Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: MYLASER: Elektro-Optik ve Opto-Mekanik Sistemlerin, Güvenilir ve Yenilikçi Adresi

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: MYLASER: Elektro-Optik ve Opto-Mekanik Sistemlerin, Güvenilir ve Yenilikçi Adresi

MSI Dergisi’nin 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“Elektro-optik ve opto-mekanik sistemler konusunda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltan ve teknoloji ihraç eden bir firma olmak.” vizyonu ile 2008 yılında kurulan MYLASER, 10’uncu yılında, genişleyen ürün ailesi ile sektöre çözüm üretiyor.

 

MYLASER’in çözüm ailesi, kara, deniz ve hava araçlarının iç ve dış aydınlatmalarını ve test düzeneklerini kapsıyor. Müşterilerinin yüksek beklentilerini, en doğru biçimde analiz edip, maliyet-etkin ve güvenilir çözümleri en kısa sürede sunmayı hedef edinen firma, çözümlerini, özel birim ve özel amaçlı test düzeneği tasarım ve doğrulama çalışmaları ile çeşitlendiriyor. MYLASER, tam yetkin mekanik, elektronik ve optik tasarım altyapısına sahip. Optik tasarım ve simülasyonları Zemax, elektronik tasarımı Eagle, mekanik tasarım ve modellemeleri ise Pro-Engineer ve Catia mühendislik araçları ile oluşturuyor. Gerekli testler ve entegrasyonları ise tam donanımlı elektro-optik laboratuvarında gerçekleştiriyor.

MYLASER’in FOD tespiti için geliştirdiği entegre kızılötesi aydınlatma.

 

2009’de başladığı araç içi LED’li aydınlatma sistemlerini yerlileştirme ve millileştirme misyonunu başarı ile tamamlayan MYLASER, zırhlı araç dış aydınlatma ihtiyaçlarına yönelik Ar-Ge çalışmalarına ise 2011 yılında başladı. 2012 yılı içinde zırhlı askeri araç farı projesini, TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirdi. MYLASER, optik ve fotometrik alanlarında kazandığı bilgi birikimi ve yetkinlikler ile:

 • Medikal alanda LED’li ameliyat lambası,
 • Askeri kara platformları için LED’li arka far grubu projesi,
 • Sınır güvenliği ve deniz platformları için LED’li askeri arama lambası olan LASAL projesini tamamladı.

MYLASER, askeri sinyal lambası için fotometrik Ar-Ge çalışması gerçekleştiriyor.

 

MYLASER, çalışmalarına hava platformlarına yönelik arama ve iniş lambaları ve uzak bölge kızılötesi aydınlatma sistemleri ile devam ediyor.

Firmanın referansları arasında; Denel, FNSS, Otokar, ROKETSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii bulunuyor.

MYLASER, kızılötesi lazer sistemleri ile başladığı Ar-Ge çalışmalarına, temel olarak iki ayrı faaliyet alanında devam ediyor: Askeri Tip Aydınlatma Sistemleri ve Özel Maksat Test Düzeneği.

 

LED Teknolojisi, Askeri Tip Aydınlatmaya Geliyor

MYLASER, askeri standartlara uygun LED tabanlı Askeri Tip Aydınlatma Sistemlerinin tasarım, üretim ve doğrulaması faaliyetlerini yürütüyor. Bu kapsamda MYLASER:

 • 2 adet patent başvurusu yaptı.
 • 2 adet Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi aldı.
 • Kara aracı üreticilerinin çeşitli araçları için, 9 farklı modelde Araç-İçi Aydınlatma Lambası tasarladı. Yaklaşık 4450 ürün, yerli ve yabancı 4 farklı firmanın araç ve sistemlerinde kullanılıyor.
 • Sınır güvenliğine yönelik, Zoom Özellikli Projektör geliştirdi.
 • Hava platformlarına yönelik, PAR 46 tipi Arama ve İniş Lambaları geliştirdi. Bu sistemler, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin geliştirmekte olduğu T625 helikopterinde kullanılacak.
 • Havaalanlarında, FOD (Foreign Object Detection / Yabancı Cisim Tespiti) Sistemleri ile entegre çalışan dar huzmeli Kızılötesi (IR) Aydınlatma Cihazı geliştirdi. Category A ve Category B olarak sınıflandırılan sistemlerden Category A sınıfında olanı, Gazipaşa Havalimanı’nda aktif olarak deneniyor. Category B sınıfında olan sistemin ise kısa zaman içinde Londra’da bulunan Heathrow havalimanında testlerine başlanacak.
 • Zırhlı kara araçlarına yönelik, Araç-Dışı Aydınlatma Grubu tasarımını prototip aşamasına getirdi.
 • Medikal alanına yönelik, Operasyon Lambası geliştirdi.
 • MYLASER, sürdürdüğü Ar-Ge faaliyetleri ile önümüzdeki dönemde de farklı ihtiyaçları karşılamaya ve yeni teknolojiler geliştirmeye devam edecek.

helikopterinin iniş ve arama aydınlatma sistemi, MYLASER imzasını taşıyor.

Özel Testler de Kapsamda

MYLASER, bir diğer faaliyet alanı olan, elektro-mekanik ve opto-mekanik Özel Maksat Test Düzeneği tasarım, üretim ve doğrulaması alanında da önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Firma, proje gereksinimlerinin belirlenmesi aşamasından itibaren; tasarım, prototiplendirme, test ve verifikasyon aşamaları dâhil, anahtar teslim çözümler sunuyor. Şimdiye kadar firma, farklı alt-monte ve montelerin montaj, nihai entegrasyon ve kalibrasyon proseslerinde kullanılan 5 farklı Elektro-Mekanik Test Düzeneği geliştirdi ve kullanıma sundu. MYLASER’in geliştirip kullanıma sunduğu bir diğer çözümü de alt-monte ve monte seviyesinde, hizalama ve entegrasyona yönelik Optik Test Düzeneği.

Bu faaliyet alanında, Türk savunma ve havacılık sanayisinin ana yüklenicilerinden birisi ile “Çözüm Ortaklığı” protokolü de imzalayan firma, bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor.

MYLASER, Ar-Ge faaliyetleri devam eden projelerin doğrulama süreçlerini bu yıl içinde sonlandırılıp; yurt dışı bağımlılığı azaltan, yerli ve milli ürünlerini kullanıma sokmayı hedefliyor. Yüksek teknolojili ürünlerinin ihraç edilerek dış pazara kazandırılması ise firmanın 2019 hedefleri arasında yer alıyor. MYLASER’in özgün ve yenilikçi çözümlerini, firmanın İnternet sitesi www.mylaser.com.tr’yi ziyaret ederek keşfedebilir ya da firma yetkililerinden Onur Köprücü (okoprucu@mylaser.com.tr) ile temasa geçebilirsiniz.

 1,313 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.