Ana Sayfa Haberler Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: TTAF Savunma, Kara Sistemlerinin Vazgeçilmez Oyuncusu Olma Yolunda

Kara Sistemleri Semineri 2018 Özel: TTAF Savunma, Kara Sistemlerinin Vazgeçilmez Oyuncusu Olma Yolunda

MSI Dergisi’nin 167’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Platform üreticilerine, kablaj ve elektromekanik montaj hizmetleri sunan TTAF Savunma, kara sistemleri sektöründe, Türkiye’nin önde gelen projelerinde de rol alıyor. Çözüm kümesini, özgün ürünleriyle genişletmek için Ar-Ge çalışmaları da yürüten firmanın hedefinde, ilk aşamada; joystick’ler ve kara araçlarının haberleşme omurgasına yönelik ürünler var.

 

TTAF Savunma, yüksek kalitedeki ve maliyet-etkin çözümlerini, kara sistemleri sektörünün ana yüklenicilerine, talep edilen teslimat zamanlarına uygun olarak sunuyor. Bu nitelikleri ile kısa sürede rakipleri arasından sıyrılan firma, şu ana kadar çok sayıda kara sistemi projesinde rol aldı. Bu projelerden bazıları şöyle sıralanıyor:

 • COBRA: Otokar’ın, Birleşmiş Milletler görev güçleri ile özdeşleşmiş ve dünya genelinde farklı ülkeler tarafından tercih edilmiş olan COBRA 4×4 araçlarının önemli bir bölümünün kablo demetleri, TTAF Savunma imzasını taşıyor.
 • COBRA II: Otokar’ın COBRA araçlarının bir sonraki evrimi COBRA II’de de COBRA gibi, TTAF Savunma tarafından üretilen kablo demetleri kullanılıyor.
 • URAL: TTAF Savunma, Otokar’ın, iç güvenlik harekâtlarında başarıyla görev yapan URAL araçlarının kablo demetlerini üretiyor.
 • ALTAY: TTAF Savunma, ALTAY tanklarının prototiplerinin kablo demetlerinin üretiminde de görev aldı.
 • PARS III: FNSS’nin PARS araç ailesinin 3’üncü nesil üyeleri olan PARS III 8×8 ve 6×6 araçlarının kablaj sistemleri, TTAF Savunma tarafından üretiliyor.
 • KAPLAN-10: FNSS’nin, Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin paletli araç kısmını oluşturan KAPLAN-10 araçlarının kablajı, TTAF Savunma tarafından üretiliyor. Yenilikçi pek çok unsuru içeren bu araçlar, yüksek seviyedeki otomasyon özellikleri ile dikkat çekiyor.
 • PARS 4×4: Bir diğer FNSS aracı olan ve Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin tekerlekli araç kısmını oluşturan PARS 4×4’lerin kablajı da TTAF Savunma tarafından üretiliyor. Motoru arkada bulunan PARS 4×4, bu tasarımı ile sınıfındaki araçlardan farklılaşıyor.
 • EJDER TOMA: TTAF Savunma, Nurol Makina’nın EJDER TOMA araçlarının, 2’nci ve 3’üncü partileri için, tüm kablaj ve resimlendirme işlerini gerçekleştirdi.
 • EJDER YALÇIN: Nurol Makina’nın, dünya genelinde büyük ilgi gören ve teknik özellikleri ile kendi sınıfını yaratan EJDER YALÇIN araçlarının kablajı da TTAF Savunma tarafından üretiliyor.
 • YÖRÜK: TTAF Savunma, Nurol Makina’nın, modülerliği ile öne çıkan YÖRÜK (NMS 4×4) aracı için de kablaj üretiyor.
 • ASELSAN Projeleri: TTAF Savunma, ASELSAN’ın; SST, HBT ve REHİS Sektör Başkanlıkları için, çeşitli projelerde kablaj üretimi gerçekleştiriyor.
 • TR-107: ROKETSAN’ın TR-107 roket sisteminin platform kablajı da TTAF Savunma tarafından üretiliyor.

 

TTAF Savunma’nın bir diğer faaliyet alanı, elektromekanik üretim.

 

Kalitede Çıtayı, TTAF Savunma Belirliyor

TTAF Savunma, sunduğu çözümlerin yetkinliği kadar, kalitesi ile de öne çıkıyor. Firma, bir hava platformu, bir kara aracı ya da bir denizaltı için, aynı kalite standartlarında tasarım ve üretim yapıyor. Aynı malzemeyi ve altyapıyı, kullanıyor; aynı üretim süreçlerini uyguluyor; ürünlerini, aynı test süreçlerinden geçiriyor. Prensipleri, süreçleri ve iş emirleri; müşteriye ya da iş yaptığı platforma göre değişmiyor. TTAF Savunma Genel Müdürü Ergün İşgör, bu durumu, şöyle özetliyor: “Tesislerimizi ziyaret edenlerin ortak izlenimi, ‘Buraya geldiğimizde, kendimizi, TUSAŞ’a ya da THY Teknik’e gelmiş gibi hissediyoruz.’ şeklinde. Evet, bir kara aracı için, hava araçlarına yönelik malzemeyi ve süreçleri kullanmanın getirdiği bir maliyet var; fakat bu, çok da kayda değer bir maliyet farkı yaratmıyor aslında. Ayrıca, konu güvenilirlik ve emniyet ise – ki havacılık standartları, en çok bu iki konuya önem verir – neden yerdeki asker daha düşük güvenilirlik ya da emniyet ile işini yapsın?”

Kuruluşundan itibaren AS9100 sertifikasyonuna sahip olan TTAF Savunma, AS9100 Rev D sertifikasını da Türkiye’de ilk alan firma.

TTAF Savunma, sektörün farklı ana yüklenicileri için kablaj üretimi gerçekleştiriyor.

 

TTAF Savunma’nın prensipleri, süreçleri ve iş emirleri, müşteriye ya da iş yaptığı platforma göre değişmiyor.

Özgün Ürünler Yolda

TTAF Savunma’nın gelecek hedefleri arasında, 1 Temmuz 2018 tarihinde, Sanayi Bakanlığı tarafından onaylanan Ar-Ge Merkezi’nde, Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği platformların yerlilik ve millilik oranlarını arttıracak yeni ürünler geliştirmek bulunuyor. Bunların başında, kara araçlarına yönelik joystick bulunuyor. Bu ürünü, hava araçlarının kumanda kollarında kullanılan tutamakların (stick grip) izlemesi planlanıyor. Firma, joystick ve tutamak çözümlerinin, deniz platformlarında da yer alabileceğini değerlendiriyor.

TTAF Savunma, sunduğu çözümlerin yetkinliği kadar, müşteri odaklı yaklaşımı ve en iyi kalitede ürün prensibi ile de öne çıkıyor.

İşgör, ürün geliştirme faaliyetleri ile ilgili şunları söylüyor: “Joystick ve tutamak, yurt içi rekabetin de olduğu bir alan; bunun farkındayız. Ancak firmalar, çoğunlukla kabiliyetlerinin bulunduğunu ve bir proje olursa ürün ortaya koyabileceklerini söylüyorlar. Biz ise baştan bir ürün ortaya koymayı ve onu, ihtiyaçlara göre uyarlamayı hedefliyoruz. Farkımızı, teknik üstünlüklerin yanı sıra bu şekilde de ortaya koyacağız. Joystick konusunda, FNSS ile çalışmayı planlıyoruz. Bu, stratejik bir ürün ve KOSGEB’in bu konudaki yeni destek programından yararlanmak için başvurumuzu yaptık ve sonucu beklemekteyiz. İlk aşamada, ticari bir ürünü, askeri standartlara uygun hâle getireceğiz. Tezgâh, test sistemi gibi altyapı yatırımları da olacak. Toplamda, 3 yıllık bir çalışma olmasını düşünüyoruz.”

TTAF Savunma’nın ilgilendiği bir başka ürün, kara araçlarının haberleşme omurgasını oluşturacak taktik fiber optik ağ cihazı. Bu ürün için yabancı bir firma ile iş birliği yapmayı planlayan firma, bu çözümü, hem yerlileştirecek hem de Türk kullanıcıların ilgisine sunacak. Bu konuda da hedefi yüksek tutan TTAF Savunma, ürünü, IDEF 2019 fuarında sergilemeyi planlıyor.

 

 

TTAF Elektronik, GOLYAT ile Geceyi Gündüze Çeviriyor

TTAF Savunma’nın kardeş firması olan ve aydınlatma çözümleri ile öne çıkan TTAF Elektronik, uzun menzilli alan tarama projektörü olan GOLYAT’ın geliştirme faaliyetlerini tamamladı. Kritik üs bölgeleri, havaalanları, barajlar ve enerji santralleri gibi stratejik öneme sahip tesislerin, çevre emniyeti için geliştirilen GOLYAT, 300 watt gücünde aydınlatma sağlıyor.

LED teknolojisinin kullanıldığı GOLYAT, üzerinde bulunan kontrol paneli vasıtasıyla istenilen hedefe otomatik olarak yöneltilebildiği gibi, gerektiğinde kablosuz bir kumanda kolu sayesinde, uzaktan da kontrol edilebiliyor. Sabit tesisler için geliştirilen sistem, 65 kilogramlık ağırlığı sayesinde, gerekli elektriksel gücü sağlayabilecek araçların üzerinde de kullanılabiliyor. Yatayda, kendi ekseni etrafında 360 derece sonsuz olarak dönebilen sistem dikeyde ise 25 derece yukarı, 25 derece de aşağı olmak üzere, toplam 50 derecelik hareket kabiliyetine sahip. 250 metre uzakta bulunan 31 metre genişliğinde bir alanı, 27 lüks mertebesinde aydınlatabiliyor. Sistemin, farklı mesafelerdeki aydınlatma kapasiteleri ise şöyle:

 • 1,6 lux @ 1000 metre mesafede, ışığın genişliği 125 metredir.
 • 0,4 lux @ 2000 metre mesafede, ışığın genişliği 250 metredir.

TTAF Elektronik’in, saha testlerini başarıyla tamamlayarak seri üretim aşamasına getirdiği ürün, potansiyel kullanıcılardan gelebilecek özel talepler doğrultusunda, yeni testlere girmeye de hazır durumda.

 1,694 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.