Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: Çok Fonksiyonlu ve Çok Görevli Radar Çözümlerinden Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemlerine

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: Çok Fonksiyonlu ve Çok Görevli Radar Çözümlerinden Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemlerine

Leonardo’dan Son Teknoloji Ürünü Radarlar

 

MSI Dergisi’nin, 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Gelişen tehditler ve ihtiyaçlar, silahlı kuvvetlerin, görevlerini, daha kısa bir reaksiyon süresinde; fakat daha az insan gücü ile yerine getirmesini gerektiriyor. Bu ortam; kolay konuşlanabilen, yüksek performanslı, yüksek sistem güvenilirliğine sahip ve olası bir arıza durumunda, daha düşük performansla olsa da görevine devam edebilen (graceful degradation) ve bir dizi zorlu görevi yerine getirebilen radarların kullanımını gerektiriyor. Leonardo, silahlı kuvvetlerin karşı karşıya olduğu bu zorlu görev gereksinimlerine; eş zamanlı ve bağımsız bir şekilde gözetleme ve takip yapabilen; gerçek anlamda çok fonksiyonlu ve çok görevli, öncü bir radar ailesi olan KRONOS ile cevap veriyor.

 

Aktif Elektronik Taramalı Faz Dizinli (AESA) radar teknolojisi, mekanik taramalı sistemlere kıyasla sunduğu gelişmeler ve yenilikçi kabiliyetler sayesinde, radar piyasasında bilinen ve kabul görmüş bir çözüm haline geldi. Tamamen aktif faz dizinli anten teknolojisinin kullanılmaya başlanması, hem kara hem de deniz harekâtlarında önemli farklar yaratıyor. Leonardo da bu inovatif teknolojinin geliştirilmesinde, en ön sıralarda yer alıyor. Leonardo, kendi bünyesindeki tümdevre tesislerinde geliştirdiği AESA teknolojisi ve sahip olduğu GaAs ve GaN üretim kabiliyeti sayesinde, radarlarını, çok fonksiyonlu olarak tasarlayabiliyor ve bunlara, aynı anda farklı işlevleri gerçekleştirebilme kabiliyeti kazandırabiliyor.

 

Yeni nesil bir atış kontrol sistemi olan NA-30S MK2, konvansiyonel ve asimetrik hava ve su üstü tehditlerine karşı, 3 adede kadar modern top silah sistemini, daha kısa reaksiyon süresi içinde kontrol edebilmek amacıyla tasarlandı. Sistemde, arttırılmış menzil performansı ile yüksek takip hassasiyetini birleştiren ve radar izini azaltan anten tasarımına sahip, çift bantlı (X ve Ka) bir deniz takip radarı da yer alıyor.

KRONOS Radar Ailesi

Geleneksel 3 boyutlu radarlardan farklı olarak, Leonardo’nun KRONOS radar ailesi, mevcut taktik senaryoda öncelikli olarak sınıflandırılmış her tür faaliyeti, otomatik olarak programlıyor ve gerçekleştiriyor. Bunu yaparken, sinyal demetini, hem yatay hem de dikey eksende tarıyor; ayrıca, yatay eksende, mekanik olarak dakikada 60 tur dönüyor. KRONOS ailesi, daha düşük radar kesit alanı sayesinde, görünmeyen (stealth) bir konfigürasyona da sahip. Bu özellik, KRONOS radarlarının, taarruza dayalı karşı tedbirlere karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Ailenin kara uygulamalarına yönelik versiyonları, KRONOS GRAND ve KRONOS LAND olarak adlandırılıyor. KRONOS GRAND, Leonardo tarafından, hava ve kıyı savunması taktik harekâtlarını desteklemek amacıyla tasarlanmış, çok fonksiyonlu bir radar sistemi. Sistem, eş zamanlı olarak gözetleme, özel hedef izleme ve elektronik karşı tedbire karşı tedbir (ECCM) görevlerini yerine getirebiliyor. Her tür hava ve deniz tehdidini tespit ve takip edebiliyor ve bir savunma sistemi ağına kolaylıkla entegre edilebiliyor. Böylelikle, genel Tanımlanmış Hava Resmi (Recognized Air Picture / RAP)’ne de katkıda bulunabiliyor.

Çok fonksiyonlu mobil KRONOS radar sistemleri, kara konuşlu hava savunmasını destekliyor. Yakın zamanda, Katar Silahlı Kuvvetlerinin hizmete aldığı Alçak İrtifa Radar Sistemleri, düşük irtifadaki, yüksek manevra kabiliyetine sahip hedefleri ve taktik balistik füzeleri (TBM) etkisiz hale getirmek için, mobil ve sabit konfigürasyonlardaki KRONOS GRAND’a güveniyor.

KRONOS LAND ise taktik harekâtlara yönelik son derece kompakt, esnek ve tamamen otonom bir radar sistemi. 20 ft’lik, ISO standardındaki bir hacim içine sığabiliyor ve kamyon, helikopter, uçak, gemi veya tren gibi standart ticari araçlarla da taşınabiliyor. Hazırlanmamış sahalara, iki kişi tarafından konuşlandırılabiliyor ve sahaya ulaşmasından itibaren, 10 dakika içinde işler hale getirilebiliyor.

Ailenin denizcilik alanındaki başlıca sistemleri ise KRONOS NAVAL, KRONOS GRAND NAVAL ve KRONOS Power Shield. KRONOS NAVAL, donanma unsurlarında; nokta savunması, hava ve deniz gözetlemesi, kıyı muharebesi, füze ve top atış desteği gibi görevleri yerine getirebiliyor. Radar; yüksek hızlı füzeler, düşük irtifada seyreden insansız hava araçları (İHA’lar), helikopterler ve roketlerin yanı sıra, taarruzi top ateşinden kaynaklı patlamalar, gemiler ve manevra kabiliyetine sahip küçük su üstü hedefler gibi, her tür hava ve deniz tehdidini tespit ve takip edebiliyor.

AESA teknolojisine sahip çok fonksiyonlu radar sistemi KRONOS GRAND; konvansiyonel ve asimetrik yeni nesil tehditler karşısında, hava ve kıyı gözetleme ve savunma görevlerinin yüksek performansla gerçekleştirilmesini gerektiren, hava ve kıyı savunması taktik harekâtlarına destek vermek amacıyla tasarlandı.

Günümüzde, gemilerde kullanılacak radarların, yeni harekât kabiliyetlerine sahip olması, büyük önem taşıyor. Örneğin taktik balistik füze savunma (Anti-Tactical Ballistic Missile / ATBM) kabiliyeti, hayati öneme sahip; çünkü taktik balistik füzeler, giderek daha fazla kullanılıyor ve potansiyel kullanıcılar tarafından bunların tedariki, öncelikli olarak değerlendiriliyor. KRONOS GRAND NAVAL ve KRONOS Power Shield, karmaşık senaryolarda, taktik balistik füzelerin tespiti ve bunlara karşı savunma yapılması gibi, balistik füze savunması (Ballistic Missile Defence / BMD) kabiliyetlerinin tamamını kapsayacak şekilde tasarlandılar. İtalyan Deniz Kuvvetlerinin FREMM tipi fırkateynleri ve Cezayir Deniz Kuvvetlerinin, MBDA üretimi Aster 15 ve 30 füzelerini taşıyan amfibi gemileri, KRONOS GRAND NAVAL radarı ile teçhiz edildiler. NATO’nun, 2017’de gerçekleştirdiği, Formidable Shield adlı entegre hava savunması fiili tatbikatında başarısını pek çok kez kanıtlama imkânı bulan Leonardo KRONOS GRAND NAVAL, dünyadaki en gelişmiş çok fonksiyonlu deniz radarıdır. Radarın balistik füze savunması görevinde tespit ve izleme kabiliyetleri, MBDA’nın Aster füzesinin son versiyonu tarafından tümüyle kullanılabiliyor.

 

Otonom güç kaynağına, sıcaklık koşullandırma özelliğine ve yüksek manevra kabiliyetine yönelik yükleme ve boşaltma kabiliyetlerine sahip standart bir 20 ft’lik ISO konteynerine kurulabilen, AESA teknolojili ve çok fonksiyonlu mobil 3 boyutlu C bant radarı KRONOS LAND.

 

KRONOS ailesi deniz radarları, ailenin diğer üyeleri gibi, bir savunma ağına kolaylıkla entegre edilebiliyor ve tanımlanmış hava resmi oluşturulmasına katkıda bulunabiliyor. Bir satıhtan havaya füze sistemine entegre edildiğinde ise radar, çoklu füze uplink’leri sağlıyor; aynı zamanda, kritik ortamlarda birlikte çalışabilirliği tam olarak garanti edebilmek için, müttefik kuvvetlere de eş zamanlı bilgi sunabiliyor.

 

Derin Tecrübenin Ürünü

KRONOS, Leonardo’nun, çok fonksiyonlu radar sistemleri geliştirme konusundaki engin tecrübelerine dayanıyor. Bu alandaki gelişmeler, 30 yılı aşkın bir süre önce, İtalyan uçak gemisi CAVOUR ve Fransız/İtalyan Horizon sınıfı muhriplerinde, EMPAR gemi radarının kullanılmasıyla başladı. Bugüne kadar, İtalyan pazarına yaklaşık 30 radar sistemi teslim etmiş olan firma, ayrıca Güney Amerika, Orta Doğu ve Uzak Doğu’ya da teslimat yaptı.

Temel teknoloji alanlarında sürekli ilerlemeyi garanti edebilmek için Leonardo, bu konuda üst seviye bir strateji belirledi. Yenilikçi bileşenlerin mevcut kabiliyetlere entegrasyonunu teşvik eden bu süreç, aynı zamanda “Atış Kontrol Sistemleri” alanını da kapsıyor. Leonardo, dünya çapında müşterileri için, atış kontrol sistemleri geliştirdi ve bunlar, 100’den fazla sistemde kullanıldı. Leonardo, son olarak NA-30S MK2 adlı yeni nesil atış kontrol sistemini, sıfırdan geliştirdi. Bu sistem, geleceğin deniz savaş sistemlerine ve hava savunma sistemlerine yönelik, en yeni nesil atış kontrol çözümleri arasında yer alıyor. Yüksek hassasiyetli ve doğru takip verileri sunabilmek için, tüm sensörleri (X, Ka, IR, TV, LRF) aracılığıyla yapılan ölçümleri birleştirmesi sayesinde, “çok sensörlü” özelliğine sahip. “Çoklu hedef” kabiliyeti ise izlerin yönetilebilmesini ve 5 hedefe kadar takip yapılabilmesini sağlıyor. 3 adet modern hava savunma top sistemini kontrol edebilecek şekilde tasarlanmış olan NA-30S MK2 yeni nesil atış kontrol sistemi; bir adet çift bant ofset anteni, yüksek mesafe çözünürlüklü bir adet çift bant radara (X ve Ka), radar izini azaltan dış tasarıma ve çoklu hedef kabiliyetine sahip. Bu özellikleri sayesinde sistem, kapsanan menzil ve doğruluk bakımından, performansı önemli ölçüde arttırıyor.

Bu gelişmiş atış kontrol sistemi, modern füze ve top sistemleriyle birlikte çalışabiliyor ve aynı zamanda, kullanıcıya, DART adı verilen güdümlü mühimmatı kontrol etme imkânı sunuyor. Sıklıkla alçaktan uçan hedeflerle ilişkilendirilen takip sorunlarının da üstesinden geliyor. Alçaktan uçan hedefler arasında, deniz yüzeyine çok yakın uçan gelişmiş füzeler veya kıyı ortamlarındaki, yüzeyde bulunan asimetrik tehditler yer alıyor. Yeni X bant sensörü tamamen katı hal teknolojisi kullanılarak geliştirilen sistemin radarında Ka bandının kullanılmaya başlanması; bir arıza durumunda, daha düşük performansla olsa da görevine devam edebilme kabiliyeti, yüksek göreve hazırlık oranı ve kolay idame olanakları sunuyor. Bu yeni atış kontrol sistemi, anten grubuna dahil tüm ekipmanların kompakt olması ve daha az kapalı alana ihtiyaç duyulması gereksinimlerini yerine getiriyor ve bu da sistemin, radar izi azaltılmış savaş gemileri de dahil olmak üzere, her tür platforma kurulabilmesine olanak sağlıyor. NA-30S MK2, İtalyan Deniz Kanunu Programı çerçevesinde filosunu yenilemekte olan İtalyan Deniz Kuvvetlerinin yeni gemilerine (Çok İşlevli Karakol Gemisi ve LHD’ye) de entegre edilecek.

 1,209 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.