Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: BİTES, Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisinde İlerlemeye Devam Ediyor

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: BİTES, Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisinde İlerlemeye Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Teknoloji geliştirme faaliyetlerinin ötesinde, kurum ve kuruluşların iş yapış tarzlarını da temelden etkileyecek olan Arttırılmış Gerçeklik (AG), bu nitelikleri ile yenilikçi firmaların ellerinde gelişebiliyor. Türkiye’de, bu özelliklere sahip firmaların önde gelenlerinden biri de BİTES. BİTES, özgün olarak geliştirdiği ve sunduğu çözümlerde kullandığı AG teknolojisi ve uygulamaları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını, yerli ve milli olarak karşılamaya devam ediyor.

 

AG, Sanal Dünya ile Gerçek Dünyayı Buluşturuyor

AG teknolojisinde, bir anlamda sanal nesneler, gerçek dünyanın görüntü ve objeleri ile etkileşime giriyor. AG’nin en önemli özelliği, kullanıcının bulunduğu ortam içerisine, ortamla uyumlu olacak şekilde bilgisayar üretimi içerikler yerleştirerek, kullanıcıyı gerçek ortamdan koparmamasıdır.

Söz konusu, savunma ve havacılık sanayisi olduğunda, eğitimde ve operasyon sahasında avantaj sağlayan her türlü imkândan faydalanılması gerekiyor. AG, özellikle canlı ve gerçek eğitim ile ilişkilendirmede, operasyon esnasında yüksek durumsal farkındalıkta ve operasyona hazırlık seviyesini arttırmada en üst seviyede başarı olanağı sağlıyor.

BİTES, AG çalışmalarına, 2012 yılında başladı. O tarihten beri, özellikle savunma tarafında, askerlerin durumsal farkındalığını arttırmak için, AG teknolojisi ile çözümler geliştiriyor. Firmanın, EFES 2018 Tatbikatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından denenen, AG tabanlı “Zırh Ötesi Görüş Sistemi” ve “Tepegöz” ürünleri, büyük beğeni kazandı.

18 Kasım 2017’de, TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde açıklanan, Türkiye’nin “İlham Veren Şirketleri” arasına üst sıralardan giren BİTES’in, son dönemde elde ettiği başarılar arasında, şunlar da yer alıyor:

  • BİTES, 2016’da, Ankara Sanayi Odası tarafından verilen, En Başarılı Ar-Ge Merkezi Ödülü’ne layık görüldü.
  • BİTES’in AG Destekli Bakım Sistemi projesi, MS&T Dergisi tarafından, dünya çapında yapılan değerlendirmede, 2018 yılı için, “Yenilikçi Ürün” kategorisinde aday gösterildi.
  • BİTES, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve uluslararası inovasyon yönetim danışmanlığı firması IMP3rove Academy iş birliğiyle gerçekleştirilen İnovaLİG 2017’de, “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisinde, Üstün Başarı Sertifikası’na layık görüldü.

BİTES, diğer faaliyet alanlarında yakaladığı bu başarıyı, AG’ye de uyarlıyor.

BİTES Zırh Ötesi Görüş Sistemi, çevresel durumsal farkındalığı sağlayarak, muharebe etkinliğini arttırıyor.

BİTES’in Son Teknoloji AG Uygulamaları

BİTES’in, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki TUZLA sınıfı karakol botlarının makine dairelerinde, AG destekli bakım icra edilmesi konulu projesinde geliştirdiği çözüm, hizmete girmeye çok yakın. Bu çözüm sayesinde, karakol botlarında bakım işlemi yapacak personel:

  • AG gözlüğü veya tablet ile bakım yapacağı platforma tüm açılardan bakarak dilediği noktaya odaklanabilecek,
  • Gerçekleştireceği süreçler hakkında, daha önceden bilgi sahibi olmasa bile yalnızca ilgili talimatları izleyerek bu süreçleri, gerçek zamanlı olarak adım adım uygulayabilecek,
  • Tüm bunları, en ince ayrıntısına kadar gerçek görüntü üzerinde görebilecek ve
  • AG gözlüğünden izleyerek bakım manuellerine, görsellerine ve hareketli videolara erişim sağlayabilecek.

Böylece, daha önceden bir uzman tarafından sisteme yüklenmiş olan; grafik ve ses gibi verileri, bakım süreçleri konusunda tecrübesiz olan bir gemi personeli bile çok basitçe takip ederek tanımlanan parçayı; çıkarma, yeniden takma, vida döndürme, vida sıkma gibi işlemleri adım adım, zorlanmadan yapabilecek. Uzmanlık gereksinimi olmadan, tecrübeden bağımsız bir şekilde ve en kısa sürede, bakım ve onarım süreçlerine dahil olabilecek. Bunun yanında, gerçekleştirilen bakım süreçlerinin kayıt altına alınabilmesi de mümkün olduğundan, kaydedilen verilere, daha sonraki bakım süreçlerinde de erişim sağlanabilecek.

Proje sayesinde, personelin; her türlü bakım, arızacılık ve onarım faaliyetlerinde, hata olasılığı ortadan kaldırılacak. Bunun yanında karakol botu personelinin iş performansının artması da bu teknoloji ile sağlanabilir hale gelecek.

BİTES’in hedefi, her geçen gün deneyim kazandığı AG teknolojisini, tamamen kendi altyapısını kullanarak daha da geliştirmek ve ihtiyaca uygun bir AG Destekli Mobil Sanal Bakım Sistemi’ni kullanıcıların hizmetine sunmak.

 

BİTES Zırh Ötesi Görüş Sistemi, Yenilikçi Konseptlerin Önünü Açıyor

BİTES’in AG teknolojisi kapsamında geliştirdiği bir diğer ürün olan BİTES Zırh Ötesi Görüş Sistemi, taşıdığı özelliklerle dikkat çekiyor. Sistem, dış çevre ve gerçek dış ortam görüntüsü üzerine yerleştirilmiş olan; dost-düşman unsurların konumları, mayınlı araziler, güzergâh ve normalde bir bilgisayar ekranı üzerinden okunması gereken bilgileri, doğrudan, zırhlı araç içinde bulunan ve dış ortam algısı kısıtlı olan; araç komutanı, araç sürücüsü ve araç içerisinde bulunan diğer personelin gözleri önüne getiriyor. Aracın dış gövdesi üzerine yerleştirilen ve 360 dereceyi kapsayan panoramik kameralar aracılığıyla elde edilen görüntüler ile kullanıcının baktığı doğrultuda bulunan görüntü parçası alınıp AG gözlükleri üzerinden aktarılarak ilgili personele, zırh delici görüş kabiliyeti kazandırılıyor.

Zırhlı araç personeline çevresel durumsal farkındalık sağlayan ve personelin muharebe etkinliğini arttıran bu sistem, şu an BİTES’in, Türk savunma sanayisine kazandırmış olduğu; milli kabiliyetlerle geliştirilen yüksek katma değerli ileri teknolojili sistemleri arasında yer alıyor.

Geleceğin Komuta Kontrol Yeri

 

AG Destekli Geleceğin Komuta Yeri

“Geleceğin Komuta Kontrol Yeri” adı verilen sistem ile muharebe alanının 3B holografik görüntüsü, karar vericilerin odasına taşınıyor. ASELSAN ve BİTES ortaklığında geliştirilen proje ile karar vericiler, artık çatışmaların kaderine, çok daha etkin bir biçimde yön verebilecekler.

İlk kez IDEF’17 fuarında görücüye çıkan sistem sayesinde, komutanlar, gerçek muharebe alanında olup bitenleri birebir olarak takip edip müdahale edebilecekler. Muharebe alanındaki dost ve düşman unsurlar ve bunlara ilişkin ad, resim ve konum gibi askeri anlamda belirleyici önem taşıyan her türlü bilgi, aynı anda sağlanabilecek. Hızlı ve doğru planlama, hızlı idrak etme ve hızlı davranma, bu sistemle birlikte, üst düzeylere tırmanacak. Benzer şekilde, komutan adaylarının operasyonel eğitimleri ve operasyon kabiliyetlerinin geliştirilmesi ile askeri personelin hazırlık düzeyi, bu sistem sayesinde, daha da gelişecek. Böylece riskler en aza indirilecek ve ekipman zararı da önlenecek. Ayrıca, gerçek tatbikatlarda büyük maliyet gerektiren araçların (uçak, tank, gemi vb.) kullanımına da gerek kalmayacak. Modern savaşların vazgeçilmez platformu olacağı düşünülen bu sistem sayesinde, operasyonlar çok daha iyi planlanacak ve yönetilecek.

BİTES, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını yeni nesil teknolojiler ile karşılayarak sektörde bir katma değer oluşturan ve yüksek teknolojili milli projeleri, özverili çalışmaları ile destekleyen, yenilikçi ve çözüm odaklı bir şirket olarak AG çalışmalarına devam ediyor.

 1,487 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.