumaya sahip kurtarıcı araçta, pasif zırh korumasının yanı sıra yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, KBRN koruma sistemleri, RF karıştırıcı ve SARP uzaktan komutalı silah sistemi de bulunuyor. Kurtarıcı araç, 4 mürettebatlı kabini ile, tehdit altında dâhi kazaya ya da kırıma uğrayan zırhlı araçları kurtarabilecek şekilde geliştirildi.

8X8 bağımsız süspansiyonlu araç, arazi kabiliyetleri ile de dikkat çekiyor. Kurtarıcı araç, %25 yan eğimde ve %60 dik eğimde hareket edebiliyor.

 1,532 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.