Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: FNSS’nin Genişleyen Zırhlı Araç Ürün Ailesinin Yeni Üyeleri, Seri Üretime Hazırlanıyor

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: FNSS’nin Genişleyen Zırhlı Araç Ürün Ailesinin Yeni Üyeleri, Seri Üretime Hazırlanıyor

MSI Dergisi’nin, 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Ürün ailesini, sınıflarının en iyisi olacak yeni platformlarla genişletmek için çalışmalarını sürdüren FNSS, 2018’de, projelerinde, bir dizi kilometre taşını geride bıraktı. FNSS’nin yeni nesil kule ve araçları, seri üretime hazırlanma süreçlerinde, kendilerini ispat ederek ilerlemeye devam ediyorlar.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin önde gelen zırhlı araç tedarikçisi olan FNSS, TSK’nın özel gereksinimlerini, yenilikçi araçlarla karşılıyor. Firma, geçtiğimiz dönemde, seyyar yüzücü hücum köprüsü SAMUR ve dünyanın ilk ve tek amfibi zırhlı istihkâm iş makinesi KUNDUZ’u geliştirerek TSK’ya teslim etti ve her iki araç da TSK envanterinde başarıyla görev yapmaya devam ediyor.

TSK’nın zorlu isterlerini, daha önce yapılmayan araçları geliştirerek karşılayabileceğini gösteren FNSS’nin üzerinde çalıştığı yeni projeler ise Silah Taşıyıcı Araçlar ve Zırhlı Amfibi Hücum Araçları projeleri. FNSS, zorlu ve özel ihtiyaçlara, özgün ve yenilikçi ürünler geliştirerek cevap verme konusunda, dost ve müttefik ülkelerle de projeler yürütüyor. Bunlardan en günceli ise Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT. Bu araçların her biri, sınıflarında standartları belirlemeye hazırlanıyor.

KAPLAN MT, kalifikasyon testlerinde, farklı coğrafi koşullarda da üstün performans sergileyeceğini ortaya koydu.

 

KAPLAN ve PARS STA Tanksavar Araçlarının Tasarım Aşaması Tamamlandı

Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin paletli tanksavar aracı KAPLAN-STA (Silah Taşıyıcı Araç)’nın Ocak ayında üretimi tamamlanan birinci prototipinin doğrulama faaliyetleri, başarıyla devam ediyor. Bir sonraki aşamada, aracın kalifikasyon testlerine başlanacak ve bunların da tamamlanmasının ardından, seri üretim aşamasına geçilecek.

Projenin Tekerlekli Tanksavar Sistemi PARS 4×4 STA’nın ilk prototipi ise Nisan ayında tamamlandı ve Mayıs ayında, doğrulama testlerinin startı verildi.

KAPLAN-STA

 

KAPLAN-STA, doğrulama faaliyetlerine, projenin çok erken bir safhasında başladı. Proje planına göre, araçların detay tasarımı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından incelenerek proje takviminin 15’inci ayında onaylandı. Bu onay, klasik proje metodolojisinde, üretim faaliyetlerinin de başlaması anlamına geliyor. FNSS, detay tasarımın yanında, ilk paletli araç prototipini de üreterek Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK) ile birlikte kullanıcının görüşlerine sundu ve fabrika testlerini gerçekleştirmeye başladı. FNSS yetkilileri tarafından, prototipin ortaya çıkması için geçen 15 aylık sürenin, dünya genelindeki, yakın zamanlı benzer projeler arasında, rekor olarak nitelendirilebilecek kadar kısa olduğu vurgulanıyor.

Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında geliştirilen, hem paletli hem de tekerlekli araçların seri üretimlerinin, 2021 yılında tamamlanması ve 260 aracın tamamının, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

 

 

Deniz Piyadelerinin Koruyucusu: ZAHA

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, SSB ile Mart 2017’de imzalanan sözleşme uyarınca, FNSS tarafından geliştiriliyor.

Zırhlı amfibi hücum araçları, çıkarma operasyonlarında; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı muharebe aracı ya da zırhlı personel taşıyıcı gibi görev yapabiliyor. Bu araçlar, harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve aradaki birkaç kilometrelik mesafeyi, yüksek süratle kat ederek birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımları gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

FNSS, ZAHA ile zırhlı amfibi hücum araçlarını, 21’inci yüzyıla taşıyor. ZAHA’nın:

  • Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
  • Balistik ve mayın koruma seviyeleri ve
  • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında, benzerlerine göre üstün olması hedefleniyor.

SSB tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen proje kapsamında, FNSS; 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

 

 

Testler, KAPLAN MT’nin, meskûn mahallerdeki performansını da gözler önüne serdi.

 

Endonezya Ordusunun Zorlu Kalifikasyon Testlerini Başarıyla Geçen KAPLAN MT, Seri Üretime Hazır

FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT, Endonezya Ordusunun kalifikasyon testlerini, başarıyla tamamladı. KAPLAN MT, böylece, proje başında ortaya konan gereksinimleri karşıladığını ve hizmet vermeye hazır olduğunu, kullanıcısına göstermiş oldu.

Kalifikasyon testleri, Dayanıklılık Testleri ve Atış Testleri olmak üzere, iki grupta gerçekleştirildi. KAPLAN MT’yi, Endonezya’nın zorlu koşullarında sınayan Dayanıklılık Testleri, 6-16 Ağustos tarihlerinde, Java Adası’nda yapıldı. Testlerde, adanın Batı bölümünde, farklı arazi ve iklim koşullarını kapsayan, yaklaşık 2.000 km’lik bir rota kullanıldı. Bandung’da başlayan rota; Cipali, Tegal, Semarang, Sarangan, Jogjakarta, Kebumen, Subang, Parompong’un ardından, yine Bandung’da sona erdi.

Atış Testleri ise 25-27 Ağustos tarihlerinde, Bandung’da gerçekleştirildi. KAPLAN MT, hareket halindeyken, yine hareketli hedefleri tam isabetle vurarak etkinliğini gösterdi.

Kalifikasyon testlerinde, Endonezya Savunma Bakanlığı ve Endonezya Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri hazır bulundu. FNSS personeli de testlerde, PT Pindad personeline destek verdi.

KAPLAN MT, kalifikasyon testleri öncesinde, Temmuz ayında, tam ölçekli mayın prototipi ile mayın testlerini başarıyla tamamlamıştı. Kalifikasyon testlerinin de başarıyla tamamlanması ile KAPLAN MT, seri üretime hazır hale geldi.

KAPLAN MT, proje başında ortaya konan gereksinimleri karşıladığını ve hizmete hazır olduğunu, kullanıcısına gösterdi.

 

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt

FNSS, Geliştirdiği Yeni Araçları, Eurosatory

2018’de Dünya Orduların İlgisine Sundu

Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında ürettiği 2 prototip araçtan biri olan PARS 4×4’ü ve bu aracın ana silahı olan Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)’ni ilk kez Eurosatory’de sergileyen FNSS, ilk gün gerçekleştirdiği lansman töreni ile de fuara damgasını vurdu. Lansman törenine, basın mensuplarının yanı sıra Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit de katıldılar.

Törende konuşan FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, 2 adet prototip aracı ve UKTK’yı, proje başlangıcından itibaren, 18 ay gibi kısa bir süre içerisinde geliştirdiklerini vurguladı. Aracın KORNET tanksavar füzeleri ile testlerinin tamamlandığını belirten Kurt, henüz envantere girmemiş bu aracın, şimdiden yarattığı ihracat potansiyelini ise şu sözleri ile aktardı: “Aracın silah taşıyan bir platform olarak geliştirilmiş olması, farklı görevler üstlenemeyeceği anlamına gelmiyor. Örneğin, aklımıza gelen ilk görevlerden biri, keşif. Farklı görevler söz konusu olduğunda, aracın ihracat potansiyeli olduğunu da söylemem gerekiyor. Hatta çeşitli dost ve müttefik ülkelerin kara kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda, bu yıl içerisinde, farklı testler de gerçekleştireceğiz. Orta Doğu’da iki farklı ülke, bu araçla çok ciddi şekilde ilgileniyor.”

 

FNSS Önderliğinde Nadir Bir Proje

PARS 4×4 STA, tasarım aşamasından itibaren, Nurol Makina ile birlikte, ortak bir çalışmanın eseri olarak geliştirildi. Kurt, bu konuyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu proje, dizayn çalışmalarının, iki firmanın ortaklığında yürütülmüş olması ile de dikkat çekiyor. Bu, Türkiye’de görmeye alışkın olduğumuz bir şey değil. Nurol Makina ile bu tip iş birliklerini, gelecekte de sürdüreceğiz.”

Kurt, aracın Türk savunma sanayisi açısından yarattığı olanakların da altını çizdi: “Bu araçta, yoğun bir yerlileştirme çalışması yürüttük ve daha önceden Türkiye’de üretilemeyen pek çok alt sistemi, bu araç ile üretebilir hale geldik. Aracın savaş yönetim sistemi ve durumsal farkındalığını arttıran çeşitli elektro-optik sistemleri, ASELSAN tarafından sağlandı. Diğer Türk şirketlerin de çok önemli katkıları oldu. UKTK’yı geliştirirken de ASELSAN’ın, kornet füzeleri ile kazandığı kabiliyetlerden faydalandık.”

 

Kıvrak Avcı PARS 4×4 STA

Eurosatory ziyaretçileri, FNSS standında, göreve hazır ekipmanlarıyla, kalifikasyon testlerine hazır bir aracı, yakından inceleme fırsatını buldular. PARS 4×4 STA; her türlü arazi şartında, sürati ve yüksek hareket kabiliyetiyle düşmana ait tanklar ve diğer zırhlı unsurları, uzak mesafeden imha edip, kısa sürede mevzi değiştirerek ikinci hedefi ateş altına alabilecek yeteneklere sahip olarak geliştirildi. FNSS, tecrübesi ve yenilikçi yaklaşımı ile bu zorlu gereksinimleri bir arada karşılayacak, çok özel bir amfibi araç ortaya çıkardı.

Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)

 

Göreve Adanmış Kule

STA Projesi’nin imzalanması ile yüksek bir tempoda çalışmalarını sürdüren FNSS, UKTK’nın tasarım ve prototip üretim süreçlerini, çok kısa bir sürede tamamladı. Proje takviminin 18’inci ayında, ilk güdümlü tanksavar füze atışının gerçekleştirildiği doğrulama testinde, hedef tam isabet ile vurularak projedeki kritik bir aşama başarıyla sonuçlandırıldı. Yine test kapsamında, kuleye entegre makineli tüfek ile de sabit ve hareketli araç üzerinden başarılı atışlar gerçekleştirildi.

UKTK, dünyada çeşitli örnekleri olan, mevcut uzaktan komutalı silah sistemleri (UKSS)’ne sonradan entegre edilen tanksavar füzesi yaklaşımlarından farklı olarak; en başından bir tanksavar kulesi olarak tasarlandı. Bu sayede, gerek füze kullanım etkinliği gerekse beka yeteneği açısından, çok daha etkin bir çözüm ortaya çıktı.

AV-8 aracının 3 farklı konfigürasyonu, DEFTECH standında sergilendi.

 

FNSS’nin Malezya’daki Konumu, Sergilenen Araç Sayısına da Yansıdı

Malezya ile 90’lı yılların sonlarında başlayan, uzun soluklu bir iş birliği tesis eden FNSS, bu konumunu, Nisan ayında düzenlenen DSA 2018 fuarının ana sponsorları arasında yer alarak, bir kez daha vurguladı. Firmanın bu konumu, fuarda sergilenen FNSS imzalı araçların sayısı ile de kendini gösterdi.

FNSS, kendi standında sergilediği PARS 6×6 İZCİ aracının yanı sıra SAMUR seyyar yüzücü hücum köprüsü, KUNDUZ amfibi zırhlı istihkâm iş makinesi, KAPLAN MT orta ağırlık sınıfı tankı, KAPLAN 20 zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve PARS 4×4 tanksavar araçlarını da ölçekli maketleri üzerinden tanıttı. PARS 8×8 üzerinden, DEFTECH ile FNSS’nin iş birliğiyle geliştirilen AV-8 aracı ise 3 farklı konfigürasyonu ile DEFTECH standında yer aldı. Ayrıca bir adet AV-8 aracı da fuar ziyaretçilerini, etkinliğin düzenlendiği binanın girişinde karşıladı.

PARS 6×6 İZCİ

 

FNSS, Malezya ile sözleşmesi 2011 yılında imzalanan ve ana entegratör olarak görev yaptığı AV-8 projesi kapsamındaki araç teslimatlarına, halen devam ediyor. 257 adet AV-8 aracının ortak üretimini kapsayan bu projede, araçların, yaklaşık yarısı teslim edildi. Projenin başlangıcında planlanan teslimat takvimi ise Malezyalı makamların talebiyle 2 yıl kadar uzatıldı. FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, FNSS’den kaynaklanmayan bu takvim değişikliği ile ilgili şunları söyledi: “Malezya’nın temel gelir kaynakları arasında yer alan ham petrolün, varil fiyatlarındaki düşüş nedeniyle araç teslimatlarının yavaşlatılmasını istediler. Bununla birlikte biz, kit teslimatlarını, projenin ana yüklenicisi olan DEFTECH’e, orijinal plana yakın bir takvimde gerçekleştiriyoruz. DEFTECH’in, Malezya Kara Kuvvetlerine yaptığı teslimatlar ise yerel makamların talebi doğrultusunda gerçekleşiyor.”

 

FNSS, İkinci AV-8 Sözleşmesine de Aday

FNSS, AV-8 projesine yakın boyutlardaki, ikinci bir proje için de hazırlıklarını sürdürüyor. Malezya hükümetinin gündemi nedeniyle bütçesi henüz hazır olmayan bu projenin başlatılması halinde, proje için en güçlü adaylardan biri olduklarını dile getiren Kurt, şunları ilave etti: “Malezya’nın ihtiyaçları doğrultusunda, 2011 yılında imzaladığımız ilk AV-8 projesinde, Türkiye’nin, tek kalemde imzalanan en büyük ihracat sözleşmesi ile bir rekor kırdık. Umman’da imzaladığımız PARS 8×8 ve PARS 6×6 sözleşmesi ile de bu rekoru egale ettik. Malezya’nın ikinci AV-8 projesini de kazanırsak, rekorumuzu yeniden egale edebilir hatta yeni bir rekor kırabiliriz de.”

Malezya’nın, 6×6 konfigürasyonundaki taktik tekerlekli zırhlı araçlar tedarik etmesi de gündemde. Bu projenin de hayata geçirilmesi halinde, Malezya’ya, PARS 6×6 İZCİ’yi önerdiklerini belirten Kurt, bu projedeki araç sayısının ise AV-8 projesine nazaran daha az olacağını ifade etti.

FNSS’nin, Malezya’da takip ettiği bir başka proje de Malezya Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan, ZMA-15 ve AKINCI ZMA araçlarının modernizasyonu. Malezya’da, ADNAN adı verilen ve sayısı 250’nin üzerinde olan bu araçlar, 2000’li yıllarda, FNSS tarafından üretilerek teslim edilmişti.

Tatbikatta, SAMUR araçları, hem köprü konfigürasyonunda hem de ikili nakliye takımları ile ana muharebe tankları ve diğer zıhlı ve lojistik unsurların geçişini başarıyla gerçekleştirdi.

 

Malezya ile Yeni İş Birlikleri Mümkün

Kurt, Malezya ile sürdürdükleri uzun soluklu iş birliği ile ilgili olarak da şu mesajı verdi: “Malezya ile iş birliğimizin, neredeyse 20 yıllık bir geçmişi var. FNSS’nin ana yüklenici olarak adım attığı bu süreçte, buradaki partnerimiz DEFTECH, artık ana yükleniciliği üstlenebilecek bir konuma geldi. Bu dostluğun bir sonraki adımı ise ürünlerimizin, 3’üncü ülkelere pazarlanması. Bununla birlikte, bu pazarlama süreci, iktisadi, coğrafi ve siyasi pek çok koşula bağlı olarak, DEFTECH üzerinden de FNSS üzerinden de yürütülebilir. Sonuçta, inovatif ve esnek pazarlama stratejileri üretebilen bir firmayız.”

 

KUNDUZ, karşı kıyıyı düzenleyerek kıyı başını köprü geçişi için hazır hale getirdi.

FNSS’den, Piyadenin Her İhtiyacına Bir Araç

55’inci Mekanize Piyade Tugay Köprücü Tabur Komutanlığının, Şubat ayında, Trakya bölgesinde gerçekleştirdiği durgun sulardan geçiş tatbikatı, FNSS tarafından tasarlanan ve üretilen araçların, piyadenin her ihtiyacını karşıladığını, bir kez daha gösterdi.

Tatbikatta, senaryo gereği, ilk olarak, kıyının karşısında bulunan temsili düşman bölgesine yapılacak taarruz için, komando unsurları karşı kıyıya geçerek kıyı başı emniyetini aldı. Gizleme amacıyla sisleme yapılmasının ardından, bölgeye, hücumbotlarla takviye birlikler intikal etti.

Bölgenin emniyete alınmasının ardından, askeri araçların faaliyeti için, hızlı bir şekilde gölette çalışmalar başlatıldı. FNSS tarafından tasarlanan ve yüzme özelliğine sahip olması bakımından dünyada bir benzeri olmayan KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi, karşı kıyıyı düzenlemek ve kıyı başını köprü geçişi için hazır hale getirmek üzere, diğer unsurlar ile birlikte yüzerek karşı kıyıya geçti. FNSS tarafından üretilen ZMA ile Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT)’ları, taşıdıkları tam teçhizatlı piyade unsurları ile birlikte, göletten yüzerek bölgeye intikal ettirildi.

Gerçek bir muharebe ortamını aratmayan tatbikatta, sulu açıklığın üç ayrı bölgesinde, karada da hareket etme yeteneğine sahip olan ve yine FNSS tarafından tasarlanan ve üretilen, seyyar yüzücü hücum köprüsü SAMUR araçları ile gerek köprü konfigürasyonunda gerekse ikili nakliye takımları ile ana muharebe tankları ve diğer zıhlı ve lojistik unsurların geçişi başarıyla tamamlandı.

197 personel ile 61 askeri aracın katıldığı tatbikat, zaman zaman etkisini arttıran sağanak yağış nedeniyle zorlu koşullar altında başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

 1,699 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.