Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: ANTE Grup, Yönetim Bilgi Sistemleri Konusundaki Uzmanlığını Sektörün Hizmetine Sunuyor

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: ANTE Grup, Yönetim Bilgi Sistemleri Konusundaki Uzmanlığını Sektörün Hizmetine Sunuyor

MSI Dergisi’nin 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Yönetim bilgi sistemleri alanındaki uzmanlığı ile aralarında savunma ve havacılığın da bulunduğu farklı sektörlerde projelere imza atan ANTE Grup, önümüzdeki dönemde, savunma ve havacılık sektöründeki ağırlığını artırmaya hazırlanıyor. Çok sayıda projede görev alan firmanın hedefinde, ürünleşme çalışmaları da bulunuyor.

 

Kurum ve kuruluşların her türlü işlevinin, bilgisayar tabanlı otomasyonunu konu alan yönetim bilgi sistemleri, teknolojinin yanı sıra alan uzmanlığını da gerektiriyor. ANTE Grup da yönetim bilgi sistemlerinde, bu iki konuda öne çıkıyor. Projelerinde, kurum ve kuruluşların, “neyi, nasıl yaptığını” anlayıp “neyin, nasıl daha iyi yapılabileceğini” ortaya koyan firma, daha sonra da modern yazılım geliştirme ve test teknolojilerini kullanarak, yönetim bilgi sistemlerini geliştiriyor.

ANTE Grup, kurulduğu 2012 yılından beri; savunma, havacılık, telekomünikasyon, kamu, üretim, inşaat ve eğitim gibi farklı alanlara yönelik yazılım projelerini başarıyla tamamladı. Firmanın, başta savunma ve havacılık olmak üzere gerçekleştirdiği projelerden birkaçı şöyle sıralanıyor:

  • ANTE Grup, Gıda Laboratuvarları Bilgi Yönetim Sistemi (LIMS) projesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Gıda Kontrol Laboratuvarlarının; analiz için gelen numunelerin kabulünden, analizin onaylanıp raporlanmasına kadar olan bütün süreçlerinin, kullanılan sarf malzemelerinin ve personelin performansının yönetebileceği bir sistem geliştirdi.
  • Elektronik belge yönetim sistemini konu alan başka bir proje kapsamında; fiziki ve elektronik ortamdaki belge ve dosyaların sayısal ortamda hazırlanmasını, dolaşımını, güvenli ve sistematik bir şekilde arşivlenmesini; bunlara hızlı ve güvenli bir şekilde erişimin sağlanmasını gerçekleştiren bir sistem geliştirildi. ANTE Grup, bu amaçla yazılım geliştirme döngüsü faaliyetlerinin yanı sıra projenin hayata geçmesi için; entegrasyon, veri aktarımı, eğitim ve kurulum faaliyetleri de gerçekleştirdi.
  • Savunma sanayisinde kullanımına yönelik bir lojistik bilgi yönetim sistemi projesi kapsamında ANTE Grup; planlama, ikmal, bakım, ulaştırma ve denetleme modüllerinin; analiz, tasarım, geliştirme, test, entegrasyon, veri aktarımı, eğitim ve test ve canlı ortamlara geçiş faaliyetlerinin tümünü gerçekleştirdi.
  • ANTE Grup, aviyonik test konusunda havacılık sektöründe ürün geliştiren firmalara hizmet verdi.
  • Komuta kontrol sistemleri ve yer destek sistemlerinin modernizasyon ve güncellemeleri konularında analiz, yazılım geliştirme ve test hizmetleri ile yazılım geliştirme süreçleri için uçtan uca çözümler sundu.
  • Sivil havacılık kapsamında geliştirilen kablolu kabin içi eğlence sistemleri konusunda yazılım geliştirme hizmeti verdi..
  • Özellikle finans ve telekomünikasyon sektörlerinde kullanılan akış yönetimi temelli, hızlı ve güvenilir yönetim bilgi sistemlerinin analiz, yazılım geliştirme ve test faaliyetleri gerçekleştirdi.

 

Kısa Sürede Fark Yarattı

Son dönemde, savunma ve havacılık sektöründeki faaliyetlere ağırlık vermeye başlayan ANTE Grup’un yolu, kurduğu ekosistem ile sektöre örnek olan HAVELSAN ile kesişti. HAVELSAN tarafından yapılan denetimleri, 2017 yılının Mart ayında tamamlanması ile HAVELSAN İş Ekosistemi’ne dâhil olan ANTE Grup, sadece 9 ay sonra, 7 Aralık 2017’de düzenlenen HAVELSAN İş Ekosistemi Buluştayı’nda, “Rekabetçi Yaklaşım Ödülü” almaya layık görüldü.

ANTE Grup Projeler Direktörü Esra Kaya, bu ödülün ne anlama geldiği ile ilgili şunları söylüyor: “HAVELSAN, ekosistem kavramına uzun süredir kafa yoran; kafa yormakla da kalmayıp, bu konuda somut adımlar atan, sektörümüzün öncü firmalarından biri. Biz de 2017’de, olgun olarak nitelendirebileceğimiz bir iş ekosistemine dâhil olduk. Diğer yandan, ANTE Grup olarak bizim de 2012 yılından itibaren oluşmuş tecrübe ve birikimlerimiz vardı ve yenilikçi yaklaşımlarımıza güveniyorduk. Bu ‘olgun ekosistem-yenilikçi firma’ bileşimi, çok iyi sonuç verdi. Aldığımız ödül, bizim, iş ortaklarımıza, optimum çözümleri getirdiğimizin en somut göstergelerinden biri oldu. Burada, HAVELSAN’a, bize, kendimizi gösterme fırsatı verdiği için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.”

ANTE Grup’un başarısının arkasında, esnek (agile) iş yapış tarzı ve hiyerarşik yapılanma olmadan faaliyet gösterebilmesi yer alıyor. Esnek iş yapış tarzı, yazılım geliştirme faaliyetlerine de yansıyor. Birçok yönetim bilgi sistemi projesi, kullanıcı ihtiyaçlarının tam ve doğru analiz edilememesi nedeniyle başarısızlığa uğruyor. Esnek yazılım geliştirme yöntemleri ise kullanıcıyı, geliştirme sürecinin erken safhalarından itibaren oyunun içine sokuyor. Böylece, kullanıcının geri bildirimleri zamanlıca alınabiliyor ve yazılım, en başından itibaren, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak geliştiriliyor.

ANTE Grup’ta, hiyerarşik yapılanmanın en alt seviyede tutulması, özellikle yeni nesil çalışanlara, aradıkları iş ortamını sağlıyor. İnsan kaynakları konusunda da iddialı olan ANTE Grup’un, bu alanda faaliyet gösteren bir kardeş şirketi de var. Firma, takım arkadaşlarını, staj programları ile öğrencilik dönemlerinden itibaren seçiyor. ANTE Grup’un personel sayısının, 2018 sonunda, 100’e ulaşması öngörülüyor.

Hedefte IoT, Derin Öğrenme ve Ürünleşme Var

ANTE Grup, yönetim bilgi sistemlerindeki uzmanlığını, nesnelerin interneti (Internet of Things / IoT) ve derin öğrenme gibi gelişen alanlarla çeşitlendirmeyi hedefliyor. Firma, bu teknolojilere, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda eğilecek. Böylece, savunma ve havacılık alanındaki faaliyetleri, diğer alanlarda elde edeceği tecrübe ve birikimlerden de yararlanacak. Kaya, gelecek hedeflerini şöyle sıralıyor: “Bilgisayar ve yazılım teknolojileri, heyecan verici yenilikler getiriyor. Bunların savunma ve havacılık sektörüne uygulanması, oyunun kurallarını değiştirecek. Biz de bu teknolojileri kullandığımız ürünlerle, sektöre hizmet vereceğimiz yeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz.”

 1,662 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.