Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: Meteksan Savunma, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi ile Zorlu Görevler için Optimum Performans Sunuyor

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: Meteksan Savunma, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi ile Zorlu Görevler için Optimum Performans Sunuyor

 

MSI Dergisi’nin, 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bugüne kadar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra dost ve müttefik bir ülkenin silahlı kuvvetleri ve bir Avrupa ülkesinin başkentindeki havalimanı için tercih edilen Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi, zorlu görevler için, en iyi çözüm olduğunu ispat etti. Meteksan Savunma tarafından, ihtiyaçları en iyi ve en optimum şekilde karşılamak üzere, ölçeklenebilir ve açık bir mimari ile geliştirilen ürün ailesi, farklı sürümleri ile değişen ihtiyaçlara cevap vermeye devam ediyor.

 

Meteksan Savunma, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi’ni, yenilikçi bir yaklaşımla, gelişen ihtiyacı öngörerek ve herhangi bir proje almadan, öz kaynakları ile geliştirdi. Bu süreçte, MİLDAR projesi ile kazandığı kabiliyetlerle, dünya genelinde gelişen tehditleri bir arada değerlendirdi.

 

Gelişen İhtiyaç: Sınır Güvenliği

Dünya’da ve Türkiye’de gelişen güvenlik ihtiyaçları incelendiğinde; havaalanları, elektrik santralleri, boru hatları, rafineriler ve limanlar gibi tüm kritik tesislerin çevre güvenliğinde; yayaların, araçların ve küçük ve mini insansız hava araçlarının (İHA’ların) tesis sınırlarına yaklaşmadan önce tespit edilmesi, kritik noktalar olarak öne çıkıyor. Güvenlik kameralarının menzilleri çok düşük olduğundan, tehdide cevap verecek güvenlik birimlerine, hazırlık için yeterli zaman kazandırmaları pek mümkün olmuyor. Radarlar ise bu tehditleri kilometrelerce öteden algılayabiliyor ve önlem almak için gereken zamanı kazandırabiliyor. Radar ile tespit edilen hedeflere kameraların yönlendirilmesi ile de uzak mesafelerden gözetleme yapılmış oluyor.

Sınır güvenliği söz konusu olduğunda ise çok uzun ve çok geniş alanlardaki hareketliliğin izlenmesi gerekiyor. Radar kullanımı sayesinde; izinsiz geçişlerin, kaçakçılık girişimlerinin ve silahlı tehditlerin de aralarında sayılabileceği hareketliliklerin, tüm sınırlar boyunca tespit edilebilmesi mümkün hâle geliyor.

Bir diğer güvenlik konusu olan kırsaldaki askeri karakollar ve devriye gezen güvenlik güçleri, sürekli olarak saldırıya açık konumda bulunuyor. Bu birliklerin, termal ve gündüz kameralarının işlevsiz kaldığı kötü hava koşullarında dahi çevresel farkındalıklarını yüksek tutabilmeleri için, radar kullanımı, en uygun çözüm olarak öne çıkıyor.

Tüm bunlar dikkate alındığında; güvenlik güçlerinin, arazi şartlarında, elindeki silahı kadar kolaylıkla kullanabileceği, düşük güçte batarya ile uzun süre çalışabilen, sırt çantasında taşınabilen, geniş alanlardaki hareketliliği tespit edebilen ve en önemlisi, keskin nişancı menzili ötesinden, insan-hayvan ayrımı yapabilen bir sisteme ihtiyaç duyuluyor. Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi de tam olarak bu ihtiyaçlara cevap veriyor.

 

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum

En Optimum Çözüm

Meteksan Savunma’nın, hava platformları için yeni bir radar geliştirdiği MİLDAR projesi ile 2007 yılında başlayan milimetre dalga radar çalışmaları, Retinar çevre gözetleme radarlarının teknolojik altyapısını oluşturuyor. Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum, bu süreci, şöyle anlatıyor: “Algılayıcılar konusunda elde ettiğimiz bu bilgi ve tecrübe ile ne yapabiliriz diye düşündük ve çevre güvenliği konusundaki ihtiyacı görerek yaklaşık 6 yıl önce çalışmalara başladık. Bu süreçte, yurt içindeki potansiyel kullanıcılarla görüşerek projenin teknik gereksinimlerini belirledik. Ürünümüzü, 2014 yılının sonunda ortaya çıkarttık. Retinar’ın, potansiyel bir kullanıcının ihtiyacına yönelik başlatılmış bir projesi kapsamında değil de Meteksan Savunma’nın kendi inisiyatifi ile geliştirilmiş olması, bürokratik süreçlerin biraz uzamasına neden oldu. Türkiye’deki süreçler sonlanmadan, 2017 yılında, Retinar, dost ve müttefik bir ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından sipariş edildi. Bu sipariş öncesinde, söz konusu ülkede, dünya genelinden 12 farklı radar ile rekabet ettik. 2 tane Avrupalı rakibimizle son 3 aday arasında kaldık ve onları da hem teknik hem de maliyet değerlendirmelerinde geride bırakıp ihaleyi kazandık. Ardından da bu yıl içinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Jandarma Genel Komutanlığının envanterlerine girdik. Ayrıca, sivil alandaki ilk siparişimizi aldık. Bir Avrupa ülkesinin başkentinde yer alan bir havalimanı için, yine uluslararası rekabette önce çıkarak seçildik. Şu anda, seri üretim çalışmalarımız, hızla devam ediyor.”

Retinar PTR

Retinar PTR, özel çantalarında iki kişi tarafından taşınabiliyor.

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Alparslan ise Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi’nin, optimum tasarımına vurgu yapıyor: “Her coğrafyanın şartları farklı. Konvansiyonel savaşa göre geliştirilmiş radar sistemlerinden devşirilen kara gözetleme radarları, Orta Doğu ve çöl coğrafyalarında başarılı olabiliyor. Ama bizim coğrafyamız, özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimiz, çok farklı. Size çok geniş alanlar göstermiyor. Bu coğrafyada, daha küçük boyutlarda, taşınabilir, çevik, taktik sahaya uygun bir sistemin başarılı olabileceğini öngördük. Ve ortaya, Retinar ailesi çıktı. Gördük ki; dünyadaki benzer coğrafyalara sahip uygulama alanlarında da uzun menzilli değil, çevik sistemler ön plana çıkıyor. Yaklaşımımızı, anti-dron sistemlerinden hareketle anlatacak olursam: Herkes radarın menzil performansından bahsediyor; biz ise farklı yaklaşıyoruz. Çünkü kötü niyetli kişilerin ya da teröristlerin elindeki dronlar, sivil sistemlerden türetiliyor ve güdüm ya da kontrol menzilleri çok fazla değil. Tipik olarak, bir kaç kilometre öteden kontrol ediliyorlar. O zaman biz de çözümümüzü, bu menziller için optimize ediyoruz. Dalga şeklini ve antenin dönme rejimini, bu doğrultuda ayarlıyoruz. Böylece ortaya, performanstan ödün vermeyen; diğer yandan, ağırlığı, boyutları ve maliyeti optimize edilmiş bir çözüm ortaya çıkıyor. Retinar ailemizin farklı üyeleri, bu optimize edilmiş tasarımın, farklı görevleri başarıyla yerine getirdiğini, sahada defalarca gösterdi.”

 

Meteksan Savunma’nın, Retinar OPUS üzerinde şekillendirdiği KAPAN Drone Savar Sistemi, Retinar OPUS ile tespit ve teşhis ettiği drone’ları, diğer yerli firmalar tarafından sağlanan RF karıştırıcı ve lazer sistemi ile etkisiz hale getiriyor.

 

Retinar Ailesinin Üyeleri: PTR, PTR-X ve OPUS

Retinar ürün ailesi, hâlihazırda; Retinar PTR, Retinar PTR-X ve Retinar OPUS’tan oluşuyor. Ailenin üyeleri, kullanım alanlarına göre farklı özellikler taşıyor. Örneğin, kırsal arazide mobil olarak gözetleme yapılması gerektiğinde, en uygun çözüm olarak Retinar PTR öne çıkıyor. Pille çalışan Retinar PTR, 2 adet sırt çantasında taşınabilecek kadar küçük ve hafif. Kritik tesis güvenliği söz konusu olduğunda, Retinar PTR-X devreye giriyor. Retinar OPUS’ta ise termal ve gündüz kamera sistemi, radar ile birlikte kullanılıyor.

Retinar ürün ailesini oluşturan Retinar PTR, Retinar PTR-X ve Retinar OPUS:

 • Küçük boyutları,
 • Hafiflik,
 • Milimetre dalga frekansında çalışan radar sayesinde yüksek çözünürlük,
 • Çok kısa bir eğitimle kullanılabilen arayüz ve
 • İnsan-hayvan ayrımı yapabilme,

gibi özellikleri ile yurt içi ve dışındaki muadillerinden ayrılıyor ve özellikle yurt içinde yatırım tekrarı yaratmadan, taşınabilir çevre gözetleme radarı ihtiyacına yönelik boşluğunu da dolduruyor.

Retinar ürün ailesinin kullanım alanlarından bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Kritik tesislerin çevre güvenliği: Havaalanları, elektrik santralleri, boru hatları, rafineriler, limanlar ve güvenliğin çok kritik olduğu, tüm tesis ve altyapılar.
 • Sınır gözetleme ve sınır güvenliği.
 • Birlik ve kuvvet koruması.
 • Devriye gezen güvenlik güçlerinin kamp güvenliği.

 

Retinar PTR

Retinar PTR, kırsalda görev yapan polis ve jandarma timlerinin rutin uygulamalarının ve arama tarama faaliyetlerinin etkinliğinin artması konusunda kuvvet çarpanı olabilecek bir sistem. İstenen her yerde hızlıca kurulabilmesi sayesinde, güvenlik güçlerinin yüksek temposuna uyum sağlayabiliyor.

Sistemin yüksek frekanslı radyo dalgası kullanımı ve geniş bantlı yapıda olması sayesinde, tespit edilen hedeflerle ilgili yüksek çözünürlükte veri alınabiliyor. Bu veri, kullanıcıya, polar radar ekranında, tespit ve takipler olarak sunuluyor. Aynı zamanda hedef inceleme grafiklerinde, hedefin insan, hayvan, araç ve benzeri sınıflarda kategorize edilmesine; hatta teşhisine olanak tanınıyor.

“Taşınabilir ve kullanımı kolay radar” konseptine uygun olarak tasarlanan Retinar PTR, özel çantalarında iki kişi tarafından taşınabiliyor ve özel bataryaları ile üçayak üzerinde, mobil olarak kullanılabiliyor. Özel WiFi antenleri ile 1 km’ye kadar uzaktan kumanda edilebilen sistem, özel uygulaması aracılığıyla akıllı telefonlar ve tabletler ile de haberleşebiliyor. Her türlü kamera sistemi ile entegre çalışabilen Retinar PTR, dâhil edildiği güvenlik sisteminde bulunan kameralara ve varsa stabilize silah platformlarına, ize yönlendirme (slew-to-cue) yapabiliyor.

Çevre gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ile sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirilen Retinar PTR, 2 ve 3-boyutlu haritalar üzerinden gösterim yapan ve çok kısa bir eğitimle kullanılabilen gelişmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip.

Kırsal arazide mobil olarak gözetleme yapılması gerektiğinde, en uygun çözüm olarak Retinar PTR öne çıkıyor.

 

Retinar PTR-X

Kritik tesislerin ve bölgelerin güvenliği için ihtiyaç duyulan entegre güvenlik çözümlerinde, radarların, kamera sistemleri ile aynı konumda veya ayrı noktalarda, birbirini tamamlayacak şekilde entegre kullanımı ihtiyacı söz konusu olduğunda, Retinar PTR-X çözümü öne çıkıyor. PTR’den farklı olarak, kısa ve uzun menzil için farklı açısal dönme hızlarının seçilebildiği kullanım modlarına sahip olan sistemde, yakın menzilde açısal dönme hızı yükseltilerek hedef takip performansı iyileştiriliyor; uzak menzilde ise daha yavaş tarama suretiyle sinyal / gürültü oranı yükseltiliyor.

Retinar PTR-X sayesinde, terörist saldırıların tüm dünyada ilk hedefleri arasında yer alan havalimanları gibi kritik tesislerin, sınırlarının çok ötesinden başlayarak, her an ve maliyet etkin bir şekilde izlenmesi mümkün.

 

Termal ve gündüz kamera sisteminin radar ile birlikte kullanıldığı Retinar OPUS ise gerekli hâllerde, sabit olarak da kullanılabiliyor.

Retinar OPUS Entegre Gözetleme Sistemi

Retinar ailesinin yeni üyesi Retinar OPUS, kısa ve uzun menzil için farklı açısal dönme hızları seçeneği ile etkin kullanım modları sunan Retinar PTR-X’in, gündüz / termal kamera sistemleri ile entegrasyonu sonucu ortaya çıktı. Kendi bağımsız yönlendirme birimlerine sahip Retinar PTR-X radarı ve uzun menzilli gündüz / termal kameraları, yere sabit olarak veya araç üzerinde, aynı eksen etrafında dönecek şekilde, tek bir direk üzerine yerleştiriliyor. OPUS’un kameraları, gelişmiş entegre arayüz üzerinden, ize yönlendirme ile radar tarafından tespit edilen hedeflere angaje edilebiliyor. Radar ve kamera sistemi, aynı dikey dönme eksenini paylaştığından, birbirlerinin görüş hatlarını engellemediği gibi tek direk kullanılması sayesinde, özellikle silah taşıyan araçlarda, silahın etki alanı üzerinde bir kısıtlama da yaratılmamış oluyor.

Gündüz / termal kamera sistemi, yönlendirme birimi sayesinde, istenen yatay ve dikey açıya dönebilir ve bu esnada, taşıdığı radar sistemi ise 360 derece sürekli dönerek tarama yapabilir. Yüksek yakınlaştırma kabiliyetine sahip termal ve video kameraların devreye girmesi sayesinde, radardan gelen koordinattaki olası tehdidin ne olduğu kolayca teşhis edilebiliyor.

Retinar OPUS’un en önemli özelliklerinden biri de belirli bir marka veya modele bağımlı olmadan, müşteri isterleri doğrultusunda, çeşitli kameralar ile entegre edilebilmesidir.

Retinar OPUS, gelişmiş 3-boyutlu radar ekranı ve gelişmiş radar ve kamera tabanlı otomatik hedef tanıma algoritmaları ile dünyadaki benzer ürünlerde ayrılıyor.

 

Retinar, Şimdi de Drone Savar Görevinde

Retinar ürün ailesi, kullanıcının farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, gelişimini sürdürüyor. Meteksan Savunma, Türk savunma ve havacılık sanayisinin, alanlarında uzman firmaları ile iş birliğine gitti ve Retinar OPUS’un temel alındığı, komple bir Drone Savar Sistemi çözümü oluşturdu. İlk kez, 25-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen, Eurasia Airshow’da sergilenen ve KAPAN adı verilen Retinar Drone Savar çözümü, 3 ana alt sistemden oluşuyor:

 • Retinar OPUS Tümleşik Radar ve Elektro-Optik Suit / Meteksan Savunma
 • Lazer Karşı Tedbir Sistemi
 • RF Karıştırıcı / Tamgör-SDT Ortaklığı

Retinar radar ailesinin kullanıcı arayüzü.

 

Önerilen sistemde; Retinar OPUS bünyesinde bulunan radar, drone’a yönelik ilk tespit ve takipten sorumlu. Gerçekleştirilen testlerde, Retinar OPUS’un radarının, drone tespitinde ve takibinde kullanılabildiği gösterildi. Yapılan saha testlerinde, Retinar OPUS, 1,5 km mesafeden, küçük drone olarak sınıflandırılan DJI Phantom 4’ü; 2,5 km mesafeden de büyük drone olarak sınıflandırılan Hexacopter’i tespit ve takip etmeyi başardı. Takip edilmeye başlanan hedef drone, yine Retinar OPUS’un, termal/gündüz kameralarıyla kimliklendiriliyor ve devamında, daha hassas pozisyonlama ve takip yapılıyor. Retinar OPUS tarafından sağlanan, hedef drone yön ve pozisyon bilgisi, sistemin diğer unsurları olan, RF karıştırıcı veya lazer sistemine iletiliyor. Ortam koşullarına uygun olarak seçilecek karşı tedbir sistemine göre de RF karıştırıcı veya lazer sistemi ya da her ikisi birden hedefe angaje olarak drone’u etkisiz hale getiriyor.

Retinar OPUS bünyesinde bulunan radar, drone’a yönelik ilk tespit ve takipten sorumlu. Gerçekleştirilen testlerde, Retinar OPUS’un radarının, drone tespitinde ve takibinde kullanılabildiği gösterildi.

 

Meteksan Savunma, Retinar’ı Geleceğe Taşıyor

Meteksan Savunma, açık mimariye sahip, esnek bir ürün ailesi olarak tasarladığı Retinar ailesini, ortaya çıkan ihtiyaçlara ve teknolojik gelişmelere göre güncellemeye devam ediyor. Ailenin farklı üyeleri için, yurt içindeki ve yurt dışındaki potansiyel kullanıcılarla görüşmeler de devam ediyor. Batum, gelecekle ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: “Retinar ailemizin, gelecek dönemde, hem yurt içinde hem yurt dışında önemli satış rakamlarına ulaşacağını öngörüyoruz ve hazırlıklarımızı, bu doğrultuda yapıyoruz. Aynı zamanda, ürünümüzün entegre lojistik desteği konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yurt içinde, kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılayacağımız bir altyapıyı oluşturduk. Yurt dışı kullanıcılarımızın da yanında olmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde, hem Retinar ailemizin yeni siparişlerini hem de kullanımda olan ürünlerimizin başarı hikâyelerini, tüm sektörle paylaşmaya devam edeceğiz.”

 1,276 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.