Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: SEMPRO, PEM Mühendislik ve GES Mühendislik’e CM2’yi Anlattı

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: SEMPRO, PEM Mühendislik ve GES Mühendislik’e CM2’yi Anlattı

MSI Dergisi’nin 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

SEMPRO, dünya genelinde birçok firmanın iş yapış tarzını değiştiren, yeni nesil konfigürasyon yönetimi CM2 (Configuration Management 2 / Konfigürasyon Yönetimi 2)’yi tanıtım faaliyetlerine, PEM Mühendislik ve GES Mühendislik ile devam etti. PEM Mühendislik tesislerinde, 4 Ekim’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Page Europa ve MSI Dergisi ekipleri de katıldı. Toplantıda yapılan sunumlarda, CM2’nin, büyüklüğünden bağımsız olarak tüm firmalarda uygulanabileceği ve firmalara, önemli katkılarda bulunabileceği gösterildi.

 

Kurulduğu 2015 yılından beri, kurum ve kuruluşların tüm süreçlerini olumlu bir yönde etkileyen CM2 (Bakınız “Gereksinimleri Temel alan İş Metodolojisi: CM2” başlıklı kutucuk) konusunda Türkiye’deki farkındalığı arttırmayı amaçlayan ve bu konuda eğitimler düzenleyen SEMPRO, sektörün farklı oyuncularına erişmeye devam ediyor. CM2, firma boyutunun büyümesi ile gündeme gelen farklı yöntem ve araçların aksine, büyüklüğünden bağımsız olarak, tüm firmalara uygulanabiliyor. Bu durum, SEMPRO’nun, PEM Mühendislik ve GES Mühendislik için düzenlediği tanıtım toplantısında, bir kere daha görüldü.

Toplantıda, SEMPRO Kurucusu Semiha Yaşar ve SEMPRO Danışmanı Doruk Akyıldız tarafından, firmayı ve CM2’yi tanıtan bir sunum yapıldı. Yaşar, CM2’yi, savunma ve havacılık sanayisine anlatırken, yaklaşık 35 yıllık sektör tecrübesinden süzülen, çarpıcı örnekler kullandı. Bu örnekler arasında, PEM Mühendislik gibi geniş bir yelpazede faaliyet yürüten firmalarla, GES Mühendislik gibi hızla büyüyen ve ürünleri seri üretim aşamasına geçmekte olan firmalara uygulanabilenler de yer aldı. Örneğin, GES Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Baytar, CM2’nin, ürünün alt kırılımlarında yer alan işlerin verimliliği için tavsiye ettiği 2 kişi kuralına dikkat çekti. 2 kişi kuralı ile CM2, alt seviye bir iş için, o işi yapanın ve ilgili bilgiyi kullananın dışında kalan gözden geçirme ve onay alma süreçlerinin yarattığı verimsizliğe vurgu yapıyor.

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Ersin Özbek ise CM2’nin, isimlendirme konusuna verdiği önemden hareketle, tasarım ve seri üretim çalışmalarının yüksek hızda bir arada ilerlemesi ile birbirini tekrar eden çalışmalar ortaya çıkabildiğine değindi. CM2, doğru isimlendirme ile kurum ve kuruluşların tüm varlıklarına ulaşılabileceğine ve tekrarların önlenip yeniden kullanımın sağlanabileceğine işaret ediyor.

Tüm katılımcıların, soru ve yorumları ile katkı verdiği toplantı, katılımcılarda, CM2 ve CM2 eğitimleri ile ilgili daha net bir fotoğraf oluşmasını sağladı.

PEM Mühendislik’te gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, PEM Mühendislik, GES Mühendislik, Page Europa ve MSI Dergisi’nden temsilciler katıldı.

 

CM2’nin Sektörde Bilinirliği Artıyor

SEMPRO’nun, bugüne kadar çalışanlarına CM2 eğitimi verdiği sektör kurumları ve kuruluşları ise şöyle sıralanıyor: AKSA Runflat, ASELSAN, BMC, CES İleri Kompozit, Dassault Systemes, ESEN Sistem, FNSS, HAVELSAN, KALE Ar-Ge, Makel Teknoloji, Nurol Makina, ROKETSAN, SSB, STM, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, TEI, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK Uzay, TÜMOSAN ve Vestel Savunma.

SEMPRO, CM2’yi yaygınlaştırma ile ilgili faaliyetlerine, eğitimlerin yanı sıra “CM2 Günü” adını verdiği bir etkinlik düzenleyerek devam edecek. Ankara’da, 5 Aralık’ta düzenlenecek CM2 Günü’nde, Türkiye’de CM2’yi uygulayan firmaların temsilcileri, faaliyetleri ve tecrübeleri ile ilgili sunumlar yapacak. Bu firmalar arasında; Arçelik, ARGE PLM, ASELSAN, Çekirdek Bilişim, Dassault Systemes, ESEN Sistem, FNSS, ROKETSAN, TEI, TÜBİTAK SAGE ve TÜMOSAN gibi hem savunma ve havacılık sektöründen hem de sivil sektörden firmalar yer alıyor.

 

Gereksinimleri Temel Alan İş Metodolojisi: CM2

CM2 için, farklı bakış açıları ile farklı tanımlar yapılabilir. SEMPRO ise sunumlarında, şu tanımı kullanıyor: “CM2, Entegre Süreç Mükemmelliğini (Integrated Process Exellence) yakalamak için bir ön şart olan, gereksinimlerin doğru, açık ve anlaşılır halde tutulması ve değişikliklerinin yönetilmesi için tasarlanmış olan bir endüstriyel standart ve iş metodolojisidir.” “Gereksinimlerle yönetim” ilkesini öne çıkartan CM2, altyapıya özel olarak eğiliyor. Bu konudaki ana prensipler, şöyle sıralanıyor (Şekil 1):

 

Şekil 1. CM2’ye göre, altyapıdan müşteri gereksinimlerine giden yol.

  • Her organizasyonun müşterisi vardır. Her organizasyon, müşterileri için ürün veya hizmet geliştirir.
  • Her organizasyonun, ürün veya hizmeti yerine getirebilmek için altyapısı vardır.
  • Bir iş kurmak veya başlatmak için, ürün veya hizmeti ve bu ürün veya hizmeti yerine getirebilmek için gerekli altyapıyı tanımlamak gereklidir.
  • Devamlılık, ancak ürün veya hizmeti ve bu ürün veya hizmeti yerine getirebilmek için gerekli altyapıyı sürekli olarak geliştirmekle mümkündür.
  • Her şeyi, baştan sona müşteri ihtiyacı belirler.

Geleneksel konfigürasyon yönetimi ve CM2 karşılaştırıldığında, şu noktalar öne çıkıyor (Şekil 2):

Şekil 2. CM2 ile geleneksel konfigürasyon yönetiminin karşılaştırması.

  • CM2, geleneksel konfigürasyon yönetiminin ana hatlarını (baseline) kullanmaz.
  • Konfigürasyon Birimi (Configuration Item / CI) tanımlanmaz.
  • Ana hatlar sabit değil, hareketlidir.

 

 

CM2 ile ilgili eğitimler, dünya genelinde, 14 farklı kursta veriliyor. Bu kursları tamamlayan kişiler, CM2 bilgilerine göre seviyelere ulaşıyor. İlk 9 kursu tamamlayan kişi, CM2 Profesyoneli haline geliyor.

 1,769 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.